Заходи боротьби
Запобіжні заходи спрямовують на обмеження попадання насіння бур’янів на поля і нагромадження його в грунті. До них належать насамперед очищення посівного матеріалу, своєчасна сівба з дотриманням кращих способів та норм висіву, своєчасне і якісне збирання врожаю,, знищення бур’янів на дорогах, межах, у канавах та на інших необроблюваних землях, карантинні заходи.
Особливу увагу приділяють очищенню посівного матеріалу від насіння бур’янів, яке важко відокремлюється (табл. 265). Для цього застосовують складні машини і зерноочисні комплекси.
Велика кількість насіння бур’янів може заноситись на поля з органічними добривами, якщо їх готують без дотримання певних правил. Насіння деяких видів бур’янів не втрачає схожості при проходженні через; травний тракт тварин і птиці. Тому зернові відходи обов’язково мелють,, а грубі корми з забур’янених полів — запарюють. Враховуючи те, що насіння багатьох видів бур’янів не втрачає схожості і в силосі, дикорослі трави силосують до цвітіння. Солому на підстилку використовують по можливості чисту від бур’янів. Гній на поля вносять лише після зберігання в буртах або в гноєсховищах протягом 5—6 місяців, причому кращі результати щодо зменшення життєздатності бур’янів досягаються при «гарячому» способі зберігання гною, тобто без ущільнення.
Часто місцями розмноження і поширення бур’янів є необроблювані землі — узбіччя польових доріг, схили зрошувальних каналів, полезахисні лісові смуги, яри й балки та ін. У тих місцях, де є можливість, періодично орють і дискують. В інших місцях, де ускладнюється застосування грунтообробних знарядь, бур’яни скошують, виполюють або застосовують гербіциди суцільної дії.
Агротехнічні заходи. При правильному чергуванні культур у сівозміні в кожному полі по-різному складаються умови для розвитку бур’янів. Неоднакова біологія розвитку польових культур, різні вимоги їх до прийомів вирощування дозволяють диференціювати агротехнічні заходи боротьби з бур’янами за способами і строками, зокрема під ранні й пізні ярі культури, літній обробіток грунту під озимі, заходи догляду на полях з просапними культурами, післяжнивний обробіток грунту.
Чергування культур у сівозміні поєднують з правильним обробітком грунту і відповідним доглядом за посівами, який передбачає застосування механічних і хімічних засобів. Внесення гербіцидів на тривалий час, а іноді й на весь вегетаційний період, очищає посіви від бур’янів і дає можливість значно зменшити кількість обробітків грунту в різних ланках.
Велика роль у боротьбі з бур’янами належить основному обробітку грунту, який складається з лущення стерні та зяблевої оранки.
У боротьбі з багаторічними коренепаростковими бур’янами кращі результати дає дворазове лущення стерні лемішними знаряддями, коли перше з них провадять одночасно або слідом за збиранням попередника на глибину 6—8 см з боронуванням чи коткуванням в агрегаті, а дру
ге— після відростання розеток на 12—14 см.
На полях, засмічених кореневищними бур’янами, грунт дискують у двох взаємно перпендикулярних напрямках без розриву в часі на глибину залягання кореневищ. Після проростання кореневищ до білих шилець глибоко орють плугами з передплужниками. Добрі результати дає застосування ярусних плугів.
