Шкідники І хвороби винограду
ШКІДНИКИ
Виноградна філоксера. Карантинний шкідник. Поширена в Миколаївській, Одеській, Запорізькій і Чернівецькій областях, в південних районах Херсонської, Тернопільської, Вінницької, Хмельницької і Кіровоградської областей, північних районах Кримської області; у Донецькій, Во- рошпловградській і Харківській областях трапляється вогнищами в окремих господарствах і на присадибних ділянках. Самки кореневої філоксери жовто-лимонні, до 1,2 мм завдовжки з довгим хоботком, тіло вкрите бородавкоподібними утворами. Пошкоджує мичкуваті й провідні корінці, від чого на перших утворюються вузлики, а на других — здуття. Пошкоджене коріння винограду європейських сортів загниває. На рослинах європейських і азіатських сортів ця філоксера на листки не переходить. Коренева форма дає 4—8 поколінь.
Зимують личинки у грунті иа глибині до 3 м, поширюються вони з садивним матеріалом, грунтообробним знаряддям, а також вітром, водою і з тарою.
Листкова (галова) філоксера має короткий хоботок, без бородавкопо - дібиих утворів. Крилаті особини 2—2,2 мм завдовжки (разом з крилами). Статеве покоління безкриле, самці — 0,25 мм, самки 0,4 мм. Пошкоджує листки американських сортів і гібридів та підщепної лози, від чого на них утворюються численні здуття.
Гронова листокрутка. Поширена в Кримській, Одеській, Миколаївській, Херсонській областях. Метелик у розмаху крил 10—12 мм. Передні крила бурі з жовтуватими і свинцево-сірими плямами та смужками. Задні крила сірі. Гусениця жовто - або брудно-зелена, 10—12 мм завдовжки. За літо дає 2—3 покоління. Гусениці першого покоління виїдають бутони, квітки і зав’язь, другого — переважно зелені, а третього — достигаючі ягоди. Пошкоджені суцвіття і зелені ягоди засихають і опадають, а стиглі ягоди загнивають. Зимує лялечка в білих павутинистих коконах під відсталою корою стовбура і рукавів виноградного куща, в тріщинах підпіркових кілків та на сухому листі. Метелики першого покоління вилітають в другій половині квітня — в травні, коли середньодобова температура повітря становить 14° і вище.
Двовилітна листокрутка. Поширена в степових районах Запорізької, Кримської, Одеської, Донецької і Вінницької областей на виноградниках переважно біля водойм і в низинах. Метелик у розмаху крил 12—15 мм. Передні крила солом’яного кольору з трапецієподібною поперечною пе -
рев’яззю, по боках якої є свинцево-сіра смуга. Гусениця, розвиток якої закінчився, червона з фіолетовим блиском, 12—14 мм завдовжки. .Зимують лялечки в щільних коконах у розвилках пагонів, щілинах, тріщинах, під відсталою корою. Літ метеликів починається в другій половині травня. Протягом року дає два покоління. Гусениці першого покоління пошкоджують бутони і квітки, а другого — зелені ягоди, обплутуючи їх павутинням. Пошкоджені ягоди засихають і загнивають.
Виноградна листокрутка. Поширена в степовій зоні і Криму. Метелик у розмаху крил 18—22 мм. Передні крила вохряно-жовті або золотисто - зеленуваті з сірувато-бурим рисунком. Гусениця 18—23 мм завдовжки, зеленувато-сіра або брудно-зелена. Зимують червонувато-бурі гусениці першого віку (3 мм завдовжки) в тріщинах і щілинах кори стовбура та гілок, а також у грунті на глибині 4—10 см, в щільних шовковистих коконах. Гусениці пошкоджують бруньки, молоде листя, бутони, суцвіття і зав’язь, обплутуючи їх павутинням. Протягом року дає одне покоління.
Кримський скосар. Поширений в Криму. Жук 8—11 мм завдовжки з опуклим чорним блискучим тілом. Личинка першого віку біла, зігнута, останнього — жовта, 10—11 мм завдовжки. Зимують жуки й личинки. З місць зимівлі жуки виходять в квітні при середньодобовій температурі 10°. Вдень вони пошкоджують бруньки й листя, а па ніч ховаються в різні укриття. Личинки живляться корінцями. '
Виноградний листковий кліщ. Зимують самки під корою та в бруньках. Навесні кліщі пошкоджують зачатки суцвіть у бруньках до їх розпускання, внаслідок чого зав’язь осипається. На початку розпускання бруньок кліщі переходять з бруньок на нижній бік листків. Влітку пошкоджують листки і молоді пагони, від чого листя буріє і засихає. Протягом літа дає 5—11 поколінь.
