Обробіток грунту, удобрення
Основне завдання раціонального обробітку грунту полягає у створенні оптимального водно-повітряного режиму, а також у ретельному знищенні бур’янів.
На плодоносних виноградниках після збирання врожаю необхідно провести чизелювання міжрядь на глибину 25—ЗО см, а через 3—4 тижні оранку з оборотом пласта. Для вкривних виноградників використовують виноградникову універсальну машину марки ПР8М-3, якою одночасно з укриванням розпушують грунт у міжряддях. Для вкривання насаджень з однобічним віялоподібним формуванням використовують машину ПРВМ-3, якою одночасно з укриванням розпушують грунт у міжряддях. Для вкривання насаджень з однобічним віялоподібним формуванням використовують машину ПРВМ-3 в агрегаті з лозоукладачем ПРВМ-1300.
Навесні, як тільки дозволить стан грунту, міжряддя боронують і відгортають землю від кущів. Для остаточного відкривання їх використовують пневматичні машини ПММ-2,5 та ОВП-0,45. У літній період, щоб запобігти розвитку бур’янів та ущільненню грунту, провадять 4—6 культивацій на глибину 10—15 см. Одночасно з кожною культивацією міжрядь обробляють грунт у рядках з допомогою ПРВМ-11000.
В останні роки для боротьби з бур’янами на виноградниках застосовують гербіциди — симазин у нормі 2—4 кг/га та атразин — 6 кг/га (за діючою речовиною).
Періодично раз у 4—5 років необхідно розпушувати грунт у міжряддях на глибину 50—55 см з одночасним внесенням добрив. Орієнтовна схема удобрення виноградників така (табл. 165).
165. Орієнтовна схема удобрення виноградників на чорноземах південних і темне - каштанових грунтах
|
Всю площу виноградника ділять на три рівні частини і на кожну з них вносять добрива, як вказано у таблиці, чергуючи внесення за роками як у полях сівозміни.
На каштанових солонцюватих грунтах систему удобрення доповнюють внесенням гіпсу з розрахунку по 2—3 т/га залежно від солонцюватості грунту.
На піщаних грунтах система удобрення розрахована на два роки. Навесні першого року вносять NsoPeoKso, а восени гній по 20 т/га. На другий рік влітку кущі підживлюють, вносячи N20P20K20.
На широкорядних високоштамбових насадженнях добрива дають у підвищених нормах.
Основними критеріями для розрахунку норм добрив є вміст елементів живлення в грунті, винесення їх з урожаєм, вологозабезпеченість й стан насаджень.
На чорноземах південних і звичайних мінеральні добрива на плодоносних виноградниках вносять раз у два роки в кількості N90—120Р120—1S0K120—iso, а гній 3—4 роки по ЗО т/га.
На Нижньодніпровських пісках та буроземно-підзолистих грунтах Закарпаття необхідно вносити по 20—40 т/га гною або торфогнойового компосту раз у два роки і щорічно N60-90P90-120K90-120. Органічні добрива вносять восени, а мінеральні — навесні. Глибина загортання 35—50 см.
Для посилення росту пагонів, підвищення врождю винограду й поліпшення його якості треба в період вегетації провести два-три кореневих підживлення в такі строки: до початку сокоруху, перед цвітінням винограду й на початку достигання ягід. У перших два підживлення дають ЫзоРзоКзо, а в третє — тільки N30. Добрива вносять у формі концентрованого водного розчину з розрахунку 1000—1200 л/га. Для внесення рідких добрив використовують відповідно переобладнані машини ЖЗВ-1,8 та ін.
На виноградниках доцільне також позакореневе підживлення NPK і мікроелементами в поєднанні з обприскуванням проти мільдью. Бор вносять у формі бури або борної кислоти, марганець і цинк у формі сірчанокислих солей цих елементів. Розчиняють їх у воді разом з мідним купоросом під час приготування бордоської рідини.