Кунжут
Значення, поширення. Кунжут найбільш високоолійна культура. Його насіння містить 50-65% слабовисихаючої олії (йодне число 103-112), 16-19% білка, 16-17,5 розчинних вуглеводів. Кунжутна (сезамова) олія, одержана холодним пресуванням за поживними і смаковими якостями належить до кращих харчових олій і прирівнюється до оливкової (прованської) олії. ЇЇ використовують безпосередньо як харчову, а також у кондитерській, консервній промисловості та медицині. Олія, одержана гарячим пресуванням, використовується для технічних потреб, зокрема, із сажі, яка утворюється при спалюванні олії виготовляється високоякісна туш.
Рис. 31. Кунжут (загальний вигляд рослини). |
Із насіння кунжуту виготовляють халву, цукерки, східні солодощі. Цілим насінням обсипають булки і бублики.
Макуха, одержана від холодного пресування містить біля 40% білка і 8% олії. Вона застосовується в кондитерській промисловості. Із неї виготовляють цукерки, халву, кондитерське борошно. Макуха від гарячого пресування - добрий концентрований корм для тварин. В 100 кг макухи міститься 132 кормові одиниці.
Кунжут походить з Африки. Тепер він широко культивується в Індії, Китаї, Пакистані, Бірмі та інших країнах. Світова площа посівів кунжуту біля
6,5 млн. га. В Україні мало поширена, але перспективна культура, особливо в Одеській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій і Дніпропетровській областях. Урожайність насіння кунжуту без зрошення 10-12 ц/га, а при зрошенні 18-20 ц/га.
Біологічні особливості. Кунжут культурний, індійський (Sesamum indium L.) - однорічна трав’яниста рослина, яка належить до родини кунжутних - Pеdaliaceae (рис.31).
Кунжут - теплолюбна і світлолюбна рослина короткого дня. Насіння починає проростати при температурі 15-16оС. Заморозків сходи не витримують. Зниження температури до мінус 0,5-1оС призводить до загибелі рослин. Кращою температурою для росту і розвитку є 22-24оС. Зниження температури до 12-15оС призводить до затухання ростових процесів рослин кунжуту.
Кунжут також вимогливий до вологи і поживних речовин. Особливо чутливий до нестачі вологи в період цвітіння. Добре відзивається на зрошення. Краще росте на легкосуглинкових і супісчаних чорноземах.
Вегетаційний період у кунжуту 90-120 днів. Сходи при температурі 18-20оС з'являються на 6-8 день після сівби. На початку вегетації ріст рослин уповільнений. Інтенсивний ріст наступає через 30-45 днів після сходів і особливо за 12-15 днів до цвітіння. В Україні рекомендований для вирощування сорт кунжуту Надія.
Особливості технології вирощування. Кращі попередники кунжуту - озимі зернові після пару, зернобобові культури, кукурудза.
Кунжут вимагає ретельного обробітку ґрунту. Важливе значення має проведення допосівної і передпосівної культивації ґрунту безпосередньо перед сівбою на глибину 4-5 см. При вирощуванні кунжуту після удобрених попередників під зяблеву оранку вносять фосфорні і калійні добрива із розрахунку по 45-60 кг/га, а навесні - азотні під культивацію в кількості 60-80 кг/га. При сівбі ефективним є також внесення в рядки гранульованого суперфосфату (біля 1 ц/га).
Кунжут, це рослина з тривалим періодом поглинання поживних речовин. Біля 67% азоту, фосфору і калію поглинається рослинами в фазі цвітіння і в пізніший період, а тому кунжут добре реагує на вегетаційні підживлення. При проведенні підживлення повним мінеральним добривом в невеликих дозах в період утворення другої пари справжнього листя сприяє підвищенню урожаю насіння на 10-15%.
Сіяти кунжут починають, коли верхній шар ґрунту прогріється до 16-18оС. Посівний шар глибиною 5-7 см повинен бути зволоженим. Застосовується широкорядний спосіб сівби з міжряддями 45 або 70 см. Норма висіву 6-8 к/га, глибина загортання насіння 2-3 см. Після сівби поле коткують кільчастими котками.
Догляд за посівами кунжуту включає 3-4 міжрядні розпушування на глибину 5-6, 6-8 і 8-10 см. В умовах зрошення посіви кунжуту поливають під
-5
час бутонізації і в період масового цвітіння поливною нормою 600-700 м3/га.
При достиганні кунжут сильно осипається внаслідок розтріскування коробочок. До збирання роздільним способом приступають, коли нижні коробочки побуріють (до їх розкривання), а насіння в них набуде нормального забарвлення. Скошують кунжут кунжутозбиральною машиною. Вологість насіння при зберіганні не повинна перевищувати 9%.