Cправочник агронома

Загальні відомості про шкідників рослин

Шкідниками сільськогосподарських рослин можуть бути різні пред­ставники тваринного світу, зокрема комахи, кліщі, нематоди і гризуни. Серед них перше місце за шкідливістю та чисельністю посідають комахи.

Комахи. Представники цього класу тварин належать до типу членис­тоногих. Тіло їх почленоване на голову, груди і черевце. На голові роз­міщені очі, вусики і рот з його придатками, на грудях з нижнього боку є три пари ніг, а з верхнього — одна або дві пари крил. Є також без­крилі комахи. Черевце складається з кількох з’єднаних між собою кілець або сегментів. На кінці черевця бувають різні придатки (яйцеклад, хвос­тові щетинки тощо).

Переважна більшість комах розмножується відкладанням яєць і лише незначна кількість народжує личинок. За сприятливих умов з яєць виплоджуються личинки, які певний час живляться. В міру свого росту вони періодично по кілька разів линяють, скидаючи шкірку. В стадії личинки комаха може жити від кількох днів до кількох років.

Закінчивши живлення і досягнувши граничного росту, личинка линяє останній раз і перетворюється на лялечку або дорослу комаху (імаго). В зв’язку з цим розрізняють комах з повним перетворенням, що в своєму розвитку проходять стадії яйця, личинки, лялечки і дорослої комахи (метелики, мухи, жуки та іп.) і з неповним перетворенням, в яких стадія лялечки відсутня, а з яєць виходять личинки, схожі на до­рослих комах, але відрізняються від них меншим розміром та відсут­ністю крил (саранові, клони та іп.).

Комах, пристосованих до живлення певним видом рослин, називають одіюїдпими, або моиофагамн, а тих, що живляться рослинами багатьох видів,— багатоїдннмп, або поліфагами.

Кліщі належать до класу павукоподібних, вони не мають вусиків і крил, тіло їх почленоване лише на два відділи — головогруди і черевце. Ротовий апарат сисний, а в комірних і хижих кліщів — гризучий. Роз­множуються відкладанням яєць. Личинки, на відміну від дорослих, мають не чотири, а три пари ніг. Павутинні кліщі є дуже небезпечними шкідниками плодових, ягідних, овочевих, баштанних та інших культур. Деякі кліщі завдають великої шкоди харчовим продуктам (борошну, зерну, сухофруктам, кондитерським виробам) і кормам.

Нематоди, або круглі черви, мають несегментоване, здебільшо­го видовжене, в поперечному розрізі кругле тіло з внутрішніми орга­нами у вигляді двох поздовжніх каналів з вихідним отвором у передній частині. Верхні покриви тіла з’єднані з м’язами і утворюють так званий шкіряно-м’язовий мішок. У ротовій порохшині вони мають особливий орган — спис, або стилет, за допомогою якого руйнують тканини рослин і пересуваються в них. При цьому виділяють секрет травних залоз, який має отруйні властивості і розчиняє оболонки клітин, спричиняючи пато­логічні утвори. Розмножуються нематоди відкладанням яєць, з яких виплоджуються личинки. Після кількох линянь вони перетворюються на дорослих нематод.

Гризуни належать до класу ссавців. Характеризуються особливою бу­довою зубів. Передні верхні й нижні зуби — різці значно довші задніх, пристосованих до перетирання їжі. Найбільш поширені й небезпечні ховрахи та мишовидні гризуни. Ховрахи живуть переважно на неорних цілинних або перелогових землях. Взимку сплять у норах, глибина яких досягає 2 м. Розмножуються раз на рік, весною.

Мишовидні гризуни більш численні й небезпечні. Поділяють їх на дві групи — нориць та довгохвостих мишей. Протягом року дають по кілька поколінь. Особливої шкоди завдають у роки масового розмно­ження, що буває за сприятливих погодних та інших умов. Мишовидні гризуни є також перенощиками інфекційних хвороб людей, свійських і диких тварин.

Cправочник агронома

Додатки

І. Коефіцієнти переведення побічної та супутньої продукції в основну (по зернових, технічних, кормових культурах і травах — одиниці маси, по плодово-ягідних культурах і винограду — 1000 шт. садивного матеріалу по …

Техніка безпеки

У господарствах за організацію і стан охорони праці відповідають керівники (в колгоспі—голова, в радгоспі—директор). Головні спеціа­лісти господарства відповідають за охорону праці й техніку безпеки окре­мо по галузях: головний агроном — …

Зберігання сільськогосподарської техніки

Трактори, комбайни та іншу сільськогосподарську техніку зберігають здебільшого на відкритих майданчиках з твердим покриттям. У передо­вих господарствах складну техніку (трактори, комбайни) зберігають у закритих приміщеннях. Майданчики для зберігання техніки обладну­ють …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.