Підготовка насіння до сівби
Насіння кожної овочевої культури має відповідати вимогам стандартів за схожістю, чистотою та вологістю, бути вирівняним за абсолютною масою і відібраним за розміром. Застосовують такі способи передпосівної підготовки насіння, як пророщування, дражувапня, загартовування, обробка різними хімічними речовинами, солями мікроелементів тощо.
Відбір насіння помідорів, огірків, баклажанів, перцю, моркви та інших культур за питомою масою провадять у розчині кухонної солі або аміачної селітри. Для цього у плоскодонний посуд діаметром 40—50 см і висотою 60—70 см наливають ЗО—35 л 3—5%-ного розчину кухонної солі або аміачної селітри. Потім у розчин засипають порцію (5—6 кг) насіння. 1—2 хв насіння помішують і протягом 2—3 хв дають рідині відстоятися. При цьому повноваге насіння осідає на дно посудини, а дрібне і щупле спливає. Останнє видаляють, а розчин зливають. Повноцінне насіння, що залишилося на дні посуду, 2—3 рази добре промивають у чистій воді, розстилають тонким шаром на брезенті і просушують до сипкого стану. Відібране таким способом насіння має більшу абсолютну масу, високу енергію проростання і схожість.
Насіння багатьох овочевих культур, зокрема капусти, огірків, помідорів, цибулі, моркви та інших перед сівбою дражують — обволікують поживною органомінеральною сумішшю з торфу, перегною та ін. ,(табл. 129). При цьому збільшуються його розміри, а рослини в перший період після проростання забезпечуються необхідними для живлення речовинами. Дражоване насіння має вищу (на 20—30 %) польову схожість, придатне для точного висіву і забезпечує потрібну густоту посіву. Сходи з такого насіння швидко розвиваються, а врожай овочів підвищується на 20—40 %.
Дражування провадять на спеціальних установках — дражяраторах. Дражиратор конструкції П. І. Назарова можна виготовити у будь-якій механічній майстерні в господарстві. З цією метою використовують і вібраційну установку Українського НДІ сільськогосподарського машинобудування, а також універсальний протруювач ПУ-1.
129. Кількість добрив, які додають до низинного торфу при дражуванні
|
За відсутності торфу суміш для дражування готують з 70 % перегною і 30 % дернової землі. На 1 м3 суміші додають 8,5 кг нейтралізованого суперфосфату та 0,13 кг калійної солі. Під час дражування насіння поперемінно обробляють розчином із свіжого коров’яку, розбавленого водою у співвідношенні 1 : 10 або 1:7. На кожні 3—5 кг сумішки витрачають 2—3 л розчину.
Норму висіву дражованого насіння розраховують за формулою (А. А. Коломієць):
К • М ■ 100 • 100 ,
Г ■ П ■ 1000 • 1000 ’ 1 ’
де Н — норма висіву, кг/га;
К — кількість рослин на гектарі;
М — маса 1000 дражованих насінин, г;
Г — господарська придатність насіння, %;
П — польова схожість насіння, %.
Загартування насіння провадять, витримуючи його при змінних температурах, а також короткочасною дією зниженими температурами. Обробка змінними температурами полягає в тому, що спочатку насіння намочують у воді кімнатної температури (18—20°), а після набубнявіння поперемінно витримують при різних температурах протягом
10— 12 діб. Так, насіння помідорів витримують 16 год при температурі + 3... + 50, 18 год при температурі +18°, насіння перцю та баклажанів — спочатку 12 год при температурі 18° та 12 год при +1... + 2°.
Насіння теплолюбних овочевих культур (огірків та інших) прогрівають при температурі 50—60° протягом 3—4 год у термостатах, зерносушарках, печах тощо. Цей захід сприяє підвищенню врожайності на 50 %.
Для одержання дружних і рівномірних сходів, раннього і високого врожаю насіння перед сівбою треба обробляти розчинами солей мікроелементів та стимуляторами росту. Обробку провадять намочуванням у розчинах такої концентрації (г на 1 л): сірчанокислого алюмінію —• 0,02; борної кислоти — 0,1—0,3; марганцевокислого калію — 0,5—1; мідного купоросу — 0,01—0,05; молібденовокислого амонію — 0,5—1; метиленової синьки — 0,3—0,5; харчової соди—5 і янтарної кислоти—17 мг. Для цього спершу у воді кімнатної температури готують розчин, в якому протягом 18—24 год намочують насіння (до набубнявіння). Розчину має бути стільки, щоб насіння ним покривалось, а в міру потреби його доливають. Потім насіння підсушують до сипкого стану і зразу ж висівають.
Щоб прискорити з’явлення сходів, насіння багатьох овочевих культур намочують і пророщують. Для цього його насипають у водопроникні мішечки не більше як на третину їх обсягу і занурюють у воду. Воду необхідно міняти через кожну добу. Температура її для теплолюбних культур має бути 18—20°, для холодостійких не нижче 10—12°. Намочують до повного набубнявіння насіння. Для насіння, яке повільно проростає (морква, петрушка, буряки, цибуля) тривалість намочування становить одпу-дві доби, а огірків, кабачків, капусти, кавунів, динь тощо —-
8— 12 годин.
Для пророщування набубнявіле насіння розстилають в приміщенні тонким (6—8 см) шаром, накривають мішковиною і витримують при температурі 15—20°. Тривалість пророщування залежить від культури: для насіння капусти і редиски 2—4 доби, цибулі, буряків і моркви 4—5, петрушки 5—6 діб. Після цього його підсушують, але висівають лише у вологий грунт.
Підвищити посівні якості насіння та активізувати фізіолого-біохімічні процеси в ньому можна методом так званого барбатування. Для цього насіння витримують при температурі 20—25° у воді, яка постійно аерує- тьея киснем або повітрям протягом 18—24 год. Підготовлене таким методом пасіния має вищу схожість, дає вищий ранній урожай.