Беладона звичайна
Застосування. Всі органи рослини містять алкалоїди (атропін, гіосціамін, скополамін). Для приготування лікарських препаратів використовують корені і листя. Препарати з беладони: настойки, сухі та рідкі екстрати, відвари. Виготовляють також комплексні препарати болезаспокійливої та проти спазматичної дії.
Ботанічна характеристика і біологічні особливості. Беладона (Atropa beladonna L.) - багаторічна, дуже отруйна трав’яниста рослина родини пасльонових (рис. 43). У перший рік розвитку утворює пряме стебло заввишки
1 м, у другий - 1,5 м, яке ділиться на три розгалуженні гілки. Листя чергові великі, зелені. Корінь товстий, розгалужений, проникає в ґрунт на глибину до
2 м. Квітки буро-фіолетові або жовті. Плід - двогнізда багатонасінна коробочка. Насіння темно-буре. Маса 1000 шт. - близько 1 г. Цвіте з червня до закінчення вегетації. Вегетаційний період триває 127-156 днів.
Рис. 43. Беладона лікарська. Беладона теплолюбна рослина. У районах з теплими зимами зимує і при доброму догляді може вирощуватись 3-5 років. Розмножується насінням. Оптимальна температура протягом вегетації 20-25оС. Вимерзає без снігового покриву при мінус 15оС. Вибаглива до родючості ґрунту рослина. Кращі ґрунти - легкі і середні за механічним складом з нейтральною реакцією ґрунтового розчину. В перший рік життя беладона росте повільно, має незначне плодоношення. Рекомендований для вирощування сорт беладони - Красавка. Особливості технології вирощування. Вирощують беладону після озимих та просапних культур, не можна розміщувати після пасльонових (картоплі, помідорів). Після беладони не слід вирощувати кормові культури, бо деякі рослини можуть відрости, потрапити в корм і спричинити отруєння |
тварин. Обробіток ґрунту під беладону проводять по типу напівпару (лущення стерні, зяблева оранка на глибину 25-27 см, 2-3 культивації). Під оранку вносять гній (30-50 т/га) або повне мінеральне добриво (N45-60P45-60K45-60). Проводять також вегетаційні підживлення мінеральними добривами.
Висівають беладону восени ( під зиму) або рано навесні. За два місяці до весняної сівби насіння стратифікують або пророщують в теплому приміщенні. Норма висіву 5-6 кг/га, спосіб сівби - широкорядний (60-70 см). Глибина загортання насіння при осінній сівбі 1 см, при весняній 2-3 см.
Догляд за посівами включає 3-4 міжрядних розпушування, прополювання, вегетаційні підживлення (у період відростання і після першого збирання врожаю) азотними добривами. Для боротьби з колорадським жуком та блохою застосовують пестициди.
Збирають беладону під час цвітіння основної маси рослин. Рослини скошують на висоті 5 см від поверхні ґрунту. Скошену масу сушать в сушарках при температурі 60-80оС або під навісами при сонячній, теплій погоді. Висушена сировина повинна бути вологістю не вище 14%. Зберігають до переробки на стелажах, в мішках в сухому приміщенні, що добре провітрюється.