Cправочник агронома

Особливості насінництва картоплі

Основою насінництва картоплі є вирощування еліти науково-дослід­ними установами або виробництво насінної картоплі високих репродук­цій в закритих районах на основі безвірусних клонів із застосуванням відповідних методів контролю.

Положенням про еліту картоплі передбачається вирощувати її тільки методом клонового добору із застосуванням візуального і серологічного аналізів. В республіці прийнята шестирічна схема вирощування еліти: перший рік — добір клонів, другий — випробування клонів першого року; третій — випробування клонів другого року, четвертий — суперсуперелі - та, п’ятий — супереліта, шостий — еліта.

Метод клонових доборів використовують науково-дослідні установи та господарства першої групи закритих районів при вирощуванні еліти за такою схемою:

Особливості насінництва картоплі

Основою насішінцтва картоплі в колгоспах є насінні посівн, де виро­щується насінний матеріал на всю площу цієї культури наступного року. Виробництво насінної картоплі здійснюють в окремих бригадах та спеціальних насінницьких ланках в складі 16—18 колгоспниць та одного - двох механізаторів. Така ланка обробляє 60—80 га насінних посівів картоплі.

Для збереження насінних якостей сортових посівів провадять про­чистки, під час яких видаляють уражені хворобами та нетипові для даного сорту кущі. За період вегетації роблять 3 прочистки.

Першу прочистку провадять, коли сходи картоплі досягнуть 15—18 см заввишки. У цей час видаляють молоді рослини, на яких добре помітні ураження вірусними хворобами. Цю роботу необхідно закінчити про­тягом 3—4 робочих днів.

Другу прочистку роблять на початку цвітіння сорту, третю — перед збиранням врожаю, до початку відмирання картоплиння, видаляючи хворі рослини та домішки інших сортів. Після кожної прочистки скла­дають акт за участю агронома господарства та ланкової, яка очолювала роботу.

Врожай на насінних ділянках збирають до початку відмирання кар­топлиння, що дає змогу захистити насінні бульби від масового ураження хворобами. За 10—12 днів до збирання насінних бульб картоплиння обов’язково скошують та видаляють з поля.

Щоб визначити якість та придатність урожаю насінних посівів для використання в майбутньому році, в період цвітіння провадять апроба­цію. Сортові посіви апробують агрономи-апробатори, які пройшли спе­ціальну підготовку та одержали право на проведення цієї роботи. В ре-

239. Якісні показники сортових посівів картоплі, %

Категорія

Показник

1

II

III

98

1,2

95

2

90

4

1,5

0,5

З

0,7

0,3

І

0,2

Сортова чистота не менше Наявність уражених рослин, не більше в тому числі:

вірусними хворобами (зморшкувата і смугаста мозаїки, скручування листків, готика, кучеря­вість та ін.)

Чорною ніжкою Кільцевою гниллю

240. Якість насінної картоплі

Клао

Показник

І

Цілі, неуражені, чисті (прилиплоїзем­лі не більше 10 % за масою), типові для даного сорту

Від 35 до 150

4

12

0,5

2

З

0,5

Зовнішній вигляд бульб

Маса бульб, г

Бульби, що не відповідають вказаним нормам, % за кількістю не більше Уражені хворобами і пошкоджені бульби, % за кількістю не більше в тому числі:

чорною ніжкою і кільцевою гниллю фітофторозом

ризоктоніозом (при ураженні понад -|Q—- поверхні бульби)

1

паршею (при ураженні понад - g- по­верхні бульби) стебловою нематодою

Від 35 до 150

2

Не допускаються 0,5

1,5

1,5

Не допускаються

зультаті апробації встановлюють категорію посіву згідно з вимогами, передбаченими стандартами на сортову насінну картоплю (табл. 239).

Крім апробації посівів, додатково оцінюють насінні якості бульб згідно з нормами державного стандарту (табл. 240).

Cправочник агронома

Додатки

І. Коефіцієнти переведення побічної та супутньої продукції в основну (по зернових, технічних, кормових культурах і травах — одиниці маси, по плодово-ягідних культурах і винограду — 1000 шт. садивного матеріалу по …

Техніка безпеки

У господарствах за організацію і стан охорони праці відповідають керівники (в колгоспі—голова, в радгоспі—директор). Головні спеціа­лісти господарства відповідають за охорону праці й техніку безпеки окре­мо по галузях: головний агроном — …

Зберігання сільськогосподарської техніки

Трактори, комбайни та іншу сільськогосподарську техніку зберігають здебільшого на відкритих майданчиках з твердим покриттям. У передо­вих господарствах складну техніку (трактори, комбайни) зберігають у закритих приміщеннях. Майданчики для зберігання техніки обладну­ють …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.