Бур’яни |
265. Бур’яни, насіння яких важко відокремлюється від насіння культурних рослин
Культура
Пшениця Жито Ячмінь, овес Просо Сорго Рис Гречка Г орох Сочевиця Рицина Соняшник і соя Коноплі Мак Люцерна Еспарцет Конюшина Льон Стоколос безостий Житняк Тимофіївка лучна |
Березка польова, гірчак березковидний, кукіль звичайний, па - житниця п’янка, коноплі дикі Стоколос житній, польовий, метлюг звичайний Вівсюг звичайний, гірчак березковидний, редька дика Амброзія полинолиста, геліотроп Стевенів, степовий гірчак звичайний, гірчиця польова, капуста польова, мишій сизий і зелений, плоскуха звичайна, гірчак березковидний, стоголовиик посівний
Гірчак березковидний, сорго алепське (гумай)
Плоскуха рисова і великоплідиа
Березка польова, гірчак березковидний, гречка татарська, кукіль звичайний, редька дика Горох польовий (пелюшка)
Вика плосконасінна Нетреба звичайна і колюча Соняшник дикий, нетреба звичайна і колюча Коноплі дикі, амброзія полинолиста Блекота чорна
Амброзія полинолиста, буркун білий і лікарський, степовий гірчак звичайний, мишій сизий і зелений, повитиця, подорожник ланцетолистий, резеда жовта, смілка широколиста, лобода біла і багатонасінна, морква дика, щириця лободовидна, щавель горобиний
Черноголовник родовиковий
Амброзія полинолиста, буркун білий і лікарський, лобода багатонасінна, морква дика, повитиця, подорожник ланцетолистий, триреберник непахучий, смілка вилчаста і широколиста, щавель горобиний
Гірчак льоновий, кукіль льоновий, пажитниця льонова, повитиця льонова, рижій льоновий, шпергель льоновий Стоколос покрівельний, грабельки звичайні, пирій повзучий
Стоколос покрівельний, гострець гіллястий, пирій повзучий Деревій звичайний, зірочник середній, лобода біла, незабудка польова, триреберник непахучий, фіалка польова, шпергель польовий, щириця звичайна
У районах з теплою і вологою осінню ефективні боронування й культивація раннього зябу восени.
Система боротьби з бур’янами навесні до сівби складається з двох - трьох культивацій з боронуванням з поступовим зменшенням глибини.
Одержання своєчасних і дружних сходів культурних рослин створює несприятливі умови для розвитку бур’янів, особливо тих, що потребують доброго освітлення (пирій повзучий, червець однорічний та ін.). Сприятливі умови для бур’янів створюються у зріджених посівах. Тому на родючих, але дуже забур’янених полях норму висіву насіння збільшують на 10—15%. Таку ж позитивну роль має рівномірний розподіл культур-
них рослин по площі, що досягається при вузькорядному та перехресному способах сівби.
При підготовці грунту під озимі культури найбільшої ефективності в боротьбі з бур’янами досягають у чистих парах, особливо чорних.
Певну роль у боротьбі з незміцнілими сходами однорічних бур’янів відіграє весняне боронування озимих. Посіви, що не досить добре розкущились, особливо на легких за механічним складом грунтах, боронувати не слід.
Посіви ярих зернових і зернобобових через 3—4 дні після сівби боронують. При значному забур’яненні їх однорічними бур’янами добрі результати дає післясходове боронування.
Одне-два досходових та одне післясходове боронування провадять на посівах кукурудзи і соняшника. Два-три досходових боронування картоплі майже зовсім звільняють поле від однорічних бур’янів. Перший раз посіви буряків боронують за 3—4 дні до з’явлення сходів, а другий — при з’явленні першої пари листків.
Дартоплю боронують середніми, а кукурудзу, соняшник і буряки — легкими зубовими або сітчастими боронами.
Наступна боротьба з бур’янами на посівах просапних культур — обробіток грунту у міжряддях культиваторами та знищення бур’янів у гніздах і рядках.
Хімічні заходи боротьби. За дією на рослини гербіциди діляться на дві основні групи: суцільної і вибіркової дії (селективні). Перші застосовують в основному для знищення бур’янів на необроблюваних землях, а другі в посівах. Проте такий поділ є умовним, бо селективні гербіциди при підвищенні дози внесення або порушенні строку використання знищують всі рослини, тобто стають гербіцидами суцільної дії.
