Cправочник агронома

Передпосівний обробіток грунту під ярі культури

Спосіб і тривалість передпосівного обробітку залежать від грунту, культури та строків сівби. Першим весняним заходом є закриття вологи, який здійснюють боронами. У посушливих умовах, де немає небезпеки вітрової ерозії, для цього можна використовувати шлейфи і шлейф - борони, а в районах її поширення — голчасті борони БИГ-3. Доведено, що при сухій вітряній погоді запізнення з ранньовесняним боронуванням призводить до втрат 50—60 т/га, а в Степу — до 100 т/га вологи на добу. Тому його найкраще провадити вибірково — спочатку на підвище­них ділянках і південних схилах, а потім—у низинах і на північних схилах. При дуже ранньому боронуванні грунт мажеться й не досяга­ється створення мульчуючого шару. Показником високої якості закриття вологи є добра вирівняність поля та утворення на його поверхні дрібно - грудочкуватого шару завтовшки 3—5 см.

На легких добре оброблених восени грунтах вологу закривають легкими боронами або шлейфами, а на глинистих — важкими боронами. Кращі результати дає застосування борін в агрегаті з шлейфами. Під цукрові буряки вологу закривають агрегатами з важких, середніх і лег­ких борін; з шлейфів, середніх борін, райборінок тощо. Боронують під кутом до оранки 45° в один-два сліди. Після цього для створення нор­мальних умов проростання насіння поле додатково обробляють культива­торами, обладнаними підрізувальними лапами, які рівномірно розпу­шують грунт і знищують сходи та розетки бур’янів. При використанні таких знарядь грунт майже не перевертається, тому менше висушується. На важких грунтах при достатньому зволоженні для передпосівного обробітку застосовують культиватори з розпушувальними лапами.

so

На недостатньо розроблених полях після багаторічних трав, а та­кож на важких глинистих грунтах з брилистою поверхнею зябу передпо­сівний обробіток іноді провадять дисковими знаряддями. Проте на за - пирієних полях їх застосування може призвести до збільшення засмі­чення посівів, а в посушливих умовах — до пересушування грунту. Дуже ущільнені грунти в районах достатнього зволоження перед сівбою гли­боко розпушують чизель-культиваторами або плоскорізами.

У системі передпосівного обробітку грунту застосовують коткування, особливо в посушливих умовах. Воно — обов’язковий захід при глибоко­му розпушуванні грунту, а також при сівбі дрібного насіння.

Під час весняного обробітку грунту під ранні ярі культури важливо не допускати розриву між передпосівною культивацією і сівбою. На рівних площах їх доцільніше провадити впоперек напрямку оранки. Для кращого загортання насіння і щоб краще було видно слід маркера, напрям культивації зміщують по відношенню до сівби на 6—8°. На схи­лах грунт обробляють впоперек або контурно. Іноді, коли грунт з осені добре розроблений і після закриття вологи на його поверхні створюється пухкий шар, такі культури, як льон, ранні колосові та інші висівають безпосередньо після закриття вологи.

Глибина передпосівного обробітку грунту під пізні ярі культури за­лежить від їх особливостей та стану поля. Під просо й гречку на По­ліссі та в Лісостепу першу культивацію найчастіше провадять на 10— 12 см, а в Степу—-на 8—10 см, під кукурудзу — відповідно на 10—12 і 10—-14 см. Глибше обробляють важкі за механічним складом грунти і мілкіше — легкі. Глибину першої культивації збільшують також при засміченні поля коренепаростковими бур’янами, а наступних поступово зменшують. Останній раз грунт культивують на глибину загортання на­сіння знаряддями з підрізувальними лапами. Усі культивації провадять одночасно з боронуванням. У посушливих районах після першої глибокої культивації поле коткують кільчасто-шпоровими котками. На окульту­рених грунтах і в разі нестачі вологи кількість обробітків зменшують. При цьому обов’язково застосовують гербіциди. В умовах вітрової ерозії під пізні ярі культури грунт перед сівбою обробляють культиваторами - плоскорізами та голчастими боронами.

Під картоплю, при внесенні органічних добрив під зяб, передпосів­ний обробіток провадять чизель-культиваторами або лемішними лу­щильниками без полиць. На Поліссі іноді через ущільнення Грунту зяб під картоплю доводиться переорювати на глибину 14—16 см'.

Cправочник агронома

Додатки

І. Коефіцієнти переведення побічної та супутньої продукції в основну (по зернових, технічних, кормових культурах і травах — одиниці маси, по плодово-ягідних культурах і винограду — 1000 шт. садивного матеріалу по …

Техніка безпеки

У господарствах за організацію і стан охорони праці відповідають керівники (в колгоспі—голова, в радгоспі—директор). Головні спеціа­лісти господарства відповідають за охорону праці й техніку безпеки окре­мо по галузях: головний агроном — …

Зберігання сільськогосподарської техніки

Трактори, комбайни та іншу сільськогосподарську техніку зберігають здебільшого на відкритих майданчиках з твердим покриттям. У передо­вих господарствах складну техніку (трактори, комбайни) зберігають у закритих приміщеннях. Майданчики для зберігання техніки обладну­ють …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.