Загальні відомості про шкідників рослин
Шкідниками сільськогосподарських рослин можуть бути різні представники тваринного світу, зокрема комахи, кліщі, нематоди і гризуни. Серед них перше місце за шкідливістю та чисельністю посідають комахи.
Комахи. Представники цього класу тварин належать до типу членистоногих. Тіло їх почленоване на голову, груди і черевце. На голові розміщені очі, вусики і рот з його придатками, на грудях з нижнього боку є три пари ніг, а з верхнього — одна або дві пари крил. Є також безкрилі комахи. Черевце складається з кількох з’єднаних між собою кілець або сегментів. На кінці черевця бувають різні придатки (яйцеклад, хвостові щетинки тощо).
Переважна більшість комах розмножується відкладанням яєць і лише незначна кількість народжує личинок. За сприятливих умов з яєць виплоджуються личинки, які певний час живляться. В міру свого росту вони періодично по кілька разів линяють, скидаючи шкірку. В стадії личинки комаха може жити від кількох днів до кількох років.
Закінчивши живлення і досягнувши граничного росту, личинка линяє останній раз і перетворюється на лялечку або дорослу комаху (імаго). В зв’язку з цим розрізняють комах з повним перетворенням, що в своєму розвитку проходять стадії яйця, личинки, лялечки і дорослої комахи (метелики, мухи, жуки та іп.) і з неповним перетворенням, в яких стадія лялечки відсутня, а з яєць виходять личинки, схожі на дорослих комах, але відрізняються від них меншим розміром та відсутністю крил (саранові, клони та іп.).
Комах, пристосованих до живлення певним видом рослин, називають одіюїдпими, або моиофагамн, а тих, що живляться рослинами багатьох видів,— багатоїдннмп, або поліфагами.
Кліщі належать до класу павукоподібних, вони не мають вусиків і крил, тіло їх почленоване лише на два відділи — головогруди і черевце. Ротовий апарат сисний, а в комірних і хижих кліщів — гризучий. Розмножуються відкладанням яєць. Личинки, на відміну від дорослих, мають не чотири, а три пари ніг. Павутинні кліщі є дуже небезпечними шкідниками плодових, ягідних, овочевих, баштанних та інших культур. Деякі кліщі завдають великої шкоди харчовим продуктам (борошну, зерну, сухофруктам, кондитерським виробам) і кормам.
Нематоди, або круглі черви, мають несегментоване, здебільшого видовжене, в поперечному розрізі кругле тіло з внутрішніми органами у вигляді двох поздовжніх каналів з вихідним отвором у передній частині. Верхні покриви тіла з’єднані з м’язами і утворюють так званий шкіряно-м’язовий мішок. У ротовій порохшині вони мають особливий орган — спис, або стилет, за допомогою якого руйнують тканини рослин і пересуваються в них. При цьому виділяють секрет травних залоз, який має отруйні властивості і розчиняє оболонки клітин, спричиняючи патологічні утвори. Розмножуються нематоди відкладанням яєць, з яких виплоджуються личинки. Після кількох линянь вони перетворюються на дорослих нематод.
Гризуни належать до класу ссавців. Характеризуються особливою будовою зубів. Передні верхні й нижні зуби — різці значно довші задніх, пристосованих до перетирання їжі. Найбільш поширені й небезпечні ховрахи та мишовидні гризуни. Ховрахи живуть переважно на неорних цілинних або перелогових землях. Взимку сплять у норах, глибина яких досягає 2 м. Розмножуються раз на рік, весною.