Селективні гербіциди діляться на системні й контактні. До перших належать сполуки, що здатні проникати в рослину і пересуватися по її тканинах, отруюючи надземні й підземні органи, внаслідок чого вся рослина гине. Серед них розрізняють препарати кореневої дії, або грунтові,, й листкові, що проникають у рослини головним чином через листки.
Гербіциди кореневої дії вносять на поверхню грунту з наступним загортанням грунтообробними знаряддями або без загортання восени чи' навесні. Після з’явлення сходів рослин застосовують листкові або після - сходові гербіциди.
Переважну більшість гербіцидів використовують у вигляді розчинів, суспензій і емульсій.
До системних гербіцидів належить перевалена більшість препаратів,, які широко використовують у виробництві.
Гербіциди контактної дії уражують рослини у місцях безпосереднього контакту — листки та стебла. Вони майже не переміщуються по тканинах рослин.
Дози гербіцидів кореневої дії встановлюють з врахуванням механічного складу грунту та вмісту в ньому органічних речовин. На легких за механічним складом грунтах з низьким вмістом гумусу їх зменшують. Ефективність гербіцидів цієї групи при достатньому зволоженні грунту підвищується, але практично не залежить від погодних умов під час їх внесення.
Деякі гербіциди кореневої дії (атразин, симазин, пропазин, монурон, лінурон, тордон 22 К) зберігають токсичність у грунті більше року, особливо при недостатній його вологості в рік внесення препарату, на важких грунтах з високим вмістом органічної речовини або при застосуванні великих доз.
Це треба враховувати при використанні триазинових препаратів у польових, кормових та овочевих сівозмінах. Найчутливіші до них буряки, ячмінь, овес, озимі зернові культури та овочеві, а стійкі проти них — кукурудза, просо, горох, люпин, картопля, льон-довгунець.
У районах достатнього зволоження симазин і атразин за ефективністю практично рівноцінні, але при дефіциті вологи переважає останній.
При внесенні післясходових гербіцидів обов’язково враховують результати обстеження посівів на забур’янення та погодні умови. При меншому забур’яненні переважно найчутливішими до гербіцидів однорічними широколистими бур’янами з родин капустових та лободових у ранніх фазах розвитку і теплій сонячній погоді дози препаратів зменшують, а при наявності стійкіших проти гербіцидів однорічних та багаторічних бур’янів у пізніших фазах розвитку і похмурій прохолодній погоді під час обробки — збільшують. При температурі повітря нижче плюс 13 °С застосовувати ці гербіциди не молена.
Післясходові гербіциди знищують головним чином дводольні однорічні бур’яни, а в підвищених нормах — наземні органи дводольних багаторічних.
Рівномірного розподілу гербіцидів по площі поля можна досягти лише при використанні наземних обприскувачів з горизонтальною штангою. Під час роботи агрегату не можна допускати перекриття його слідів та зупинок без попереднього виключення обприскувача.
При зменшенні кількості води, з якою вноситься гербіцид, рівномірність розподілу його по площі поля погіршується, тому кількість води для приготування робочого розчину повинна становити не менше 300 л/га, а при застосуванні гербіцидів контактної дії — 400—600 л/га. Для внесення бетаналу на бурякових полях витрата робочої рідини не повинна перевищувати 300 л/га, бо при зменшенні концентрації гербіцид випадає в осад. Під час приготування робочого розчину в бак спочатку заливають необхідну кількість бетаналу, а потім додають воду.
Робочі розчини готують безпосередньо в день обприскування.
Дозу внесення препарату визначають за формулою:
д = .А XI0-0. , (33)
де Д — норма препарату, кг/га; А — доза за діючою речовиною, кг/га;
Б — вміст діючої речовини в препараті, %.
У таблиці 266 наведено дози, строки і способи застосування гербіцидів, а в таблицях 267, 268, 269 — чутливість бур’янів до гербіцидів, пере
лік найголовніших синонімів гербіцидів і оптові ціни на них.