Фенхель
Значення. З плодів фенхелю добувають ефірну олію (4-6%), яка на 5060% складається з анетолу. Ефірну олію і анетол використовують у харчовій, парфумерно-космеичній, фармацевтичній та інших галузях промисловості. Анетол використовують для синтезу обепіну - ароматичної речовини, яку застосовують у парфумерії. В плодах міститься також 18-20% жирної олії, яку використовують для технічних потреб. Шрот з плодів фенхелю, який містить 18-22% білку, використовують як концентрований корм. Фенхель - медоносна культура.
Батьківщиною фенхелю вважають райони Середземномор’я. Нині його вирощують в Західній Європі, Індії, Японії та інших країнах. В Україні його почали вирощувати в 30-х роках ХХ ст. Основні посіви фенхелю зосереджені в Чернівецькій області. Середня врожайність 5-6 ц/га.
Рис. 39. Фенхель: а - верхня частина стебла; б - квітка; в - зав’язь; г - квітка (розріз); д - плід; е - плодики; є - повздовжній розріз плодика; ж - поперечний розріз плодика. |
Біологічні особливості. Фенхель (Foeniculum vulgare Mill.) належить до родини селерових (рис. 39).
Насіння фенхелю починає проростати при температурі 6-8оС, а дружне проростання відбувається при 20оС. Сходи витримують заморозки до мінус 8оС. Фенхель - волого - і світлолюбна рослина. Найбільше вологи потребує від початку стеблування до повного цвітіння. Затінення і хмарна холодна погода подовжують вегетаційний період. Суховії в період цвітіння знижують урожай. Фенхель добре росте і формує високі врожаї на чорноземних і темно-сірих опідзолених ґрунтах. Плодоносити починає в перший рік життя. Вегетаційний період триває 139-147 днів. Сорти: Зефір, Кримський, Мерцишор,
Чернівецький 3.
Особливості технології вирощування. В сівозміні фенхель розміщують після озимих і ярих зернових, цукрових буряків, картоплі, однорічних трав та ін.
Обробіток ґрунту проводять так само, як під інші ефіроолійні культури родини селерових. Під фенхель восени рекомендується вносити повне мінеральне добриво в дозі N40-60P60-80K60-80. Під час сівби вносять в рядки гранульований фосфорний суперфосфат (10-15 кг/га Р2О5).
Сіють фенхель одночасно з ранніми ярими зерновими культурами широкорядним способом з міжряддями 45-60 см. Норма висіву насіння
8- 10 кг/га. Його загортають на глибину 2-3 см. Після сівби проводять коткування кільчастими котками.
Догляд за посівами включає досходові і післясходові боронування та розпушування міжрядь. У період фази першого-другого справжніх листків проводять букетування буряковими проріджувачами за схемою: виріз 30 см, букет 20 см.
Збирають фенхель роздільним способом. Починають збирати при достиганні плодів на зонтиках першого порядку. Ознакою достигання плодів є легке їх розпадання на два напівплоди. Валки після підсихання підбирають і обмолочують переобладнаними зерновими комбайнами. Очищене і відсортоване насіння зберігають при вологості не вище 12-13%.