Cправочник агронома

Підготовка насіння до сівби

Насіння кожної овочевої культури має відповідати вимогам стандар­тів за схожістю, чистотою та вологістю, бути вирівняним за абсолютною масою і відібраним за розміром. Застосовують такі способи передпосів­ної підготовки насіння, як пророщування, дражувапня, загартовування, обробка різними хімічними речовинами, солями мікроелементів тощо.

Відбір насіння помідорів, огірків, баклажанів, перцю, моркви та ін­ших культур за питомою масою провадять у розчині кухонної солі або аміачної селітри. Для цього у плоскодонний посуд діаметром 40—50 см і висотою 60—70 см наливають ЗО—35 л 3—5%-ного розчину кухонної солі або аміачної селітри. Потім у розчин засипають порцію (5—6 кг) насіння. 1—2 хв насіння помішують і протягом 2—3 хв дають рідині від­стоятися. При цьому повноваге насіння осідає на дно посудини, а дрібне і щупле спливає. Останнє видаляють, а розчин зливають. Повноцінне на­сіння, що залишилося на дні посуду, 2—3 рази добре промивають у чи­стій воді, розстилають тонким шаром на брезенті і просушують до сипко­го стану. Відібране таким способом насіння має більшу абсолютну масу, високу енергію проростання і схожість.

Насіння багатьох овочевих культур, зокрема капусти, огірків, помідо­рів, цибулі, моркви та інших перед сівбою дражують — обволікують по­живною органомінеральною сумішшю з торфу, перегною та ін. ,(табл. 129). При цьому збільшуються його розміри, а рослини в перший період після проростання забезпечуються необхідними для живлення речовинами. Дражоване насіння має вищу (на 20—30 %) польову схо­жість, придатне для точного висіву і забезпечує потрібну густоту посіву. Сходи з такого насіння швидко розвиваються, а врожай овочів підвищу­ється на 20—40 %.

Дражування провадять на спеціальних установках — дражяраторах. Дражиратор конструкції П. І. Назарова можна виготовити у будь-якій механічній майстерні в господарстві. З цією метою використовують і ві­браційну установку Українського НДІ сільськогосподарського машинобу­дування, а також універсальний протруювач ПУ-1.

129. Кількість добрив, які додають до низинного торфу при дражуванні

Культури

Аміачна селітра, г на 1 л розчину

Сірчанокислий калій, г на 1 л розчину

Суперфосфат порош­коподібний, г на 1 кг сухого торфу

Морква, петрушка

1,4—2

1,5—1,7

13—15

Буряки, шпинат

1,3—1,5

2,8—3

4—5

Огірки, кабачки

1-1,3

2—2,8

2—3

Капуста

со

1

LO

1—2

8—10

Цибуля

1—1,5

1—1,5

5—6

Помідори, перець

1 — 1,2

1,3—1,5

16—20

Салат, кріп

1,5—2

1,5—2

5-6

Редиска, редька

1—1,5

1,8—2,5

3—5

За відсутності торфу суміш для дражування готують з 70 % перегною і 30 % дернової землі. На 1 м3 суміші додають 8,5 кг нейтралізованого суперфосфату та 0,13 кг калійної солі. Під час дражування насіння попе­ремінно обробляють розчином із свіжого коров’яку, розбавленого водою у співвідношенні 1 : 10 або 1:7. На кожні 3—5 кг сумішки витрачають 2—3 л розчину.

Норму висіву дражованого насіння розраховують за формулою (А. А. Коломієць):

К • М ■ 100 • 100 ,

Г ■ П ■ 1000 • 1000 ’ 1 ’

де Н — норма висіву, кг/га;

К — кількість рослин на гектарі;

М — маса 1000 дражованих насінин, г;

Г — господарська придатність насіння, %;

П — польова схожість насіння, %.

Загартування насіння провадять, витримуючи його при змінних тем­пературах, а також короткочасною дією зниженими температурами. Об­робка змінними температурами полягає в тому, що спочатку насіння намочують у воді кімнатної температури (18—20°), а після набубня­віння поперемінно витримують при різних температурах протягом

10— 12 діб. Так, насіння помідорів витримують 16 год при температурі + 3... + 50, 18 год при температурі +18°, насіння перцю та баклажанів — спочатку 12 год при температурі 18° та 12 год при +1... + 2°.

Насіння теплолюбних овочевих культур (огірків та інших) прогрі­вають при температурі 50—60° протягом 3—4 год у термостатах, зерно­сушарках, печах тощо. Цей захід сприяє підвищенню врожайності на 50 %.

Для одержання дружних і рівномірних сходів, раннього і високого врожаю насіння перед сівбою треба обробляти розчинами солей мікро­елементів та стимуляторами росту. Обробку провадять намочуванням у розчинах такої концентрації (г на 1 л): сірчанокислого алюмінію —• 0,02; борної кислоти — 0,1—0,3; марганцевокислого калію — 0,5—1; мід­ного купоросу — 0,01—0,05; молібденовокислого амонію — 0,5—1; метиле­нової синьки — 0,3—0,5; харчової соди—5 і янтарної кислоти—17 мг. Для цього спершу у воді кімнатної температури готують розчин, в якому протягом 18—24 год намочують насіння (до набубнявіння). Розчину має бути стільки, щоб насіння ним покривалось, а в міру потреби його доли­вають. Потім насіння підсушують до сипкого стану і зразу ж висівають.

Щоб прискорити з’явлення сходів, насіння багатьох овочевих культур намочують і пророщують. Для цього його насипають у водопроникні мішечки не більше як на третину їх обсягу і занурюють у воду. Воду необхідно міняти через кожну добу. Температура її для теплолюбних культур має бути 18—20°, для холодостійких не нижче 10—12°. Намо­чують до повного набубнявіння насіння. Для насіння, яке повільно про­ростає (морква, петрушка, буряки, цибуля) тривалість намочування ста­новить одпу-дві доби, а огірків, кабачків, капусти, кавунів, динь тощо —-

8— 12 годин.

Для пророщування набубнявіле насіння розстилають в приміщенні тонким (6—8 см) шаром, накривають мішковиною і витримують при температурі 15—20°. Тривалість пророщування залежить від культури: для насіння капусти і редиски 2—4 доби, цибулі, буряків і моркви 4—5, петрушки 5—6 діб. Після цього його підсушують, але висівають лише у вологий грунт.

Підвищити посівні якості насіння та активізувати фізіолого-біохімічні процеси в ньому можна методом так званого барбатування. Для цього насіння витримують при температурі 20—25° у воді, яка постійно аерує- тьея киснем або повітрям протягом 18—24 год. Підготовлене таким мето­дом пасіния має вищу схожість, дає вищий ранній урожай.

Cправочник агронома

Додатки

І. Коефіцієнти переведення побічної та супутньої продукції в основну (по зернових, технічних, кормових культурах і травах — одиниці маси, по плодово-ягідних культурах і винограду — 1000 шт. садивного матеріалу по …

Техніка безпеки

У господарствах за організацію і стан охорони праці відповідають керівники (в колгоспі—голова, в радгоспі—директор). Головні спеціа­лісти господарства відповідають за охорону праці й техніку безпеки окре­мо по галузях: головний агроном — …

Зберігання сільськогосподарської техніки

Трактори, комбайни та іншу сільськогосподарську техніку зберігають здебільшого на відкритих майданчиках з твердим покриттям. У передо­вих господарствах складну техніку (трактори, комбайни) зберігають у закритих приміщеннях. Майданчики для зберігання техніки обладну­ють …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.