СТВОРЕННЯ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ. ШТУКАТУРНИХ СТАНЦІЙ І АГРЕГАТІВ. НОВОГО ПОКОЛІННЯ
Визначення основних параметрів поворотних. бункерів-змішувачів штукатурних станцій
За необхідності створення штукатурної станції, обладнаної поворотним бункером-змішувачем, запропоновано наступну методику розрахунку основних конструктивно -технологічних параметрів, розроблену на основі досвіду створення та дослідження натурних зразків станцій даного типу.
Основні параметри змішувача - продуктивність, геометричні розміри бункера, розміри та кут нахилу шнекової стрічки, кутова швидкість обертання робочого органа, коефіцієнт заповнення, потужність перемішування - знаходяться у тісному взаємозв’язку.
Значення основних параметрів дозволяють оцінити працездатність та експлуатаційну ефективність змішувача штукатурної станції за наступними показниками:
а) продуктивності;
б) якості готової суміші;
в) металоємності конструкції;
г) енергоємності перемішування;
д) довговічності та зносостійкості основних деталей;
е) раціональності та технологічності конструкції змішувача.
Перелічені показники можуть бути основою для розроблення ряду
вимог до змішувачів штукатурних станцій. При цьому усі параметри змі
шувача повинні бути такими, щоб за умови заданої продуктивності забезпечити умови для приготування високоякісної розчинної суміші.
Радіус дна та довжина бункера. Продуктивність та тривалість інтенсивного перемішування (доведення до "кондиції") розчинної суміші є вихідними показниками для визначення всіх інших параметрів змішувача. Основним параметром, який визначається, є геометричний робочий об’єм
-5
бункера. Як уже зазначалося вище, він повинен бути не менше 3 м з метою забезпечення:
1) приймання товарного розчину з кузова автосамоскида;
2) достатньо тривалої роботи розчинонасоса за умови найвищого значення його продуктивності.
Залежно від заданої продуктивності та тривалості початкового перемішування щойно прийнятого товарного розчину робочий об’єм бункера
-5
Q, м визначається за формулою [56]
-5
де П - задана продуктивність змішувача, м /год; t - тривалість інтенсивного перемішування (доведення до "кондиції") товарного розчину, хв; кК - коефіцієнт, що враховує об’єм, занятий конструкціями вала із кронштейнами та стрічкою шнека (кК = 1,18... 1,2); кН - коефіцієнт заповнення бункера змішувача; кВ - коефіцієнт використання робочого часу.
Також величина Q може бути представлена у вигляді добутку
Q = S •Ц (4.12)
де S - площа поперечного перерізу бункера змішувача до рівня центра вала шнекової стрічки, м2; L - довжина бункера змішувача, м.
Згідно зі схемою (рисунок 4.2)
де R - радіус дна бункера, м; а - кут нахилу стінок бункера до горизонталі, рад.
З метою забезпечення стікання розчину із стінок бункера без застосування вібратора кут а повинен перевищувати 70° = 1,22 рад.
Виходячи із залежностей (4.11) - (4.13) правомірно записати вираз
(4.14)
який пов’язує радіус дна R із довжиною бункера L.
З точки зору інтенсифікації процесу початкового перемішування щойно прийнятого товарного розчину слід віддавати перевагу змішувачу меншого радіуса та більшої довжини. У даному випадку за умови одного й того ж об’єму Q довжина стрічки та швидкість її обертання будуть більшими, ніж у короткому змішувачі великого радіуса.
Також слід урахувати, що довжина бункера L повинна перевищувати ширину кузова автосамоскида (- 2 м) з метою забезпечення приймання товарного розчину. Висота приймального вікна бункера в положенні для приймання товарного розчину h2 не повинна перевищувати 0,9 м. Розмір h3 повинен забезпечити виліт приймального вікна в положенні для прийман
ня товарного розчину (якщо штукатурна станція обладнана фургоном) не менше 0,9 м за межі фургону.
Висота задньої бокової стінки повинна знаходитися у межах h1 = = (1,2.. .1,4) R.