Виноградний повстяний кліщ (зудень). На Україні поширений в усіх зонах вирощування винограду. Тіло самки видовжене, циліндричне, молочно-білого або солом’япо-жовтого кольору, 0,16—0,2 мм завдовжки.
Зимують самки під лусочками бруньок, у щілинах кори. В одній бруньці може зимувати до 1000 кліщів. Під час розпускання листя кліщі виходять з місць зимівлі, оселюються з нижнього боку листків і висмоктують з них сік. Внаслідок пошкодження з верхнього боку листків утворюються здуття, а з нижнього, під здуттями, з’являється ніби повсть. За літо дає 5—7 поколінь.
Садовий павутинний кліщ. Тіло самки видовжено-овальне, 0,35— 0,44 мм завдовжки. Самки, які зимують, оранжево-червоні, літні — зеленувато-жовті. Зимують запліднені самки в щілинах кори і під опалим листям. З місць зимівлі виходять на початку розпускання бруньок. Кліщі висмоктують сік з нижнього боку листків, внаслідок чого вони буріють і засихають. Протягом літа дає 5—7 поколінь.
Виноградний бруньковий кліщ. Поширений у Кримській та Одеській областях. Тіло самки видовжене або бочкоподібне, білувато-жовте чи оранжеве, до 0,14 мм завдовжки. Зимують самки в бруньках. Там же, під час весняного сокоруху, вони починають живитися, внаслідок чого бруньки всихають або з них утворюються деформовані, вкорочені пагони з дрібним листям. Протягом вегетації дає 5—9 поколінь.
Мільдью. Грибна хвороба. Уражує всі зелені органи винограду. Перші ознаки захворювання з’являються на листках перед цвітінням у вигляді розпливчастих напівпрозорих плям, з нижнього боку яких утво-
Вибраковують і спалюють уражені саджанці, а також знезаражують садивний матеріал від філоксери, занурюючи в 0,5 %-ну суспензію з 50 %-ного порошку гамма-ізомеру ГХЦГ (9 л 5 %-ної суспензії на 1000 саджанців)
Під час садіння |
Бактер іальний рак, філоксера |
Рано навесн і до розпускання бру- |
Павутинні й галові кліщі, антракноз, некроз, оїдіум |
Обприскують 4 %-ною емульсією з препаратів № ЗО, № 30а чи № 30С з додаванням 0,5 % ДНОКу або 1 %-ним ДНОКом.
Норма витрати робочої рідини 1500—
2000 л/га
В період набубнявіння бруньок В період розпускання бруньок — на початку росту пагонів Навесні, коли приріст пагонів досягає 20—25 см, за дощової погоди Перед цвітінням під час розрихлення суцвіть |
На Південному березі Криму обприскують Чорний скосар 0,2 %-ною суспензією з 50 %-ного порошку гамма-ізомеру ГХЦГ. Норма витрати робочої рідини 1000 л/га
Обприскування 0,2 %-ною емульсією При виявленні 40 %-ного к. е. фосфаміду (3 кг/га) брунькового, повстяного і садового павутинного кліщів та виноградної лис - токрутки
Обприскують 1 %-ною бордоською ріди - Мільдью, оїдіум ною або 0,4 %-ною суспензією 80 %-ного кліщі з. п. купрозану (6 кг/га) з додаванням 0,3 % 20 %-ного к. е. кельтану (4 кг/га) і 1 % колоїдної сірки (до 20 кг/га) або 0,5 % порошку сірки (до 12 кг/га) чи 0,02 % байлетону (до 0,3 кг/га 25 %-ного з. п.)
