Цибуля-порей
Дворічна рослина, яку використовують не тільки для весняно-літнього, але й для осіньо-зимового споживання. У їжу використовують несправжнє стебло, яке називають цибулиною. Воно має ніжний смак і містить багато аскорбінової кислоти й каротину. Поширена переважно у південних областях.
Вирощують порей з розсади, а на півдні з насіння. Для нього відводять добре оброблені та удобрені суглинкові низинні землі. Порей не витримує підвищеної кислотності грунту і дуже добре реагує на внесення перегною. Вносити його краще безпосередньо перед сівбою або садінням. На 1 га вносять 50—100 т перегною, 3—4 ц суперфосфату, 2—3 ц хлористого калію і 1,5—2 ц аміачної селітри.
Висівають насіння або висаджують розсаду рано весною. Норма висіву 6—8 кг/га при міжряддях 45 см. Після проривання залишають рослини на відстані 15—20 см. На розсаду насіння висівають у плівкові теплиці або парники в березні по 20—25 г на одну парникову раму. Для прискорення сходів його слід перед сівбою намочувати. Температурний режим при вирощуванні розсади такий: до з’явлення сходів 20—22°, після з’явлення вдень 18—20, вночі 10—12°. Теплиці й парники регулярно провітрюють, а коли настає тепла погода, рами знімають. Розсаду в парниках і теплицях підживлюють: по 20 г аміачної селітри і хлористого калію та 40 г суперфосфату, розчинених у 8—10 л води, з розрахунку на одну раму. Висаджують розсаду в грунт у віці 50—60 днів на 1 —1,5 см глибше, ніж вона росла в парниках. Перед висадженням розсаду добре поливають, а коли вибирають — зрізують листки на 1/3—1/2 довжини. На 1 га висаджують до 250 тис. рослин, а на родючих грунтах — більше з тим, щоб, проріджуючи, одержати пучкову продукцію цибулі.
Догляд за рослинами полягає в своєчасному розпушенні міжрядь, знищенні бур’янів, поливах, підживленні та підгортанні, що сприяє утворенню більших цибулин, відбілює їх і поліпшує смак. Підживлюють повним мінеральним добривом N20P40K20.
Урожай пучкової продукції становить 60—80, а остаточний — 150— 200 ц/га.