СОНЯШНИК селекція, насінництво, технологія вирощування
Способи та режими сушки насіння
Для проведення сушки насіння соняшнику існують різні способи проведення цього процесу при відповідних режимах. Найбільш відомі з них такі:
1. Конвективне сушіння з постійним підводом теплоносія в щільному шарі, який рухається; в розпушеному шарі, який рухається; в шарі насіння, що падає, в умовах пневмотранспорту; при комбінованому стані шару насіння.
2. Конвективне сушіння з осцилюванням і переривчасте: ре - циркуляційне, імпульсне, з проміжним відлежуванням.
3. Сушіння з комбінованим підводом теплоносія: конвектив - но-кондуктивне, конвективно-високочастотне.
4. Сорбційне сушіння із застосуванням твердих вологопоглиначів.
5. Конвективне сушіння з попереднім підігрівом і сушіння комбіноване з попереднім підігрівом насіння і його рециркуляцією.
В Україні для сушіння насіння соняшнику найчастіше застосовується конвективне сушіння в щільному нерухомому, рухомому, падаючому шарах та під час пневмотранспортування.
Під режимом конвективного сушіння звичайно розуміють сукупність параметрів матеріалу, який висушують, агента сушіння і тривалості їх взаємодії. Параметри вибирають з врахуванням вихідних і кінцевих якостей насіння стосовно конкретного способу й засобу сушіння.
Основною особливістю конвективного сушіння є передача тепла насінню соняшника від газового теплоносія, який торкається поверхні насіння. Газовим теплоносієм звичайно є суміш повітря з пічними газами або нагріте в калорифері повітря. Теплоносій не тільки переносить тепло, що використовується на нагрівання насіння соняшнику і випаровування з нього вологи і а також видаляє одночасно із шару насіння пару. Крім того, теплоносій також очищує насіння від домішок і виконує транспортні функції. Тому в процесі сушіння насіння газовий теплоносій, який використовується в сушарках, часто називають агентом сушіння.
Конвективне сушіння насіння соняшнику в щільному нерухомому шарі застосовують у камерних сушарках і купах при активному вентилюванні. При цьому способі напрямок агента сушіння на протязі всього процесу залишається без змін або діє почергово - зверху вниз і знизу вгору. В обох випадках тривалість продування в одному напрямку значна, більше години, а інколи навіть більше доби. Недоліком сушіння в камерних сушарках є те, що в процесі сушіння створюються сприятливі умови для активізації ферментативної діяльності мікробіологічних процесів. Отже, сушіння в камерних сушарках може сприяти зниженню якості насіння.
При сушінні активним вентилюванням шару насіння товщиною в межах 4 м його підігрівають теплим і обезвоженим повітрям. Цей спосіб менш ефективний у порівнянні з сушінням в камерних сушарках.
Найбільш ефективним способом сушіння насіння є розміщення його щільним шаром в шахтних сушарках. В залежності від конструкції сушарки рух насіння в шахті може бути постійним або переривчастим. Проте періоди нерухомості насіння не повинні перевищувати двох хвилин. Відносно невелика тривалість контакту насіння з теплоносієм, а також перемішування насіння під час руху дозволяє застосовувати теплоносії з більш високою температурою.
В результаті зазначених особливостей способу сушіння в рухомому шарі ефективність процесу значно вища, ніж при сушінні в нерухомому. Цей спосіб знайшов широке застосування в сільському господарстві.
Одноступеневий режим сушіння в одноступеневих сушарках, де температура теплоносія на рівні 160°С, швидкість насіння - 0,2-0,3 м/сек.
При двоступеневому сушінні сушильна камера розділяється на дві зони. Температура в першій зоні - 130‘С, в другій - 160’С.
Гранично допустима температура нагрівання насіння становить 60”С незалежно від вихідної вологості насіння.
Режими сушіння, що застосовуються в сушарках, не враховують вихідні показники якості насіння, їх вологість, швидкість теплоносія і тривалість температурного впливу в шахті, що є істотним недоліком.
За даними багатьох дослідників збільшення температури агента сушіння призводить до збільшення кислотного числа олії. Для збереження якості насіння рекомендується застосовувати температуру теплоносія в першій зоні сушильної камери 120’С, у другій - 80°С; температура нагрівання насіння не повинна перевищувати 65-70*0. Спосіб сушіння насіння в падаючому шарі використовується в камерах рециркулярних сушарок.
Спосіб сушіння з осцилюючим тепловідводом ґрунтується на по черговості циклів нагрівання, відлежування і охолодження насіння. Цей спосіб знайшов поширення в рециркулярних сушарках.
Спосіб сушіння з попереднім підігріванням насіння до гранично допустимої температури позитивно впливає також на якість олії, що міститься в насінні та інтенсивність сушіння.
Комбінований спосіб сушіння з попереднім підігріванням насіння рекомендується для насіння соняшнику з високою вологістю. Цей спосіб сушіння насіння широко використовується на хлібоприймальних підприємствах України.