Закони Кірхгофа
У теорії електричних кіл важливе значення мають експериментально встановлені в 1847 р. німецьким фізиком Г. Р.Кірхгофом закони, що одержали назву 1-го й 2-го законів Кірхгофа.
2.6.1. Перший закон Кірхгофа. Цей закон відносять до вузлів кола й для випадку постійних струмів формулюють в такий спосіб: алгебраїчна сума струмів, що сходяться у вузлі, дорівнює нулю
n
£h - 0. (2.58)
k-1
При записі рівнянь за першим законом Кірхгофа підсумовування струмів роблять алгебраїчно: струмам, що спрямовані до вузла, привласнюють один знак, наприклад позитивний, а струмам, що спрямовані від вузла, - інший знак, наприклад негативний. Тому часто зустрічається ще інше формулювання першого закону Кірхгофа: сума струмів, що притікають до вузла, дорівнює сумі струмів, що виходять з нього.
Якщо до вузла підключені кілька генераторів струму, то сума струмів, що генеруються ними, £ІГ повинна з відповідними знаками бути присутньою у
лівій частині рівняння (2.58).
Перший закон Кірхгофа є наслідком закону збереження кількості електрики, відповідно до якого ні в якій точці заряди не можуть безмежно накопичуватися: кількість електрики, що притікає до даної точки за певний проміжок часу, повинна дорівнювати кількості електрики, що відтікає від неї за той же час.
Приймемо для схеми на рис. 2.10 струми, що входять до вузла d, позитивними (Іг і І1), а струми, що виходять з вузла - негативними (І2 і Із). Тоді можемо записати наступне рівняння за першим законом Кірхгофа
ІГ + І1 - І2 - І3= 0, _ (2.59)
що відповідатиме 1-му формулюванню першого закону Кірхгофа, або у вигляді
ІГ + і1 = і2 + і3 , (2.60)
Рис.2.10 - Схема ділянки мережі |
що відповідає 2-му формулюванню першого закону Кірхгофа, або легко отримується шляхом перетворення співвідношення (2.59).
2.6.2. Другий закон Кірхгофа. Цей закон є наслідком закону збереження енергії, внаслідок якого зміна потенціалу в замкнутому контурі дорівнює нулю. Зміну потенціалу між парою вузлів ділянки характеризують різницею потенціалів або рівною їй напругою.
При обході замкнутого контура по окремих ділянках потенціал кінцевого вузла т цієї ділянки підвищується щодо потенціалу його початкового вузла n на величину напруги, якщо напрямок обходу протилежний напрямку стрілки напруги, і знижується, коли напрямок обходу й напрямок стрілки напруги збігаються. Тому зміни потенціалу в замкнутому контурі можна визначити підсумовуванням напруг з урахуванням їхніх знаків. Відповідно до другого закону Кірхгофа алгебраїчна сума напруг ділянок замкнутого контуру дорівнює нулю (перше формулювання):
ZUmn = 0. _ _ (2.61)
При цьому умовилися напруги, позитивні напрямки яких збігаються з напрямком обходу контуру, брати з позитивними знаками, а напруги, позитивні напрямки яких протилежні напрямку обходу, - з негативними знаками.
Стосовно до схем заміщення з джерелами ЕРС другий закон Кірхгофа формулюється в такий спосіб: алгебраїчна сума напруг на резистивних елементах замкнутого контуру дорівнює алгебраїчній сумі ЕРС, що входять у цей контур (друге формулювання)
ZI R = Z E. (2.62)
2.6.3. Порядок аналізу кіл. Застосування першого й другого законів Кірхгофа для аналізу електричних кіл дозволяє виконати розрахунок практично будь-якого кола. Як правило, при дослідженні відомі ЕРС і опори усіх елементів схеми й потрібно знайти значення струмів і потужностей у гілках схеми. Порядок розрахунку розглянемо на прикладі схеми кола, що показано на рис. 2.11.
