ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ТА КЛАСИФІКАЦІЯ
Класифікація - розподіл предметів, зокрема меблів, за типами і видами залежно від ознак, які розглядаються. Класифікація меблів полегшує вивчення питань, пов’язаних з їх проектуванням, конструюванням і технологією виробництва.
У зв’язку з характером поставленої мети в основу класифікації закладено принцип розмежування за експлуатаційним і функціональним призначенням, конструкцією матеріалу, технологією і характером виробництва.
1.1. Експлуатаційні ознаки
Залежно від умов і характеру експлуатації меблі можна розділити на чотири окремі групи, а саме: для житлових будинків (побутові), для адміністративно - громадських установ і виробництва, для засобів пересування (транспорту) і для ландшафтного середовища.
Побутові меблі призначені для умеблювання житлових будинків міського й сільського типів, дач і характеризуються широкою номенклатурою, що визначається складом сім’ї' і функціональним призначенням приміщень, обумовлених трудовими і побутовими процесами. Гарнітури та набори меблів комплектуються залежно від експлуатаційного призначення зон чи приміщень, а саме: загальних кімнат (покоїв, світлиць), спалень, їдалень, віталень, кабінетів, дитячих і підліткових, кухонь, передпокоїв (передніх), ванн, терас, балконів і лоджій. До цієї групи також належать меблі для обладнання гуртожитків учнів, студентів і робітників, готелів, будинків відпочинку, казарм і різного характеру таборів, туристичних баз, пансіонатів, мотелів тощо. Номенклатура (перелік) меблів у кожному випадку визначається специфікою використання приміщень і функціональними вимогами.
Адміністративні меблі призначені для обладнання державних, приватних, релігійних і партійних установ; видавництв і банків; науково-дослідних і проек - них установ; дитячих і молодіжних організацій.
Меблі для громадських приміщень призначені для обладнання: медичних і лікувальних установ, тортових підприємств громадського та приватного харчування, підприємств зв’язку, спортивних споруд, вокзалів і театрально відпочин - кових закладів. До цієї трупи також відносяться меблі для обладнання громадських чи приватних установ побуту - ательє з пошиття одягу, взуття (шевські), з ремонту побутової техніки, апаратури і товарів широкого вжитку, виготовлення прикрас (золотарі), перукарень. Такі меблі поділяються на функціональні, що призначені для обслуговування відвідувачів, і виробничі (робоче місце майстра, приймальника і зберігання предметів праці), а також меблі для почекалень. До цієї групи належать меблі для навчальних закладів і дошкільних установ. Номенклатури меблів таких установ залежать від специфіки функціональних процесів, штатів з обслуговування, персоналу та відвідувачів.
Виробничі меблі (для виробництва) призначені для обладнання робочих місць безпосередньо у виробничих умовах (конвейєр, кабіна крана чи трактора).
Такі меблі служать для зменшення втоми робітника і сприяють підвищенню продуктивності його праці.
Меблі для засобів пересування призначені для обладнання залізничного, автомобільного, водною та повітряного транспорту. Засоби транспорту обладнуються переважно меблями для роботи, приймання їжі, відпочинку екіпажу й пасажирів, розміщення та зберігання особистих речей і вантажів. Так, водний транспорт для тривалих рейсів обладнується меблями для житлових будинків готельного типу з широкою і специфічною номенклатурою виробів. У цілому номенклатура й конструктивне рішення таких меблів дуже різні, що залежить від виду та призначення транспортних засобів.
Меблі для ландшафтного середовища призначені для обладнання рекреаційних зон, скверів, бульварів, пляжі», місць перепочинку на шляхах тощо. Меблі такого типу можуть бути стаціонарні і переносні залежно від призначення й умов експлуатації.