Загальні відомості про хвороби рослин
Хвороби рослин проявляються у вигляді різних ознак (симптомів): в’янення, загнивання, відмирання окремих органів або всієї рослини, з’явлення плям, карликовості або, навпаки, надмірного розростання тканин та утворення пухлин, зміни забарвлення, муміфікації тощо.
Усі хвороби поділяють на непаразитарні, або неінфекційні, що виникають внаслідок несприятливих умов вирощування (метеорологічних факторів, механічних пошкоджень, порушення живлення тощо) та паразитарні, або інфекційні, що спричиняються певними збудниками — патогенами, серед яких найбільш поширені фітопатогенні гриби, бактерії, віруси та вищі паразитичні рослини.
Фітопатогенні гриби — мікроскопічні безхлорофільні організми. Тіло їх складається з міцелію, або грибниці,— сплетіння ниткоподібних утворів, або гіф, які розгалужуються в тканинах уражених рослин чи на їхній поверхні у вигляді борошнистого або павутиноподібного нальоту.
Оселюючись на рослинах, гриби забирають у них поживні речовини і воду, спричиняють різні патологічні зміни, загальне ослаблення, а нерідко й загибель рослин.
Гриби можуть розмножуватися міцелієм або спорами, що мають різну форму і розміри та забарвлення. В несприятливих умовах міцелій утворює хламідоспори (спори з твердою оболонкою), або склероції — тверді, різної форми утвори, що складаються з щільно переплетених гіф. Хламідоспори і склероції можуть зберігатися декілька років.
Бактерії — це мікроскопічні одноклітинні безхлорофільні організми різноманітної форми (палички, ланцюжки, кульки тощо). Деякі з них мають джгутики, завдяки яким можуть рухатись.
Фітопатогенні бактерії спричиняють у рослин різні гнилі, плямистості, в’янення, пухлини (кореневий рак плодових, картоплі, цукрових буряків, в’янення картоплі, капусти) та інші патологічні зміни. Зберігаються в рештках уражених рослин і грунті.
Віруси—дуже дрібні (ультрамікроскопічні) збудники хвороб, які містять нуклеїнову кислоту (ДНК. або РНК) і мають елементарні властивості живого організму. Розвиваються лише в живих клітинах рослин, спричиняють захворювання типів мозаїки, смугастості, жовтяниці тощо.
Деякі види жовтяниць, зокрема жовтяниця рису, а також стовбур пасльонових спричиняються мікоплазмами, які в систематиці займають проміжне положення між вірусами і бактеріями.
Поширюються віруси і мікроплазми з хворих рослин на здорові переважно сисними комахами (попелиці, цикадки та ін.), а також іншими шляхами (під час щеплень тощо).