Особливості насінництва картоплі
Основою насінництва картоплі є вирощування еліти науково-дослідними установами або виробництво насінної картоплі високих репродукцій в закритих районах на основі безвірусних клонів із застосуванням відповідних методів контролю.
Положенням про еліту картоплі передбачається вирощувати її тільки методом клонового добору із застосуванням візуального і серологічного аналізів. В республіці прийнята шестирічна схема вирощування еліти: перший рік — добір клонів, другий — випробування клонів першого року; третій — випробування клонів другого року, четвертий — суперсуперелі - та, п’ятий — супереліта, шостий — еліта.
Метод клонових доборів використовують науково-дослідні установи та господарства першої групи закритих районів при вирощуванні еліти за такою схемою:
Основою насішінцтва картоплі в колгоспах є насінні посівн, де вирощується насінний матеріал на всю площу цієї культури наступного року. Виробництво насінної картоплі здійснюють в окремих бригадах та спеціальних насінницьких ланках в складі 16—18 колгоспниць та одного - двох механізаторів. Така ланка обробляє 60—80 га насінних посівів картоплі.
Для збереження насінних якостей сортових посівів провадять прочистки, під час яких видаляють уражені хворобами та нетипові для даного сорту кущі. За період вегетації роблять 3 прочистки.
Першу прочистку провадять, коли сходи картоплі досягнуть 15—18 см заввишки. У цей час видаляють молоді рослини, на яких добре помітні ураження вірусними хворобами. Цю роботу необхідно закінчити протягом 3—4 робочих днів.
Другу прочистку роблять на початку цвітіння сорту, третю — перед збиранням врожаю, до початку відмирання картоплиння, видаляючи хворі рослини та домішки інших сортів. Після кожної прочистки складають акт за участю агронома господарства та ланкової, яка очолювала роботу.
Врожай на насінних ділянках збирають до початку відмирання картоплиння, що дає змогу захистити насінні бульби від масового ураження хворобами. За 10—12 днів до збирання насінних бульб картоплиння обов’язково скошують та видаляють з поля.
Щоб визначити якість та придатність урожаю насінних посівів для використання в майбутньому році, в період цвітіння провадять апробацію. Сортові посіви апробують агрономи-апробатори, які пройшли спеціальну підготовку та одержали право на проведення цієї роботи. В ре-
239. Якісні показники сортових посівів картоплі, %
|
98 1,2 |
95 2 |
90 4 |
1,5 0,5 |
З 0,7 0,3 |
І 0,2 |
Сортова чистота не менше Наявність уражених рослин, не більше в тому числі: вірусними хворобами (зморшкувата і смугаста мозаїки, скручування листків, готика, кучерявість та ін.) Чорною ніжкою Кільцевою гниллю |
240. Якість насінної картоплі |
Клао
Показник
І
Цілі, неуражені, чисті (прилиплоїземлі не більше 10 % за масою), типові для даного сорту |
Від 35 до 150 4 12 0,5 2 З 0,5 |
Зовнішній вигляд бульб
Маса бульб, г
Бульби, що не відповідають вказаним нормам, % за кількістю не більше Уражені хворобами і пошкоджені бульби, % за кількістю не більше в тому числі:
чорною ніжкою і кільцевою гниллю фітофторозом
ризоктоніозом (при ураженні понад -|Q—- поверхні бульби)
1
паршею (при ураженні понад - g- поверхні бульби) стебловою нематодою
Від 35 до 150
2
Не допускаються 0,5
1,5
1,5
Не допускаються
зультаті апробації встановлюють категорію посіву згідно з вимогами, передбаченими стандартами на сортову насінну картоплю (табл. 239).
Крім апробації посівів, додатково оцінюють насінні якості бульб згідно з нормами державного стандарту (табл. 240).