Стандартизація
Підвищення якості продукції в умовах індустріального виробництва є основною вимогою техніки і технології на базі стандартизації у найвищому розумінні цього слова.
Стандартизація - встановлення і застосування стандартів з метою впорядкування діяльності галузі, економного витрачання ресурсів, дотримання вимог техніки безпеки, підвищення якості продукції та послуг. Стандартизація - найважливіший важіль боротьби за поліпшення якості продукції, її здешевлення, засіб спеціалізації і кооперування.
Стандартизація в широкому розумінні цього слова являє собою систему заходів з опрацювання, встановлення і впровадження одинакових обов’язкових властивостей І якостей виробів, їх частин, матеріалів, конструктивних рішень, виробничих процесів, методів випробувань, які передбачають обмеження їх числа доцільним мінімумом.
Основні завдання стандартизації:
- встановлення прогресивних систем стандартів для формування потрібної якості кінцевої продукції на стадіях проектно-конструкторської документації, виробництва й експлуатації;
- визначення єдиної системи показників якості продукції, методів і засобів її випробувань;
- встановлення таких норм на стадіях проектно-конструкторської документації, виробництва й експлуатації, які б забезпечували оптимальну якість продукції і виключали нераціональну різноманітність видів, марок, типорозмірів;
- встановлення єдиних систем документації, класифікації і кодування продукції, техніко-економічної інформації, організації виробництва та праці. Стандарти на меблеві вироби регламентують функціональні розміри, показники міцності, допустимі вади деревини й інші технічні вимоги. Але для дизайнера залишається відкритим питання створення зовнішнього образу і конструктивне рішення виробу. Отже, стандартизація не обмежує творчі можливості дизайнера, лише регулює їх у певних межах згідно з технічним завданням і позитивно впливає на процеси проектування і конструювання. Заслуговує на увагу серійне проектування, що дає можливість на базі однакових елементів отримати нові вироби, що відрізняються новим художнім обрисом і базуються на єдності технологічних процесів і стабільній якості сконструйованих виробів. При серійному проектуванні стандартизація погоджує дві протилежні особливості виробництва, а саме: масовість виготовлення й індивідуальність споживання.
Існують різні системи стандартизації, утворені стандартами: Державна система стандартизації - ДСС, єдина система конструкторської документації - ЄСКД, єдина система технологічної документації - ЄСТД, система показників якості продукції - СПЯП та ін.
Стандарт - це документ, який встановлює комплекс норм., правил, вимог до об’єкта стандартизації і затверджується відповідним компетентним органом, Залежно від сфери дії стандарти поділяють на такі категорії: державні, галузеві стандарти підприємтв, технічні умови.
Державні стандарти (ДСТУ) - поширюються головним чином на найважливіші види сировини, продукцію масового і великосерійного виробництва, експортну продукцію, продукцію, яка пройшла державну атестацію. До прикладу, ДСТУ 2695-83: ДСТУ - назва категорії стандарту, 2695 - номер, під яким цей стандарт зарегістровано, 83 - рік затвердження стандарту.
Галузеві стандарти (ГС) - встановлюються на продукцію, що не € предметом державної стандартизації (товари народного вжитку, окремі види продукції). ГС обов’язкові для підприємств і організацій даної галузі або іншої галузі, яка застосовує продукцію цієї галузі.
У стандарт на будь-яку продукцію входять такі компоненти: заголовок - назва стандарту, підзаголовок - назва виробу; розділи: 1 - інші вироби; 2 - технічні вимоги; 3 - правила приймання і методи випробування; 4 - пакування, маркування, зберігання і транспортування; 5 - гарантії.
Стандарт підприємства (СтП) - встановлюється на продукцію, яка випускається окремим підприємством.
Технічні умови (ТУ) - нормативно-технічні документи, які встановлюють комплекс вимог до якості окремих видів продукції малої серії, а також норми на сировину, матеріали, прилади, що мають внутрішньогалузеве застосування.
Керівні технічні матеріали (КТМ) - документація, яка дає рекомендації з оптимальних конструктивних рішень виробів, вузлів, складальних одиниць і деталей стосовно серійного і масового виробництва.
Методами стандартизації є нормалізація, уніфікація, типізація.
Нормалізація (від лат. norma - правило, взірець, звичайний стан) - упорядкування, Від стандартизації нормалізація відрізняється тільки ступенем поширення. Її дії обмежуються певною галуззю, відомством, фірмою. Нормативні документи (нормалі) опрацьовуються в галузі з метою скорочення кількості типів і розмірів або урізноманітнення їх розмірів і якісних показників. Нормалізація забезпечує наступність окремих елементів у зв’язку зі збігом розмірів цих елементів у новому виробі, який ще не випускається. Ця особливість цінна для меблевого виробництва, де часто змінюються типорозміри виробів, які випускаються, що сприяє застосуванню існуючого виробничого процесу.
