Cправочник агронома

Загальні відомості про хвороби рослин

Хвороби рослин проявляються у вигляді різних ознак (симптомів): в’янення, загнивання, відмирання окремих органів або всієї рослини, з’явлення плям, карликовості або, навпаки, надмірного розростання тка­нин та утворення пухлин, зміни забарвлення, муміфікації тощо.

Усі хвороби поділяють на непаразитарні, або неінфекційні, що вини­кають внаслідок несприятливих умов вирощування (метеорологічних факторів, механічних пошкоджень, порушення живлення тощо) та па­разитарні, або інфекційні, що спричиняються певними збудниками — па­тогенами, серед яких найбільш поширені фітопатогенні гриби, бактерії, віруси та вищі паразитичні рослини.

Фітопатогенні гриби — мікроскопічні безхлорофільні організми. Тіло їх складається з міцелію, або грибниці,— сплетіння ниткоподібних утво­рів, або гіф, які розгалужуються в тканинах уражених рослин чи на їхній поверхні у вигляді борошнистого або павутиноподібного нальоту.

Оселюючись на рослинах, гриби забирають у них поживні речовини і воду, спричиняють різні патологічні зміни, загальне ослаблення, а нерідко й загибель рослин.

Гриби можуть розмножуватися міцелієм або спорами, що мають різ­ну форму і розміри та забарвлення. В несприятливих умовах міцелій утворює хламідоспори (спори з твердою оболонкою), або склероції — тверді, різної форми утвори, що складаються з щільно переплетених гіф. Хламідоспори і склероції можуть зберігатися декілька років.

Бактерії — це мікроскопічні одноклітинні безхлорофільні організми різноманітної форми (палички, ланцюжки, кульки тощо). Деякі з них мають джгутики, завдяки яким можуть рухатись.

Фітопатогенні бактерії спричиняють у рослин різні гнилі, плямистості, в’янення, пухлини (кореневий рак плодових, картоплі, цукрових буряків, в’янення картоплі, капусти) та інші патологічні зміни. Зберігаються в рештках уражених рослин і грунті.

Віруси—дуже дрібні (ультрамікроскопічні) збудники хвороб, які міс­тять нуклеїнову кислоту (ДНК. або РНК) і мають елементарні власти­вості живого організму. Розвиваються лише в живих клітинах рослин, спричиняють захворювання типів мозаїки, смугастості, жовтяниці тощо.

Деякі види жовтяниць, зокрема жовтяниця рису, а також стовбур пасльонових спричиняються мікоплазмами, які в систематиці займають проміжне положення між вірусами і бактеріями.

Поширюються віруси і мікроплазми з хворих рослин на здорові пере­важно сисними комахами (попелиці, цикадки та ін.), а також іншими шляхами (під час щеплень тощо).

Cправочник агронома

Додатки

І. Коефіцієнти переведення побічної та супутньої продукції в основну (по зернових, технічних, кормових культурах і травах — одиниці маси, по плодово-ягідних культурах і винограду — 1000 шт. садивного матеріалу по …

Техніка безпеки

У господарствах за організацію і стан охорони праці відповідають керівники (в колгоспі—голова, в радгоспі—директор). Головні спеціа­лісти господарства відповідають за охорону праці й техніку безпеки окре­мо по галузях: головний агроном — …

Зберігання сільськогосподарської техніки

Трактори, комбайни та іншу сільськогосподарську техніку зберігають здебільшого на відкритих майданчиках з твердим покриттям. У передо­вих господарствах складну техніку (трактори, комбайни) зберігають у закритих приміщеннях. Майданчики для зберігання техніки обладну­ють …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.