ЕЛЕКТРОТЕХНІКА У БУДІВНИЦТВІ

Класифікація умов робіт за ступенем електробезпеки

Роботи, здійснені в діючих електроустановках, щодо заходів безпеки під­розділяють на такі категорії: при повному знятті напруги; з частковим зняттям напруги; без зняття напруги поблизу і на струмоведучих частинах; без зняття напруги вдалині від струмоведучих частин, що перебувають під напругою.

За ступенем електробезпеки розрізняють такі умови роботи.

Особливо небезпечні умови ураження людей електричним струмом:

наявність вогкості (дощ, сніг, часте обприскування й покриття вологою стелі, стін, предметів, що перебувають усередині приміщень);

наявність хімічно активного середовища;

наявність одночасно двох або більше умов підвищеної небезпеки.

Умови з підвищеною небезпекою ураження людей електричним стру­мом:

наявність вологості (пару або вологи, що конденсується, виділяється у ви­гляді дрібних крапель, і відносної вологості більшої за 75%);

наявність провідного пилу (технологічний або інший пил, що осів на про­водах, проникаючи всередину машин і апаратів і відкладаючись на електро­установках, погіршує умови охолодження ізоляції, але не викликає небезпеки пожежі або вибуху);

наявність струмопровідних основ (металевих, земляних, залізобетонних, цегельних);

наявність підвищеної температури незалежно від пори року й різних теп­лових випромінювань (температура перевищує 35°С, короткочасно 40°С);

наявність можливостей одночасного дотику людини до металоконструк - цій будівель, що мають з'єднання з землею, технологічних апаратів з однієї сто­рони й до металевих корпусів електрообладнання - з іншої.

Умови без підвищеної небезпеки ураження людей електричним стру­мом: відсутність умов, що створюють підвищену або особливу небезпеку.

22.2. Заходи щодо забезпечення безпечного ведення робіт з електроустановками

22.4.1. Організаційні заходи. Робота в електроустановках здійснюється за нарядом, розпорядженням, у порядку поточної експлуатації.

Наряд - письмове завдання, викладене на бланку встановленої форми, що визначає місце, час початку і закінчення робіт, умови безпечного ведення робіт, склад бригади й осіб, відповідальних за безпеку робіт. За нарядом повинні викону­ватися роботи: з повним зняттям напруги; з частковим зняттям напруги; без зняття напруги поблизу і на струмоведучих частинах, що перебувають під напругою.

Розпорядження - завдання на роботу в електроустановках, записане в опе­ративному журналі. Розпорядження має разовий характер, видається на одну ро­боту й діє на одну зміну або протягом години залежно від характеру роботи. За розпорядженням можуть здійснюватися роботи: без зняття напруги вдалині від струмоведучих частин, що перебувають під напругою, тривалістю не більше одні­єї зміни, позапланові короткочасні і невеликі за обсягом роботи (тривалістю до 1 години), викликані виробничою необхідністю, з повним або частковим зняттям напруги, а також без зняття напруги поблизу й на струмоведучих частинах, що пе­ребувають під напругою; деякі види робіт з повним або частковим зняттям напру­ги в електроустановках напругою до 1000 В тривалістю не більше однієї зміни.

До робіт, виконуваних за розпорядженням, без зняття напруги вдалині від струмоведучих частин, належать: прибирання коридорів і службових примі­щень відкритих і закритих розподільчих пунктів; ремонт освітлювальної апара­тури, заміна ламп (поза камерами й комірками, при знятті напруги з ділянки освітлювальної мережі, на якій здійсняються роботи); догляд за щітками, кіль­цями й колекторами електричних машин; поновлення написів на кожухах та ін.

До робіт, виконуваних за розпорядженням у разі виробничої необхіднос­ті, без зняття напруги поблизу й на струмоведучих частинах, що перебувають під напругою, належать: роботи на кожухах електрообладнання; виміри стру - мовимірювальними кліщами; зміна запобіжників до 1000 В; перевірка нагрі­вання контактів штангою; визначення вібрації шин штангою; фазировка; конт­роль ізоляції штангою. Ці роботи виконують короткочасно (до 1 години) і не менш ніж двома працюючими.