Нормалізація встановлює єдині норми і вимоги до типів, параметрів розмірів і якості виробів або їх окремих елементів, вузлів. Нормалі (текстові або графічні документи) визначають конструкцію, застосовувані матеріали, виконавчі розміри й інші технічні дані, необхідні для виготовлення виробів, які нормалізуються. В конструюванні меблів для масового виробництва обов'язковим є використання нормалізованих перерізів окремих деталей стосовно їх призначення, столярних з’єднань тощо. Нормалізація перерізів ніжок стільців, столів, царг й інших деталей дає можливість раціонально використовувати деревину.
Нормалізація базується на математичній основі переважаючих чисел і рядів, пропорцій. Часто це геометричні прогресії, що включають число і мають знаменник ф = , де п є номером ряду. Державний стандарт передбачає застосування
основних рядів із знаменником
R5: ф5 = s/10 * 1,6/?і0: фіО = 'Ш « 1,6
R20: ф20 = 2-іУЇ0 «1,2 «40: <р40 = ^10*1,06
Кожен з рядів має п переважаючих чисел (1 і 10 вважаються одним числом), а саме: R5:1; 1,6; 2,5; 4; 6,3; 10; R10 1; 1,25:1,6; 3,15; 4,5; 6,3; 8; 10 і т. д.
Уніфікація (лат. unio єдність + factre робити) — приведення чого-небудь до єдиної норми, до однаковості. Меблеве виробництво постійно вимагас оновлення асортиментів меблів, а при серійному виробництві потрібні значні витрати на переналадку обладнання. Урізноманітнення зовнішнього вигляду меблевих виробів можна досягти і при обмеженій кількості типорозмірів елементів методом їх комбінації. Нові види виробів можуть базуватися на елементах, що використовувалися раніше. Уніфікація є найпоширенішим і найефективнішим методом стандартизації. Сприяє прискоренню темпів науково-технічного прогресу, забезпеченню високої якості виробів та взаємозамінності їх частин. Оптимальну кількість і найвигіднішу градацію типорозмірів встановлюють за умовами економічності. Уніфікація є комплексним процесом, що пов’язаний з дизайн-проек - туванням, конструюванням, виготовленням, контролем, експлуатацією та обслуговуванням виробів. На основі уніфікації різних видів і розмірів деталей і складальних одиниць значно спрощується організація серійного проектування виробів. Уніфікації об'єктів передує типізація технологічних процесів - розроблення і засвоєння технологій виробництва однотипних деталей або складання подібних вузлів тощо. Уніфікація забезпечується системою проектно-конструкторської документації. Об’єктами уніфікації у меблевому виробництві можуть бути деталі, складальні одиниці, вироби, функціональні групи, набори і комплекси, а також технологічні процеси з їх виготовлення. Уніфікація може поширюватися на цілу галузь або може обмежуватися рамками виробничих об’єднань, фірм. Уніфікують у першу чергу стабільні елементи, які найповніше визначають властивості виробів і процесів. За рівнем охоплення уніфікованих параметрів розрізняють уніфікацію комплексну, повну і неповну. Комплексна уніфікація охоплює весь ланцюг створення нового виробу, починаючи з проектування і закінчуючи технологічним процесом. Повна і неповна уніфікація передбачає відповідно внесення в цей процес всіх елементів виробів або якоїсь їх частини. Рівень уніфікації показує ступінь насиченості об’єкта уніфікованими елементами і визначається за формулою:
(2.23)
де: К - коефіцієнт уніфікації, %; п - загальна кількість уніфікованих типорозмірів елементів об’єкта уніфікації; т - загальна кількість елементів об’єкта уніфікації.
На рис. 2.15 показано формування меблів для відпочинку і журнального столика з уніфікованих елементів. Уніфікованими елементами є: сидіння, боковина, опорна коробка, стільничка журнального столика і кріпильний елемент - скоба з’єднання. Із цих елементів можна зібрати різні вироби: банкетку, крісло для відпочинку, дивани, тахту і журнальний столик. Таку групу м’яких меблів називають технологічною серією.
Типізація (від гр, слова typos, відпечаток, зразок, модель для групи предметів) - зведення численних різноманітних форм виробів і їх вузлів, деталей або технологічних процесів до мінімальної кількості раціональних типів, марок, видів на основі загальних технічних чи конструктивних характеристик. Типізація здійснюється на основі уніфікації, даючи змогу виявити необхідний мінімум схожих конструктивних, технологічних та інших ознак. У конструюванні меблів є нетипові конструктивні рішення: столярних з’єднань за призначенням; столяр
них шухляд, їх установка; навішування накладних дверей, кріплення задньої стінки, підсадних ніжок тощо. Типізація конструктивних рішень є основою групових методів оброблення деталей, організації потокового виробництва за найдосконалішою технологією. Вона прискорює проектування і конструювання меблів, створює умови для типових конструктивних рішень, опрацьовуються типові технологічні рішення з необхідним обладнанням.
