Організація території
Прн організації території має бути передбачено науково обгрунтоване розміщення кварталів, дорожної мережі, садозахисних насаджень, господарських будівель, а при зрошенні — також зрошувальної мережі.
Оптимальна площа кварталу на рівнині при вирощуванні дерев на сильнорослих підщепах—12—.15, слаборослих—10—12 га, форма — прямокутна.
На схилах форма кварталу може бути неправильна, а площа становити від 2 до 8 га, що зумовлюється складністю рельєфу. Грунтові умови в межах кварталу мають бути однорідними. На схилах квартали слід розміщувати з таким розрахунком, щоб по можливості вони знаходились на одній експозиції і мали невелику різницю за крутизною. На зрошуваних ділянках спочатку визначають розміщення гідротехнічних споруд, службових будівель, плодосховищ, плодопакувальних платформ і тільки після цього намічають межі кварталів, дороги, садозахисні смуги і вітроломні лінії.
На Поліссі і в Лісостепу садозахисні смуги влаштовують з трьох-чоти - рьох, а н степових районах — з чотирьох рядів високорослих деревних порід, а по границях кварталів — з двох. Для закладання садозахисних насаджень використовуються різні породи, але до всіх їх ставляться однакові вимоги: вони мають бути високо - і швидкорослими, досить довговічними, стійкими в місцевих грунтово-кліматичних умовах, мати по можливості менше спільних з плодовими породами шкідників і хвороб. Як головні породи можна висаджувати тополю, березу, ялину, горіх волоський. Із супутніх порід рекомендуються клени, маклюра, явір. Можна висаджувати й інші породи.
Ширина міжрядь — 2,5—3 м, відстань між рослинами в ряду— 1,5 м, а для супутніх порід— 1—0,75 м. Горіх висаджують на відстані 4—5 м ряд від ряду і 4 м в ряду.
Дорожна мережа. Міжквартальні дороги розміщують по межах кварталів на поворотних смугах, ширина яких становить 10—12 м. Поперечні внутріквартальні дороги в садах із звичайною кроною розміщують через 200—250 м, а з площинною — через 100—150 м. Для переїзду із кварталу в квартал у захисних смугах залишають вільні місця завширшки
8— 10 м. При розміщенні садів на схилах намічають навколо саду окружні дороги завширшки 6—8 і міжквартальні завширшки 6 м. Міжквартальні горизонтальні дороги розміщують по полотну тераси, на якій плодових дерев не висаджують. Дороги, направлені знизу вверх, прокладають під кутом до горизонталі так, щоб підйом не перевищував 8°.
Бригадний двір розміщують на краю садового масиву. Тут будують приміщення для товарної обробки плодів, склади для добрив, тари, інвентаря, гаражі, площадки для садових машин.