До робіт в електроустановках до 1000 В з повним або частковим зняттям напруги, виконуваних за розпорядженням, належать: ремонт магнітних пуска­чів, пускових кнопок, автоматичних вимикачів, рубильників, реостатів, контак­торів і аналогічної апаратури, встановленої поза щитами й зборками; ремонт окремих електроприймачів (електродвигунів, електрокалориферів); ремонт окремо розташованих магнітних станцій і блоків керування; зміна запобіжни­ків; ремонт освітлювальної проводки. Роботи повинні виконуватися двома пра­цюючими.

У порядку поточної експлуатації оперативним або оперативно-ремонтним персоналом здійснюються роботи на закріпленій ділянці протягом однієї зміни за спеціальним переліком з наступним записом в оперативному журналі.

22.4.2. Технічні заходи. Здійснення робіт з частковим або повним знят­тям напруги в установках до 1000 В. Відключаються всі силові та інші трансфо­рматори з боку вищої і нижчої напруги. Відключення може бути зроблено: кому­таційним апаратом з ручним керуванням, контакти якого видні з лицьової сторони (якщо при цьому контакти не видні, то необхідно відкрити щитки, дверцята кожу­хів або зняти самі кожухи); контакторами з автоматичним приводом і дистанцій­ним керуванням при знятті запобіжників оперативного струму від'єднанням кінців котушки, що включає. При відсутності переносного заземлення вживають додат­кові заходи: знімають запобіжники, застосовують ізольовані накладки в рубиль­никах і автоматах, відключають кінці живильних ліній та ін.

Перевірку відсутності напруги треба здійснювати покажчиком напруги. Відсутність напруги повинна перевірятися на всіх фазах. Перевірка здійснюєть­ся в діелектричних рукавичках. Перевірка відсутності напруги в мережах до 1000 В здійснюється покажчиком напруги або переносним вольтметром. Засто­сування контрольних ламп допускається при лінійній напрузі до 220 В.

Заходи, що забезпечують безпеку робіт без зняття напруги. Робоче місце електромонтера повинне бути розташованим так, щоб струмоведучі частини, які перебувають під напругою, знаходилися перед ним або з однієї сторони. Необхід­но користуватися захисними засобами. Спецодяг працюючих повинен бути глу­хий і мати опущені й застебнуті рукава, головний убір одягати обов'язково.

22.4.3. Захисні засоби. Захисними засобами називають прилади, апарати, переносні пристрої, що служать для захисту персоналу від ураження електрич­ним струмом. Мінімальні норми комплектів захисних засобів електроустановок напругою до 1000 В при введенні їх в експлуатацію наступні: покажчик напру­ги - один; ізолюючі кліщі - одні; діелектричні рукавички, калоші - по дві пари; монтерський інструмент з ізолюючими ручками - не менше двох комплектів; переносні заземлення - не менше двох; попереджуючі плакати - не менш двох комплектів; діелектричні килимки - два; тимчасові огородження - не менш двох комплектів; захисні окуляри - одна пара; протигаз - один.

Добавить комментарий

ЕЛЕКТРОТЕХНІКА У БУДІВНИЦТВІ

Захисне заземлення і занулення

Одним з найбільш важливих заходів, що значно підвищують електробезпеку працюючих на будівництві людей, є правильне влаштування захисного заземлення. Захисне заземлення являє собою з'єднання металевих частин електрооблад­нання і установок за допомогою …

Дія електричного струму на організм людини

Електричний струм, що діє на організм людини, може привести до насту­пних видів ураження: електричному удару, опіку, металізації шкіри, електрич­ному знаку, механічному пошкодженню, електроофтальмії. При проходженні електричного струму через організм людини …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.