Особливості розміщення окремих порід і сортів
Під зимові й осінні сорти яблуні слід відводити ділянки з більш родючими і краще зволоженими, а під літні з менш родючими і гірше зволоженими грунтами.
Груші зимових та осінніх сортів розміщують на захищених від вітрів ділянках, які добре прогріваються. Вимоги груші до грунтових умов такі самі, як і яблуні.
Слива потребує родючих, добре зволожених грунтів, погано витримує надмірну сухість повітря в період вегетації. Може рости на слабо - карбонатних грунтах, а на сильнокарбонатних гине.
Вишня, порівняно з іншими породами, більше витримує сухість грунту і водночас добре відзивається на зрошення; може рости і плодоносити на ділянках, мало придатних для інших порід. Погано росте на піщаних, сильнозмитих і карбонатних грунтах.
Черешня — теплолюбна культура, менше, ніж інші, вибаглива до грунту і умов зволоження.
Абрикос також не вибагливий до грунту і зволоження, може рости на слабокарбонатних, але погано вдається на важких, холодних, надмірно зволожених грунтах. Горіх волоський порівняно мало вибагливий до грунтових умов, проте погано росте на відмінах з важким глинистим підгрунтям, а також там, де близько від поверхні залягають оглеєні горизонти.
В промислових садах доцільно висаджувати 9—12 сортів яблуні — по 3—4 сорти літнього, осіннього і зимового строків достигання; 6—9 сортів груші, по 3—4 сорти вишні, сливи, черешні, по 2—3 сорти персика і абрикоса.
В межах кварталу треба висаджувати дерева однієї породи. Сорти розміщують з врахуванням забезпечення перехресного запилення. Зважаючи на це, в одному кварталі висаджують не менше трьох сортів однієї породи, які б взаємно запилювали один одного, одночасно цвіли, в одному віці вступали в пору плодоношення, мали однаковий строк достигання плодів. Садіння лише одного сорту в межах кварталу недопустиме.
На рівнинних ділянках та схилах до 6° висаджують один сорт смугою з 6 рядів, на схилах — 6—10° — з чотирьох рядів, а на терасах — з двох - чотирьох рядів одного сорту.
Кількісне співвідношення рядів залежить від частки сортів у насадженнях. Якщо вона приблизно однакова, то висаджують за такими орієнтовними схемами: 4X4X4; 6X6X6, а якщо ні, то — 6X4X6; 8X4X8. На крутих схилах та на терасах сорти краще розміщувати за схемами 2Х Х2Х2 або 4X2X4.