Споживче впакування
М'який пакувальний матеріал - споживче впакування дозволяє надійно захистити продукцію від зовнішніх впливів, повністю автоматизувати процес упаковування. До м'якого споживчій тарі ставиться тара, що виготовляє з одне- і багатошарових полімерних плівок і комбінованих матеріалів. При упаковуванні продукцію в плівкові або комбіновані матеріали автомати виконують фасовку продукції, герметизацію впакованої продукції й укладання в транспортну тару. Упакування з барвисто оформлених полімерних плівок естетичні, має привабливий зовнішній вигляд, містить інформацію про призначення продукції, способі її використання. Плівковий пакувальний матеріал має невелику питому масу й низьку ціну, тому, як правило, призначена для разового використання
Найпоширеніший пакувальний матеріал, є упакування з корпусом у формі рукава, із дном різної конфігурації, цільним або зі швом, з відкритою горловиною, із клапанами або без них. Відмітні ознаки різних пакетів - оформлення дна, наявність бічних згинів або складок. Як правило, форма й конструкція при впаковуванні рідкої й сипучої продукції визначається конструкцією агрегатів, на яких виробляється упаковування продукції. Звичайно місткість пакетів не перевищує 3000 див3. Закриваються пакети різними затворами. Основний спосіб виготовлення пакетів - зварювання, рідше склеювання, зшивання скобами, затисками і т.д. До цього ж виду впакування ставиться упакування у термоусаживающиеся й плівки, що скорочуються. Для виготовлення пакувального матеріалу використаються одношарові плівки з ПЭ, ПП, ПВХ.ПС і сополимеров стиролу, пенополистирола, ПА, різні багатошарові й комбіновані плівки.
Тверда пакувальна полімерна тара.
Основне її призначення - забезпечити схоронність продукції у встановлені НТД строки, тобто охороняти товари від деформації, руйнувань, втрат. Тому впакування повинна мати певну механічну міцність і твердість, бути зручної в обігу й споживанні.
До цього виду пакувального матеріалу ставиться споживча тара з листових матеріалів, формуемая різними видами термо- і механоформования; экструзионно-выдувная, литьевая, пресована.
Пакувальний матеріал з листових матеріалів по економічності, обсягу виробництва й споживання уступає тільки плівковому впакуванню, перевершуючи її твердістю й формоустойчивостью. Для цього виду тари використають рулонні матеріали товщиною 0,25-1,0 мм й аркуші товщиною 0,5-2,0 мм.
Упакування з листових матеріалів має просту конфігурацію. Це - касети, банки, стаканчики, коробки, ложки, коробки з осередками, коробки-касети і т.д.
Видувний пакувальний матеріал. По обсягах виробництва посідає третє місце. По розмаїтості й функціональному призначенні вона задовольняє будь-яким вимогам споживачів. Її застосовують для всіляких продуктів: рідких, сипучих, пастообразных і твердих; газованих напоїв, пально-мастильних матеріалів, харчових і хімічних продуктів, косметичних і фармацевтичних товарів. Для його виготовлення застосовують практично всі види термопластов.
Литьевая й пресована споживча тара виготовляється литтям під тиском і пресуванням з точним виконанням зовнішніх поверхонь, внутрішніх порожнин виробу. Однак ряд недоліків цих методів не дозволяє робити тару з товщиною стінок менш 1 мм. Литьевая й пресована тара значно дорожче впакування, виробленої іншими способами. Пресування й лиття під тиском застосовують для виготовлення твердої тари для дорогої продукції, а також окремих елементів упакування, що вимагають високої точності виконання (банки,коробки, піни,пробірки).
Пакувальний матеріал з газонаполненных матеріалів. Для виготовлення такої тари найчастіше застосовують пінопласти з низькою щільністю (15-60 кг/м3), здатні витримувати значні питомі навантаження без залишкової деформації.
Тару з пінопластів застосовують переважно для захисту продукції від ударів, поштовхів, механічних ушкоджень, температурних коливань, від проникнення вологи, дії мікроорганізмів, а також для зменшення її маси, підвищення довговічності й зниження вартості. Тара з газонаполненных матеріалів зберігає форму й пружні властивості в широкому діапазоні температур (від +75 до -60°С) завдяки низкою теплопровідності пінопластів (0,026 - 0,037 Вт/смхК), що обумовило їхнє застосування для термічної ізоляції.
Тару з газонаполненных полімерів виготовляють методами лиття під тиском, пресування, видувного формования, беспрессового вспенивания, пневмо- і вакуумного формования.
Споживчу тару виконують у вигляді коробок, вкладишів, кювет, лотків, банок і т.д. При виготовленні тари з газонаполненных матеріалів досягається значна економія матеріалу (до 30-40%), зменшується маса тари.
Комбінована упакування включає комбінацію полімерних матеріалів з папером, картоном, фольгою. Це впакування забезпечує високу сохраняемость і високі споживчі властивості впакованої продукції.
До цього виду впакувань ставиться упакування типу "флоу" (нанесення розплаву полімеру безпосередньо на впаковують изделия, що); упакування типу "скин" з використанням термоусадочных плівок (друга шкіра), коли на картонну підкладку поміщають виріб, обтягнутий усадочною плівкою. Упакування піддають нагріванню, плівка всідається й щільно облягає виріб. Окремі види продуктів упаковуються без підкладки, наприклад, м'ясо, овочі, фрукти, риба, батарейки, галантерейні изде-лия й т.д. Додатково може бути застосоване вакуумирование.
Упакування типу "стреч" являють собою подвійну заготівлю з листового матеріалу (найчастіше картону), у якій вирізують вікно, що відповідає за формою впаковує изделию, що. Виріб закривають із двох сторін що розтягується або термоусадочной плівкою на основі ПВХ, ПВДХ, СЭВ, а кінці її закріплюють скобами, клеєм або зварюванням між аркушами картону. Для щільного прилягання плівки порожнина з виробом нагрівають і вакуумируют. Це впакування застосовують для парфумерних і косметичних засобів у пінах, флаконах, тубах, різних галантерейних і господарських товарів.
Упакування типу "вителло" являють собою термоформованный склянку, що вставлений у клееный картонний циліндр. Склянка виготовляється з листового УПС, ПВХ-Ж товщиною 0,5-1,2 мм. Кришка впакування виготовляється із ПП, ПЭНП, ПЭВП методом лиття під тиском. Таке впакування використають для молочних продуктів, гірчиці, харчових приправ, товарів побутової хімії. Її можна оформляти печаткою в кілька фарб.
Упакування типу "блістер" складається із твердої картонної підкладки й футляра із прозорого листового матеріалу. Футляр може мати форму правильної півкулі (упакування типу "блистер-бабл-пак") або повторювати по контурі впаковує изделие, що (упакування типу "блістер-контур-пак"). Футляр виготовляють методами термоформования й прикріплюють до картонної підкладки зварюванням, скобами або за допомогою клеїв-розплавів
Для впакування типу "блістер" застосовують листові й плівкові матеріали на основі ПС, ПВХ-Ж, ацетатів, бутиратов і пропиатов целюлози, иономеров.
Упакування типу "блістер" застосовують для лікарських препаратів, господарських товарів, канцелярських приналежностей, галантерейних, парфумерних і косметичних товарів, сувенірів, іграшок, інструмента й т.д.
Джерело: Тара й упакування;
Під ред. Э.Г.Розанцева;
М.; МГУПБ; 1999