Уніфіковані елементи Рис. 2.15. Технологічна серія меблів для відпочинку. Уніфіковані елементи: 1 - спинка, 2 - сидіння, 3 - опорна коробка, 4- - стільничка з нішею, 5 - стільничка, б - скоба з’єднувальна. Вироби: 7 - крісло для відпочинку, 8 - диван, 9 - тахта, ЗО, 12 - журнальні столики, 11 - банкетка |
Сертифікація (ДСТУ 2464-94) - це процедура, за допомогою якої третя сторона дає письмову гарантію (так званий «Сертифікат відповідності»), що ця продукція відповідає заданим вимогам. Б Україні діє державна система сертифікації продукції УкрСЕПРО (ДСТУ 3410-96). Таким чином, сертифікат відповідності - це документ, який видають на продукцію, що пройшла сертифікацію в системі УкрСЕПРО, і який свідчить про відповідність цієї продукції вимогам чинних в Україні стандартів на конструкційні матеріали, меблі. Сертифікат відповідності, виданий в системі УкрСЕПРО, визнається іншими країнами згідно з укладеними угодами. Поки що в Україні конструкційні матеріали та меблі не підлягають обов’язковій сертифікації. Орган із сертифікації меблів «Український інститут меблів» з 1994 р. (з моменту акредитації випробувальної лабораторії) вже сертифікував матеріали та вироби з деревини понад 100 підприємств. Основними причинами зацікавлення виробника у сертифікації своєї продукції є освоєння нових ринків збуту, а також вимоги контрактів на поставку продукції. Слід врахувати, що вихід українського виробника на міжнародні, європейські ринки неможливий без функціонування в Україні міжнародно визнаних систем стандартизації та сертифікації - європейська директива. Зараз в Україні ведеться активна робота в цьому напрямку.
Орган сертифікації меблів «Український інститут меблів» підготував та подав у Держстандарт України «Перелік першої групи продукції», яка підлягає обов’язковій сертифікації в системі УкрСЕПРО:
- меблі корпусні дитячі, дошкільні, шкільні;
- столи дитячі, дошкільні, шкільні;
- стільці, табуретки, ліжка дитячі дошкільні.
Ці меблі відповідно до сфери використання (у дитячих закладах) передусім мають задовольняти обов’язкові вимоги безпеки для життя та здоров’я дітей. Якщо такі вимоги не дотримано, виробництво цих виробів призупиняється. В Україні також є велика кількість спільних підприємств, які неконтрольовану використовують проекти, технологію виробництва та сировину закордонного походження.
Для отримання сертифіката відповідності товаровиробник повинен пода - ти в орган з сертифікації меблів заявку з доданням копій, затверджених комісією з технічних описів на заявлену продукцію, її фотографії та список матеріалів, які використовуються при її виготовленні, з документами підтвердження їх якості.
Технологічна серія - група виробів одного або різного функціонального призначення, що складається з обмеженого числа уніфікованих елементів. У технологічну серію завжди входять вироби, що мають загальні конструктивні і технологічні ознаки: універсально-збірні меблі різних типів, серія стільців на базі уніфікованих деталей тощо. На рис. 2.16 показано технологічну серію корпусних виробів з прохідними вертикальними стінками з уніфікованих елементів: стінки, двері, полиці, шухляди, монтажний брусок тощо. На рисунку показано різні прості та комбіновані вироби різного функціонального призначення і пристінний блок шаф (стінка) з декоративними вертикальними монтажними брусками (конструктивне рішення див. рис. 4.11).
На основі уніфікації різних видів і розмірів деталей і складальних одиниць значно спрощується організація серійного проектування виробів. У результаті такого проектування отримуємо споживчі серії - ряд однорідних предметів, єдність яких базується на стабільному технологічному процесі. Серійне проектування складається з опрацювання низки вихідних елементів, основою яких є модельна база.
□
Модельна база — основна форма виробу, на основі якої створюється різноманітність форм функціональних призначень і конструктивних рішень. Модельною базою можуть служити прості деталі, складальні одиниці тощо. Вироби технологічної серії відрізняються моделями для виконання. Утворення нових моделей досягається застосуванням компонувальних елементів, які змінюють структуру загальної модельної бази і художніх параметрів.
Компонувальні елементи можуть змінювати модельну базу за кольором, композицією, личкувальними матеріалами, видом опорядження тощо практично без перебудови технологічного процесу.
