Горох лущильний
Вирощується переважно на зрошуваних землях та в районах достатнього зволоження. Основний спосіб зрошення—дощування. За весняної посухи, щоб запобігти зрідженню посівів, необхідно провести досходо - вий полив з нормою витрати води 150—200 м3/га. У середньопосушливі роки треба поливати 2—3 рази. Останній полив провадиться на початку наливання зерна. Для консервної переробки вирощують різні за строками достигання сорти: Ранній грибовський 11, Овочевий 76, Кубанець 1126, Союз 10 та Ін.
Протруюють насінний горох за 25—ЗО днів до сівби препаратом ТМТД з розрахунку 3—4 кг 80%-ного препарату на 1 тонну насіння. Насіння з високою вологістю цим препаратом обробляти не можна, бо воно втрачає схожість.
Насіння, пошкоджене гороховим зерноїдом, знезаражують фумігацією (газацією) згідно з відповідними інструкціями.
Щоб прискорити вихід насіння із стану спокою і підвищити схожість та енергію проростання, перед сівбою його прогрівають на сонці протя - сом трьох днів, розстилаючи шаром завтовшки 5—6 см і час від часу перелопачуючи.
Оптимальні норми висіву насіння гороху при звичайному рядковому способі сівби для сортів, рослини яких розгалужуються слабо— 1,2 млн., сильно — 0,8—1 млн. схожих насінин на 1 га. Сіють у ранні строки в достатньо зволожений грунт.
У догляді за посівами вирішальним агрозаходом є боротьба з бур’янами (див. розділ «Боротьба з бур’янами», с. 534).
Оптимальним строком збирання врожаю є період, коли на рослинах з’явиться 75—80 % придатних для технічної переробки бобів. При цьому колір нижніх бобів змінюється на блідий, а боби, що ростуть вище, досягають технічної стиглості. Більш цінним вважається горох з високим вмістом цукру (6—7%) і низьким — крохмалю (не більше 2,5—3 %). За машинного збирання застосовують двофазний (роздільний) спосіб:
249
скошують спеціальними гороховими жатками, а обмолочують на стаціонарних пунктах. Дуже впливає на якість продукції тривалість часу транспортування до консервного заводу. Чим він менший, тим вища якість зеленого горошку (від його скошування і обмолоту до переробки має пройти не більше 2—2,5 години). До горошку, що направляється на заморожування, ставляться ще більші вимоги, зокрема питома маса його зерен має бути не вище 1,03, тоді як питома маса стиглого насіння становить 1,18—1,35 г/см3.