Обробіток грунту під час догляду за посівами
Для поліпшення доступу вологи до насіння одночасно з сівбою або - слідом за нею грунт коткують, а для знищення грунтової кірки і бур’янів, регулювання водно-повітряного й теплового режимів — боронують до і після сходів та обробляють у міжряддях.
Грунт після сівби зернових і зернобобових через 4—Б днів боронують, упоперек сівби на глибину, меншу за глибину загортання насіння на 1—1,5 см, застосовуючи легкі та середні борони. Грунтову кірку знищують ротаційними мотиками та іншими знаряддями. Післясходове боронування провадять тими самими знаряддями впоперек або по діагоналі до рядків на малій швидкості. Посіви озимих зернових восени у понижених місцях щілюють, а рано навесні боронують важкими боронами.
Цукрові буряки на 4—5-й день після сівби, коли проростки бур’янів знаходяться у фазі білої ниточки, впоперек рядків або під кутом боронують легкими чи середніми боронами. Після випадання дощів досходо - ве розпушування починають раніше, не допускаючи запізнення, оскільки йроростки буряків понад 10 мм не знищуються під час боронування. Гли
бина обробітку менша на 1—1,5 см від глибини загортання насіння. При затяжній холодній погоді, коли проростання буряків затримується, досходове боронування повторюють 2—3 рази. Грунтову кірку у цей період знищують культиваторами 2КРН-2.8М, УСМК-5,4, обладнаними ротаційними робочими органами, або проріджувачем УСМП-5.4А. Агрегати спрямовують по борозні слідоутворювач-а із швидкістю 4—6 км/год.
Перший раз грунт у міжряддях Обробляють на глибину 4—5 см тими самими знаряддями, обладнаними лапами-бритвами і ротаційними робочими органами. Швидкість агрегату не перевищує 4 км/год. Наступний обробіток здійснюють на глибину 8—10 см. При внесенні добрив грунт у міжряддях розпушують на 10—12 см. У фазі першої пари справжніх листків формують густоту насадження.
За вегетаційний період грунт у міжряддях обробляють від 2 до 5 разів. У дощову погоду кількість обробітків збільшують, а в посушливу — зменшують до 1—2. Перед збиранням врожаю грунт розпушують на 12—14 см. Для знищення проростків бур’янів і часткового проріджування сходів буряків можна застосовувати також легкі (ЗОР-0,7) або посівні (ЗБП-0,6) борони, які пускають впоперек рядків при швидкості не більше 3,5 км/год. Оптимальний строк післясходового суцільного боронування буряків — початок утворення першої пари справжніх листків.
На полях, де висаджена картопля, перше досходове боронування провадять на 5—6-й день після садіння, а друге — через 12—15 днів залежно від забур’янення та ущільнення грунту. Грунт на гребеневих посівах розпушують на 7—8-й день після садіння культиваторами, обладнаними стрілчастими ланами і лапами-бритвамн, які підрізують гребені на 3—5 см. В агрегаті з культиваторами пускають сітчасті або профільні борони, які рухаються посередині рядків. Другий раз розпушують на 12—14-й день після садіння, коли довжина проростків картоплі 3—4 см. Глибина обробітку становить не менше 12 см. Якщо випадають дощі, грунт ущільнюється і з’являються сходи бур’янів, через
7— 8 днів після другого розпушування провадять третє, але без підрізування гребенів.
Коли висота рослин досягне 10—12 см, обробляють грунт у міжряддях. Глибина його при достатньому зволоженні 16—18, а недостатньому— 12—14 см. Наступні культивації здійснюють на 7—8 см в міру з’явлення бур’янів і запливання грунту. В районах достатнього зволоження до змикання рядків картоплю підгортають.