Cправочник агронома

Агрохімічна служба

Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР «Про створення єди­ної спеціалізованої агрохімічної служби в країні» відповідальність за науково обгрунтоване й ефективне використання добрив та засобів за­хисту рослин покладена на єдину агрохімічну службу. З 1980 р. у рес­публіці почало діяти республіканське виробничо-наукове об’єднання по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства Укрсільгоспхімія, до складу якого входять усі служби та підприємства, що займаються застосуванням органічних і мінеральних добрив, меліорантів і хімічних засобів захисту рослин від хвороб та шкідників, боротьбою з бур’янами (зональні агрохімічні лабораторії, станції по захисту рослин, загони по виробничому обслуговуванню колгоспів і радгоспів, служба постачання і збереження добрив та ін.).

/

Республіканське й обласні об’єднання Облсільгоспхімія вирішують такі основні питання: раціональне розміщення на території області мере­жі агрохімічних центрів, прирейкових та глибинних сховищ для збері­гання і переробки добрив, хімічних засобів захисту рослин, використан­ня сільськогосподарської авіації; розглядають і погоджують виробничо - фінансові плани по вивезенню і застосуванню добрив, пестицидів, біологічних засобів захисту рослин, проведенню окремих видів культур­технічних робіт та ін.; збирають замовлення і розподіляють фонди ра­йонам та районним агрохімцентрам на мінеральні добрива, пестициди, техніку для застосування засобів хімізації; надають технічну допомогу у розширенні діючих і організації нових агрохімцентрів та пунктів хімі­зації; впроваджують у виробництво досягнення науки й передового до­свіду, удосконалених технологій; організовують і проводять семінари по підвищенню кваліфікації спеціалістів з питань хімізації сільськогоспо­дарського виробництва; узагальнюють агрохімічну інформацію і дово­дять її до відома всіх підрозділів хімізації, плануючих і директивних органів; контролюють впровадження рекомендацій по раціональному

використанню добрив та здійснення заходів боротьби з втратами туків при транспортуванні, зберіганні й внесенні.

Зональні агрохімічні лабораторії вже провели дворазове й почали трете великомасштабне агрохімічне обстеження орних земель та інших сільськогосподарських угідь. Визначено вміст фосфору й калію, а також кислотність грунту.

В зв’язку з розширенням завдань по аналізу кормів, визначенню за­лишків пестицидів в грунтах та збільшенням обсягів робіт по розробці і впровадженню кошторисної документації на застосування добрив та хімічних меліорантів зональним агрохімічним лабораторіям надається статус обласних проектно-розвідувальних станцій хімізації сільського господарства.

Виробничою базою Облсільгоспхімії є районні агрохімцентри та пункти хімізації господарств. На території адміністративного району залежно від можливостей створюють міжгосподарські кооперативні чи державно-кооперативні агрохімцентри з мережею глибинних пунктіа хі­мізації. До їх складу входять колгоспи і радгоспи району, районні агро­хімічні й біологічні лабораторії, пункт сигналізації, станція захисту рос­лин, а також мережа пунктів хімізації, кількість яких залежить від розміру земельних угідь.

Районний агрохімцентр є спеціалізованим підприємством по агрохі­мічному обслуговуванню господарств району. Виробнича база його скла­дається із тукосховищ з під’їзними коліями. Оскільки агрохімцентр по­винен тривалий час зберігати добрива для внесення під основний обро­біток грунту, розміри сховищ мають забезпечувати одночасне зберігання не менш 50 % річного фонду добрив. Тут концентрується вся техніка по підготовці та застосуванню добрив.

Працівники агрохімцептру разом із спеціалістами господарств скла­дають щорічні плани використання добрив для кожного поля на основі розроблених зональними агрохімлабораторіямн рекомендацій. Завдяки добре налагодженому диспетчерському зв’язку агрохімцентр своєчасно і швидко доставляє та вносить добрива па поля.

Залежно від умов району застосовують безперевантажувальну, пере­вантажувальну чи перевалочну технології.

При безперевантажувальній (прямоточній) технології добрива вно­сять за схемою: склад—тукорозкидач — поле. Підготовлені на складі агрохімцептру мінеральні добрива завантажують у тукорозкидачі /і транспортують на поле, де рівномірно, згідно з його агрохімічним пас­портом, вносять у грунт одним агрегатом.

Перевантажувальна технологія: склад— перевантажувач —тукорозки­дач — поле. Добрива вивозять від агрохімцентру до поля і переванта­жують у тукорозкидачі транспортно-перевантажувальними (CA3-3502) або завантажувальними (ЗСА-40) засобами. Розкидач тільки вносить добрива в грунт, що різко підвищує його продуктивність.

При перевалочній технології (склад—автосамоскид — перевантажу­вальний майданчик — тукорозкидач — поле) мінеральні добрива вивозять на поле і розвантажують на спеціальному майданчику, з якого наван­тажувачами їх завантажують у розкидачі.