Алгоритм розрахунку:
1. На вихідній схемі довільно наносимо напрямки струмів у гілках (на рис. 2.11,б струми І1, І2 і І3). Якщо в гілці є ЕРС, то напрямок струму краще задати співпадаючим з напрямком цієї ЕРС. Наносимо позначення вузлів (вузли 1 і 2 на рис. 2.11 ,б).
2. Визначаємо число вузлів п, гілок m і незалежних контурів k.
Незалежним називають контур, до якого входить хоча б одна нова гілка. Кількість незалежних контурів дорівнює k = m - (n - 1).
3. Для незалежних контурів довільно задаємося напрямком обходу (на рис. 2.11,б контури І і ІІ, напрямок обходу за годинниковою стрілкою).
/і |
Ri |
R |
3 |
/3 |
@Ез® Ei |
Ез |
2 |
б |
1 |
Ri |
R3 |
®£i |
а |
Рис. 2.11 - Схема електричного кола: а - вихідна; б - з нанесеними позначеннями вузлів, струмів і напрямків обходу контурів
Для визначення невідомих струмів у гілках треба скласти систему лінійних алгебраїчних рівнянь, кількість яких дорівнює кількості невідомих струмів. За першим законом Кірхгофа можна скласти n-1 незалежних рівнянь. Використати всі n рівнянь неможливо, оскільки одне з них обов'язково буде залежним.
4. Встановлюємо число незалежних рівнянь за першим законом Кірхгофа і записуємо ці рівняння.
5. Відсутні рівняння складемо за другим законом Кірхгофа. Кількість рівнянь, що складають за другим законом Кірхгофа, повинна дорівнювати кількості незалежних контурів k.
6. Вирішуємо отриману систему лінійних алгебраїчних рівнянь щодо невідомих струмів у гілках.
7. Для перевірки правильності розрахунку отриманих значень струму складають рівняння балансу потужностей джерел і приймачів електричної енергії
(2.63)
в якому права частина характеризує потужність пасивних приймачів електричної енергії, а ліва - потужність активних елементів кола. При складанні рівняння балансу потужностей слід мати на увазі, що в лівій його частині із знаком плюс записують ті доданки, для яких напрямки ЕРС і струму збігаються. Якщо ж напрямки ЕРС і струми протилежні (робота джерела в режимі споживання електричної енергії), то відповідні доданки записують із знаком мінус у лівій частині рівняння або із знаком плюс у правій його частині, що відповідає потужності активного приймача електричної енергії.
Схема електричного кола на рис. 2.11,а містить два вузли (n = 2), три гілки (т = 3) і два незалежних контури:
k = т - (п -1) = 3 - (2 -1) = 2.
За першим законом Кірхгофа для неї можна скласти одне незалежне рівняння, наприклад, для вузла 1:
/і - /2 - /3 = 0. (2.64)
За другим законом Кірхгофа необхідно скласти два рівняння для двох незалежних контурів (на схемі рис. 2.11,б контури І і ІІ). З урахуванням прийнятих напрямків обходу контурів ці рівняння мають вигляд: для контура І
R1 I + R2 •12 = E1 - E2 ; (2.65)
для контура ІІ
-R? І2 + (R + R4 )• І3 = E2 + Е3. (2.66)
При складанні рівнянь (2.65), (2.66) із знаком плюс записуємо ті доданки, у яких струм і ЕРС мають напрямки, що збігаються з напрямком обходу контура.
Розв'язуючи систему рівнянь (2.64), (2.65) і (2.66), можна визначити невідомі струми (три рівняння, три невідомих І1 , І2 , І3 ). Якщо в результаті розв’язання цих рівнянь вийдуть від’ємні значення струмів, то це означає, що істинні напрямки струмів у гілках кола протилежні напрямкам, прийнятим на рис.2.11,б.
Складемо рівняння балансу потужностей і виконуємо перевірку рішення. Для нашого випадку (рис.2.11,б) рівняння балансу потужностей має вигляд Еу І1 + Е2^ І2 + E3- І3 = І12 R1 + І22 R2 + І32 (R-2 + R4) .
Для інженерних розрахунків відносна похибка отриманого рішення 5 = 2 ^ 5 % для більшості випадків вважається задовільною.