Технологічні серії можуть бути простими, спеціальними і розширеними. Проста технологічна серія об'єднує вироби, моделі яких розвинуті на одній модельній базі. Спеціальна технологічна серія об'єднує групу простих технологічних серій і здійснюється на основі спеціалізації виробництва. Розширена технологічна серія об'єднує групи простих або спеціальних серій, що розвинуті на декількох, пов’язаних між собою, модельних базах.
На рис. 2.17 показано технологічну серію гнутоклеєних стільців, які виготовляються з п’яти базових блоків: 6, 7 (у проекціях) - стільці з жорстким накладним сидінням і ґратчастою спинкою, 8-11 - стільці з м’яким накладним або вставним сидінням, 12-15 - стільці з суцільним сидінням-спинкою. Таку технологічну серію можна розвивати і далі, отримуючи стільці різного зовнішнього вигляду.
Структурна серія - ряд предметів, що відрізняються структурно-компонувальними змінами базової моделі з метою розширення споживчих властивостей виробу за функціональним призначенням.
Морфологічна серія - ряд художньо-декоративних засобів, які змінюють зовнішній вигляд І форму виробів структурної серії.
Рис. 2.17. Технологічна серія гиутоклесних стільців: 1,5- сидіння або спинка, 2 - сиління-спинка, 3 - Л-подібний блок (ніжки), 4 - плоский блок, 6-15 серія виробів |
Взаємозамінність - забезпечення практично спадкоємних параметрів і властивостей об’єктів стандартизації. Взаємозамінність у конструюванні меблів забезпечує виготовлення всіх деталей і складальних одиниць з такою точністю, що при складанні у виріб вони не потребують додаткових підгонок і припасовок. Взаємозамінність розглядається в окремому розділі.
Агрегатування - конструювання на основі використання уніфікованих об'єктів і типових рішень із забезпеченням їх взаємозамінності. Метод агрегатування використовують при проектуванні інтер'єрних комплексів.
При прогнозуванні умов стандартизації використовують три методи: моде - лювання, екстраполяцію й евристичний. При моделюванні використовуються експериментальні (макетування) і математичні моделі. Метод екстраполяції застосовується у тих випадках, коли передбачаються конкретні зміни умов. Екстраполяція в просторі грунтується на вибірковому спостереженні, результати якого поширюються на сукупність у цілому.
Екстраполяція в часі, що притаманна проектуванню меблів, полягає в поширенні виявлених за певний час тенденцій. Екстраполяція може бути перспективною {на майбутнє) і ретроспективною (на минуле).
Евристичні методи являють собою гіпотези спеціалістів з результатів експертних оцінок, опитувань. Прогнозування дизайну меблів на майбутнє може грунтуватися на загальному досвіді спеціалістів у цій галузі, грунтується також на евристиці.
Оптимальність (лат. optimus - найкращий) - рішення народногосподарських проблем забезпечується комплексною стандартизацією, яка здійснюється за принципом від окремого до цілого.
Міжнародна організація стандартизації була створена 1946 р. в Лондоні (ISO). Основний орган цієї організації - виконавчий комітет, рада, асамблея. Основна мета ISO - сприяння стандартизації в усьому світі.
Якщо впроваджується нова продукція, яка не має достатньої експертної апробації і оцінки, то опрацьовуються ТУ (технічні умови), що мають обмежений термін дії, але за змістом є прообразом майбутнього стандарту. У конструюванні меблів широко застосовуються КТМ (керівні технічні матеріали), які дають оптимальні конструктивні рішення виробів, вузлів, складальних одиниць і деталей стосовно серійного і масового виробництва. КТМ значно полегшують роботу конструктора, сприяють застосуванню нових конструктивних рішень.
Український науково-дослідний інститут стандартизації (УНДІСТ) опрацьовує науково-технічні основи стандартизації, перспективні плани, здійснює експертизу стандартів, їх затвердження, аналізує рівень стандартизації за кордоном. Мережа обласних лабораторій державного нагляду за стандартами і вимірювальною технікою здійснює нагляд за дотриманням стандартів усіма організаціями. У міністерствах і комітетах є відділи стандартизації, які координують відповідні галузеві організації. Інститут УКРДІПРОМЕБЛІ (Український державний інститут проектування меблів) в Києві з його філіалами, а також великі підприємства мають свої відділи стандартизації, що здійснюють нормо-контроль про - ектно-конструкторської документації, забезпечують відповідні служби норма - тивно-технічною документацією.
За допомогою стандартизації здійснюється вплив на рівень і стабільність оптимальної якості всієї продукції, з урахуванням наявності матеріальних ресурсів і якості матеріалів.