Досвід роботи районних агрохімцентрів показав, що спеціалізація агрохімічного обслуговування дає змогу вдвоє зменшити втрати міне­ральних добрив, у 2—2,4 раза підвищити продуктивність техніки і на 10—15 % збільшити окупність добрив.

Друга форма агрохімічного обслуговування — створення внутрішньо­господарських пунктів хімізації на базі певного господарства. Це спе­ціалізовані госпрозрахункові підрозділи колгоспу чи радгоспу з постій­но закріпленою технікою й складськими приміщеннями і укомплектовані

Колір по карто­грамі

Група

(клас)

За Мачигіним

Забезпеченість

За Кірсановим

За Чириковим

Фосфор

1

Червоний

Дуже низька

Менше 3

Менше 2

Менше 1

2

Оранжевий

Низька

3—8

2—5

1—1,5

3

Жовтий

Середня

8—15

5—10

1,5—3

4

Зелений

Підвищена

15—20

10—15

3—4,5

5

Голубий

Висока

20—30

15—20

4,5—6

6

Синій

Дуже висока

Понад ЗО

Понад 20

Понад 6

Калій

1

Червоний

Дуже низька

Менше 4

Менше 4

Менше 5

2

Оранжевий

Низька

4—8

4—9

5—10

3

Жовтий

Середня

8—12

9—14

10-15

і

Зелений

Підвищена

12—16

14—19

15—20

5

Г олубий

Висока

16—24

19—24

20—30

6

Синій

Дуже висока

Понад 24

Понад 24

Понад ЗО

51. Класифікація грунтів за вмістом рухомого азоту, мг на 100 г грунту

Група

(клас)

Колір на картограмі

Забезпече­

ність

За

Тюріним — Кононовою

За Крав - ковим

За Корн - філдом

pH 5

pH 5—6

pH 6

1

Червоний

Дуже низька Менше

4 Менше 3 Менше 3

Менше 0,5

2

Оранжевий

Низька

4—5

3—4

3—4

0,5—0,8

Менше 8

3

Жовтий Середня

5—7

4—6

4—5

0,8—1,5

8—16

4

Зелений Підвищена

7—10

6-8

5—7

1,5—3

16—20

5

Г олубий

Висока

10—14

8—12

7—10

3—6

Понад 20

6

Синій

Дуже висока Понад

14 Понад 12 Понад 10

Понад 6

--

52. Класифікація грунтів за ступенем кислотності

Група

(клас)

pH сольової витяжки (КС1)

Колір на картограмі

Ступінь кислотності

1 TOC o "1-5" h z Червоний Дуже сильнокислі Менше 4

2 Оранжевий Сильнокислі 4—4,5

3 Жовтий Середньокислі 4,5—5

4 Зелений Слабокислі 5—5,5

5 Голубий Близькі до нейтральних 5,5—6

6 Синій Нейтральні Понад 6

кваліфікованими кадрами. Пункти виконують усі роботи, пов’язані з використанням мінеральних і органічних добрив, а також засобів хіміч­ного захисту рослин.

Агрохімічні картограми та їх використання. Результати агрохімічно­го обстеження грунтів кожного господарства узагальнюють у вигляді

агрохімічних картограм, які використовують при плануванні розподілу та внесенні добрив. Агрохімічна картограма — це план землекористу­вання колгоспу (радгоспу), на якому певним кольором нанесені агро­хімічні контури, які відповідають різним рівням забезпечення грунтів фосфором і калієм або їх кислотності. Картограми складають • окремо по елементах живлення (фосфор і калій) та за кислотністю.

Результати хімічних аналізів групують у шість класів (табл. 50—

52). Площі з однаковим вмістом елементів живлення виділяють в окре­мі контури. Детальне обстеження (один зразок, який відбирають на пло­щі 5—7 га з глибини 0—25 см у 15—20 місцях) дає можливість позна­чити на картограмі навіть окремі ділянки поля, які різняться по забезпеченню поживними речовинами.

При складанні системи удобрення сільськогосподарських культур рекомендовані науково-дослідними установами норми добрив під відпо­відні культури уточнюють для кожного поля залежно від забезпечення грунтів поживними речовинами (див. розділ «Методи розрахунку норм добрив», с. 87).

Cправочник агронома

Додатки

І. Коефіцієнти переведення побічної та супутньої продукції в основну (по зернових, технічних, кормових культурах і травах — одиниці маси, по плодово-ягідних культурах і винограду — 1000 шт. садивного матеріалу по …

Техніка безпеки

У господарствах за організацію і стан охорони праці відповідають керівники (в колгоспі—голова, в радгоспі—директор). Головні спеціа­лісти господарства відповідають за охорону праці й техніку безпеки окре­мо по галузях: головний агроном — …

Зберігання сільськогосподарської техніки

Трактори, комбайни та іншу сільськогосподарську техніку зберігають здебільшого на відкритих майданчиках з твердим покриттям. У передо­вих господарствах складну техніку (трактори, комбайни) зберігають у закритих приміщеннях. Майданчики для зберігання техніки обладну­ють …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.