Мільдью, оїдіум, кліщі |
Перший раз через 10 днів після початку льоту І покоління гронової лис - токрутки, другий — через 10—12 днів після попереднього, третій — через 8 днів після початку льоту метеликів другого покоління і четвертий — через 8—10 днів після третього, дотримуючись чергування інсектицидів |
Обприскують 0,4 %-ною суспензією 80 %- ного з. п. купрозану або цинебом (6 кг/га) з додаванням 1 % колоїдної сірки (до 20 кг/га) або обприскують 0,1 %-ним фундозолом чи топсином (до 1,5 кг/га) з додаванням 0,2 % 50 %-ного к. е. карбофосу (2,6 кг/га)
Гронова і двовилітна листокрутки, мільдью, оїдіум, кліщі |
В Криму і в зоні Степу, де завдає шкоди листокрутка, обприскують 0,1 %-ною емульсією 25 %-ного к. е. ровікурту (до
1,2 кг/га),0,2 %-ною емульсією 35 %-ного к. е. фозалону (2,8 кг/га), 0,2 %-ною емульсією 40 %-ного фосфаміду (до З кг/га), 0,2 %-ною емульсією 50 %-ного к. е. ДДВФ (2 кг/га), препаратом гардона (2 кг/га 75 %-ного з. п.) з додаванням 0,1 % фундозолу чи топсину або 0,25 %
75 %-ного з. п. препарату мікал (4кг/га) чи 0,4 % 80 %-ного з. п. цинебу (6 кг/га) з 1 % колоїдної сірки (до 20 кг/га)
У північних районах Степу і Лісостепу, де відсутні гронова і двовилітна листокрутки, обприскують тільки фунгіцидами з інтервалами 12—14 днів, а у вологу погоду через 8—10 днів
рюється білий наліт, що складається із спор гриба. Поступово плями на листках стають коричнево-бурими, а на ягодах з’являються коричнево - синюваті плями. Уражені листки і суцвіття всихають, а грона загнивають. Збудник мільдью зимує на опалому листі. Розвиток хвороби посилюється під час дощової погоди.
Оїдіум, або борошниста роса. Грибна хвороба, поширена в Одеській, Кримській, Херсонській, Миколаївській і Запорізькій областях переважно по берегах Чорного і Азовського морів, а також у нижній течії Дніпра, Дністра, Дунаю і Південного Бугу.
Уражує всі зелені органи куща. Уражені суцвіття, пагони, ягоди, листки і черешки з нижнього і верхнього боків вкриваються сірувато-білим нальотом. Уражені листки всихають і опадають, зелені ягоди зморщуються і всихають, а стиглі розтріскуються і загнивають. Зимує гриб на пагонах винограду, де утворює дрібні плодові тіла. Розвитку хвороби сприяє підвищена вологість повітря при температурі 22—26°.
Сіра гниль. Грибна хвороба, що з’являється на початку достигання ягід, особливо на загущених ділянках, які погано провітрюються. Уражені грона вкриваються густим нальотом сірого кольору, який має вигляд повсті. Найбільш уражуються сорти з щільними гронами. Розвиток хвороби посилюється при випаданні дощів у період достигання ягід.
. Антракноз. Грибна хвороба. Поширена вогнищами в Криму, Одеській, Чернівецькій, Миколаївській і Херсонській областях. Уражує суцвіття, листя, пагони і грона. На уражених листках з’являються коричпево-бурі ‘ плями, тканини в цих місцях відмирають і утворюються дірки. На пагонах з’являються бурі плями, а в місцях плям виразки. Уражені зелені ягоди чорніють і всихають. Гриб зимує на уражених пагонах. Хвороба посилюється за надмірної вологості повітря.
Плямистий некроз. Грибна хвороба, яка уражує тканину луба багаторічних рукавів укрнвппх виноградників. Під корою уражених ділянок утворюються корнчнево-бурі плями. Ураження грибом відбувається восени і взимку, головним чином на вкривних виноградниках, особливо на важких грунтах. Уражений рукав через кілька років всихає. Уражуються також чубуки і саджанці при зберіганні в умовах надмірного зволоження, особливо в зими з частими відлигами.
Бактеріальний рак. Збудник — бактерія, уражує рослину через рани, заподіяні грунтообробним знаряддям, личинками хрущів, під час обрізувань і від морозобоїн.
В місцях ураження утворюються дерев’янисті нарости. Уражені кущі пригнічуються, а молоді можуть навіть усохнути.
Система заходів боротьби з шкідниками та хворобами винограду наведена в таблиці 264.