Таким чином, методика визначення розмірів поворотного бункера із стрічковим змішувачем у складі штукатурної станції зводиться до наступного:
а) виходячи із необхідності забезпечення можливості приймання товарного розчину безпосередньо з кузова автосамоскида без застосування додаткових пандусів та естакад приймається довжина бункера L;
б) за формулою (4.14) визначається радіус дна бункера;
в) за приведеними вище співвідношеннями та конструктивними міркуваннями визначається ширина та висота бункера змішувача.
Розміри шнекової стрічки. Між зовнішньою гранню стрічки по її найбільшому радіусу та дном бункера повинен бути забезпечений певний зазор. Мінімальна величина цього зазору повинна бути такою, щоб при можливих пружних деформаціях, неточностях складання і т. п. не було торкання зовнішньої грані стрічки до дна та стінок бункера під час обертання вала змішувача.
Під час перемішування в зазор можуть випадково потрапити частки заповнювача або сторонні включення, наявні у товарному розчині, котрі можуть заклинити рух шнека, у зв’язку з чим може виникнути реальна загроза аварійного перевантаження елементів змішувача. При збільшених зазорах зростає також і інтенсивність механічного зношування. З урахуванням практичних рекомендацій [56, 87, 89] та результатів експериментальних досліджень найбільш доцільною конструктивно приймається величина зазору 10.15 мм. З урахуванням цього величина зовнішнього радіуса стрічки шнека R2, м, визначається залежністю
R2 = R - (0,010.0,015), (4.15)
де R - радіус дна бункера, м.
Внутрішній радіус стрічки шнека Rj, м, із умови забезпечення інтенсивності перемішування та ефективного транспортування суміші до каме - ри-живильника розчинонасоса визначається із співвідношення
Ri = (0,7.0,72)-R2. (4.16)
Кут нахилу стрічки шнека 5, виходячи із проведених теоретичних і експериментальних досліджень, відповідно до формули (3.63) повинен знаходитися у межах 5 = 25...300. Дана його величина забезпечує інтенсивне перемішування малорухливих сумішей, що необхідно при обробленні щойно прийнятого товарного розчину.
Кількість кронштейнів, на яких кріпиться стрічка шнека, повинна забезпечувати достатню міцність та жорсткість конструкції й визначається відповідними розрахунками конструктивних елементів.
Потужність привода змішувача. Потужність перемішування P, Вт, при інтенсивному режимі на початку циклу роботи змішувача визначається за формулами (3.48) і (3.50). При цьому необхідно урахувати, що під час запуску обертання стрічки за умови завантаженого бункера, потужність має пікове зростання на 10.20% порівняно із сталим режимом. Це підтверджено й експериментальними даними. Тому потужність приводного двигуна РдВ, Вт, визначається за формулою
1 2P
Рдв = —, (4.17)
Д Л
де P - потужність перемішування, Вт; л - коефіцієнт корисної дії трансмісії (л = 0,8.0,85).
Порядок розрахунку параметрів змішувача штукатурних станцій. Розроблена методика визначення основних параметрів поворотного бункера із стрічковим змішувачем у складі штукатурної станції передбачає наступний порядок розрахунку:
1) за заданою продуктивністю змішувача встановлюється необхідна тривалість циклу інтенсивного перемішування для даного виду розчинної суміші, яка переважно буде оброблятися штукатурною станцією;
2) визначається максимальний об’єм порції розчину, що буде прийматися за один раз із кузова автосамоскида (формула (4.11));
3) визначається довжина та радіус дна бункера (формула (4.14));
4) обчислюються та обираються із конструктивних міркувань основні геометричні розміри - ширина й висота бункера;
5) обчислюються основні параметри стрічки шнека - зовнішній і внутрішній радіуси, кут нахилу витків;
6) визначається кутова швидкість обертання стрічкового вала (формула (3.55));
7) обчислюється потужність перемішування (формули (3.48), (3.50));
8) обчислюється потужність привода змішувача (формула (4.17)).