Основи програмування врожаїв сільськогосподарських культур
Розкриття суті багатьох біологічних явищ на основі сучасних досягнень сільськогосподарських і біологічних наук, дає змогу в значній мірі управляти процесами формування врожаю і якості продукції. Наукові методи управління передбачають планування, прогнозування та програмування врожаю.
Програмування врожаю - це розробка і здійснення науково обґрунтованого комплексу взаємопов’язаних заходів по вирощуванню сільськогосподарських культур, своєчасне і якісне виконання яких забезпечує одержання гранично можливої врожайності. Програмування передбачає розробку програм по оптимальному кількісному забезпеченні регульованими факторами з урахуванням малорегульованих і нерегульованих погодних умов, які в системі технологічного процесу забезпечують одержання запланованої врожайності при високій економічній ефективності. В зв’язку з цим необхідно мати чітке уявлення про взаємодію всіх факторів, які суттєво впливають на урожайність культури та про їх вплив на основні процеси формування продуктивності посіву (фотосинтез і дихання, ріст та розвиток рослин, повітряний, водний та тепловий режими, умови живлення, структуру рослин і агротехніку посіву).
Програмування передбачає також коригування у формуванні агрофітоценозу за етапами органогенезу рослин на основі оперативної інформації. Тільки на цій основі можна розробляти науково обґрунтовані системи заходів, які забезпечують програмовану урожайність.