Cправочник агронома

Сортовий контроль

Сортовий контроль буває державшій і внутрішньогосподарський. Державний включає польову апробацію та реєстрацію сортових посівів, обстеження ділянок гібридизації, лабораторний контроль, комірну апро­бацію. Внутрішньогосподарський здійснюється безпосередньо в господар­ствах на всіх етапах вирощування та заготівлі сортового насіння з мстою усунення причин, які можуть погіршити високі господарсько-біо­логічні якості сортового насіння в період вегетації насінних посівів, під час збирання врожаю, післязбиральної обробки насіння, а також прн Його транспортуванні, заготівлі та зберіганні.

Прн внутрішньогосподарському контролі па насінних посівах треба провадити видові іі сортові прополювання, під час яких видаляють із посіву культурні рослпші-засмічуиачі та бур’яни. Оптимальні строки цієї роботи вказані в таблиці 236.

Під час прополювань домішки обов’язково виривають з коренем, а не зрізують ножицями, виносять за межі поля, щоб вони пс були обмо­лочені прн збиранні.

Видові іі сортові прополювання краще провадити у тиху погоду. Виконують цю роботу під керівництвом агронома та оформлюють від­повідними актами.

Перед збиранням врожаю провадять польову апробацію і обстеження ділянок гібридизації для встановлення сортових якостей насінних по­сівів.

Апробація — це визначення сортової чистоти посівів, засміченості культурними рослинами і бур’янами, насіння яких важко відокремлює­ться від насіння основної культури, ураженості хворобами і пошкодже - ності шкідниками.

Одночасно з оцінкою посівів перевіряють дотримання господарством обов’язкових правил з насінництва, які забезпечують вирощування доб­роякісного насіння, своєчасне збирання, очищення і належне його збе­рігання. Визначають придатність сортових посівів для використання вро­жаю на насінні цілі.

Апробують усі сортові посіви спеціалізованих насінницьких госпо­дарств, насінницьких бригад і відділків колгоспів та радгоспів, науково - дослідних установ та інших господарств, урожай з яких передбачено використовувати для посіву, створення страхових і перехідних фондів та заготівлі насіння в державні ресурси. Дефіцитні та перспективні сорти
апробують на всій площі незалежно від потреби в насінні і планів про­дажу його державі.

На ділянках гібридизації, де вирощують насіння першого покоління простих (товарного використання), подвійних міжлінійних, три-, п’яти-, шести - і сортолінійних та міжсортових гібридів, провадять польові об­стеження. Решту площ сортових посівів кукурудзи і сорго, засіяних гі­бридним насінням, реєструють.

236. Оптимальні строки видового і сортового прополювань

Видове прополю­вання

Культура

Сортове прополювання

викидання

Озима і яра пшени­ця, ячмінь, трити­кале

Озиме жито Овес

Горох, вика Просо

Гречка

Конюшина

Соя

Суданська трава

Після колосіння

Після виколошу­вання

Після викидання

волоті

До цвітіння

До виходу в груб­ку

Після цвітіння Під час цвітіння

Після

волоті

Перше — після повного колосіння (вида­ляються остисті форми з безостих і нав­паки), друге—на початку воскової стиг­лості (видаляють домішки за ознакою за­барвлення колоса і остей)

Не провадиться

На початку молочної стиглості (видаля­ють домішки за формою волоті)

Перше — до цвітіння, друге — під час цві­тіння

Перше — після викидання волоті, друге — на початку молочної стиглості (видаля­ють домішки за формою волоті і забарв­ленням колоскової луски)

Не провадиться Те саме

Перше — у період цвітіння, видаляють хворі рослини та із забарвленням квіток, не характерним для сорту. Друге — перед збиранням, видаляють хворі рослини піз­ньостиглі, схильні до розтріскування бо­бів і такі, що мають інше, ніж у сорту, забарвлення опушення В період викидання волоті (видаляють всі рослини інших сортів, хворі, недорозви­нуті й нетипові)

Апробацію провадять: у колгоспах і радгоспах — агрономи госпо­дарств; у насінницьких господарствах — досвідчені агрономи РАПО або державних насінних інспекцій; у насінницьких господарствах по багато­річних травах, урожай яких здається спеціалізованим насінницьким об’єднанням, станціям по багаторічних травах, луконасінницьким стан­ціям,— агрономи цих об’єднань чи станцій. Агрономи, які провадять апробацію, повинні мати спеціальну підготовку і відповідне посвідчення.

Неапробовані сортові посіви зернових (у тому числі кукурудзи і сор­го, засіяні гібридним насінням першого покоління), а також олійних культур у колгоспах і радгоспах реєструють агрономи цих господарств, обстежуючи посіви на пні.

Апробацію провадять згідно з «Инструкцией по апробации сортовых посевов», М.: Колос, 1979,.— 184 с.

Cправочник агронома

Додатки

І. Коефіцієнти переведення побічної та супутньої продукції в основну (по зернових, технічних, кормових культурах і травах — одиниці маси, по плодово-ягідних культурах і винограду — 1000 шт. садивного матеріалу по …

Техніка безпеки

У господарствах за організацію і стан охорони праці відповідають керівники (в колгоспі—голова, в радгоспі—директор). Головні спеціа­лісти господарства відповідають за охорону праці й техніку безпеки окре­мо по галузях: головний агроном — …

Зберігання сільськогосподарської техніки

Трактори, комбайни та іншу сільськогосподарську техніку зберігають здебільшого на відкритих майданчиках з твердим покриттям. У передо­вих господарствах складну техніку (трактори, комбайни) зберігають у закритих приміщеннях. Майданчики для зберігання техніки обладну­ють …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.