Cправочник агронома

Збирання і зберігання винограду

Збирати врожай необхідно у стислі строки при досягненні ягодами певних кондицій залежно від використання винограду (табл. 166).

166. Встановлені кондиції ягід при збиранні винограду технічних сортів

Використання винограду

Цукристість, %

Кислотність, г/л

Соки

14—16

5—7

Коньячні виноматеріали

16—17

8—10

Шампанські виноматеріали

17—18

9—11

Столові вина

18—19

7—8

Міцні вина

Це нижче 22

5—6

Десертні вина

Не нижче 20—24

5—6

Цукристість столового винограду має становити не менше 14%. Стиг­лість ягід визначають хімічним аналізом їхнього соку. Середню пробу в період достигання спочатку беруть через кожні 5 днів, а приблизно за

З—4 дні до збирання — щоденно.

Своєчасне збирання врожаю з найменшими втратами можливе за умов ретельного проведення підготовчих робіт. До початку збирання не­обхідно закінчити ремонт і обладнання переробних пунктів, привести в порядок вагове господарство, реманент, тару і транспорт тощо. Необхідно визначити розміри очікуваного врожаю по господарству в цілому, по ді­лянках і сортах, а також потребу в робочій силі, транспорті, тарі тощо. Збирають врожай згідно з розробленим планом, який має бути погодже­ний з керівництвом переробних підприємств.

Найбільш поширені способи збирання такі: ручний—із застосуванням секаторів, садових ножів тощо; напівмеханізований, що складається з ручного в поєднанні із засобами для нагромадження і вивезення вро­жаю з міжрядь і перевантаження його у транспортні засоби; механізова­ний — за допомогою виноградозбиральних комбайнів. При напівмехані - зованому способі одна група робітників зрізує грона і укладає їх у зав­часно розміщені в міжряддях ящики, а друга — перевантажує виноград технічних сортів у бункер начіпного агрегату АВН-0,5 на тракторній тязі. Виноград вивозять з міжрядь на міжкліткову дорогу, де повні бункери за­мінюють порожніми. В міру їх заповнення виноград пересипають у кузов автомобіля, переобладнаний для безтарного перевезення врожаю до місця призначення.

Особливо велику увагу треба приділяти збиранню столового виногра­ду, призначеного для тривалого зберігання. Для цього на кущах відби­рають тільки здорові, не дуже щільні грона, не припускаючи стирання з них воскового нальоту. Збирати врожай треба у суху погоду, коли на ягодах висохне роса. Виноград сортують безпосередньо біля куща під час збирання і укладають у стандартні ящики-лотки гребененіжками догори на шар пробкової крихти або тирси 1,5—2 см завтовшки з додаванням

метабісульфіту калію або натрію з розрахунку по 15—20 г на ящик (на 7—8 кг винограду). Зібраний і упакований на ділянках виноград транспортують на автомобілях у сховища.

Сортувати виноград можна і на сортувальному пункті, але при цьому неминучі додаткові перевалки, що збільшують втрати врожаю.

Найкраще зберігається виноград у промислових холодильниках в ка­мерах місткістю 40—60 т. Завантажують їх протягом одного-двох днів. Щоб запобігти відпотіванню грон у період довантаження, слід провади­ти їх попереднє охолодження при температурі 4—6 °С. У такі камери ви­ноград вміщують на 10—12 год. Після цього його перекладають у камери для постійного зберігання, де підтримують температуру, оптимальну для даного сорту і району вирощування (0—2 °С). Вологість повітря у каме­рі підтримують в межах 87—95 %.

Протягом усього періоду зберігання в камерах один раз на тиждень провадять фумігацію, спалюючи по 0,5—1,5 г сірки на 1 м3 приміщення. Перед цим оглядають продукцію та встановлюють її якість.

Для тривалого зберігання найбільш придатні сорти переважно пізньо­го строку достигання, з нещільними гронами, крупними і м’ясистими ягодами, товстою і міцною шкірочкою, доброю транспортабельністю.

Кращі сорти для зберігання: в Криму — Шабаш, Каталон зимовий, Ташли, Мускат олександрійський, Агадаї, Асма, Карабурну, Німранг, Мускат гамбурзький, Тайфі рожевий, Сенсо; у південних степових райо­нах (південь Одеської, Херсонської та Миколаївської областей) — Кра­суня Цегледа, Карабурну, Італія, Дністровський рожевий, Мускат гам­бурзький.

При вирощуванні винограду для тривалого зберігання в Закарпатті добре зарекомендували себе сорти Мускат гамбурзький, Красуня Цегле­да, Італія, Альфонс Лавальє, Карабурну та Агадаї.

Cправочник агронома

Додатки

І. Коефіцієнти переведення побічної та супутньої продукції в основну (по зернових, технічних, кормових культурах і травах — одиниці маси, по плодово-ягідних культурах і винограду — 1000 шт. садивного матеріалу по …

Техніка безпеки

У господарствах за організацію і стан охорони праці відповідають керівники (в колгоспі—голова, в радгоспі—директор). Головні спеціа­лісти господарства відповідають за охорону праці й техніку безпеки окре­мо по галузях: головний агроном — …

Зберігання сільськогосподарської техніки

Трактори, комбайни та іншу сільськогосподарську техніку зберігають здебільшого на відкритих майданчиках з твердим покриттям. У передо­вих господарствах складну техніку (трактори, комбайни) зберігають у закритих приміщеннях. Майданчики для зберігання техніки обладну­ють …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.