Блекота чорна
Застосування. Блекоту здавна використовують у народній медицині Для фармакологічних цілей використовують листя, в якому містяться різноманітні алкалоїди (атропін, гіосціамін, скополамін та ін.). В невеликих дозах алкалоїди блекоти діють як заспокійливий і знеболюючий засіб, у великих - викликають сильне збудження, галюцинації, можливе отруєння. Препарати із блекоти входять до складу астматолу та астматина, алкалоїди є компонентами деяких комплексних препаратів.
Ботанічна характеристика і біологічні особливості. Блекота чорна - дворічна трав’яниста рослина родини пасльонових ( Solanaceae). Латинська назва - Hyoscyamus niger L (рис. 44). Коренева система стрижнева. Стебло пряме, заввишки 1-1,2 м. Листки великі, чергові. Квітки великі, брудно - жовтого кольору. Плід - багатонасінна коробочка. Насіння дуже дрібне, округле, буровато-сірого забарвлення. Маса 1000 насінин - 0,5-1 г. Рослина клейка, з неприємним запахом, отруйна. Цвіте в червні - липні, насіння достигає в серпні - вересні.
Рис. 44. Блекота чорна. В перший рік життя блекота утворює розетку прикореневих листків, на другий - цвіте і плодоносить. Розмножується насінням. Насіння проростає при температурі 3-4оС. Оптимальна температура для росту рослин 20-30оС. Блекота - світлолюбна рослина, характеризується підвищеною зимостійкістю. Найбільше потребує вологи в перший період вегетації. Найбільше алкалоїдів накопичується під час цвітіння. Добрі врожаї листя блекоти одержують на |
родючих, структурних ґрунтах. Краща реакція ґрунтового розчину - слабокисла або нейтральна.
Особливості технології вирощування. Кращі попередники - чорний пар або озимі зернові. Основний обробіток ґрунту - лущення стерні, зяблева оранка на глибину 25-27 см. При сівбі блекоти під зиму оранку слід провести не пізніше ніж за 25-30 днів до висівання насіння. Навесні поле боронують, вирівнюють і проводять передпосівну культивацію на 5-6 см.
На середніх за родючістю ґрунтах під зяблеву оранку вносять 30-40 т/га гною або тільки мінеральні добрива (Н50-90Р60-90К60-90). На посівах першого року життя проводять підживлення за півтора місяця до збирання азотними добривами (N30-40), другого - рано навесні мінеральними добривами в дозі
^0Р45К30.
Сіють блекоту восени і рано навесні. При сівбі восени використовують сухе насіння. Для весняної сівби насіння скаріфікують. Спосіб посіву - широкорядний з міжряддями 60-70 см. Норма висіву - 8-10 кг/га, глибина загортання насіння - до 2 см.
На плантаціях блекоти першого року життя проводять 3-4 міжрядних розпушування, 1 -2 прополювання і підживлення. На другий рік проводять ранньовесняне боронування і при необхідності прополювання.
На посівах першого року життя листя блекоти заготовляють в кінці літа або на початку осені, коли подальший ріст листкових пластинок припиняється. Посіви другого року життя звичайно використовують на насіння. Зібрані листки сушать під навісами або у спеціальних сушарках при температурі 50-60оС. Зберігають при вологості 16-18%.