Лавочки
Безповоротні конструктивні зміни в конструюванні корпусних меблів настали в 60-ті роки минулого століття, коли масово почався випуск деревностружкових плит, що стали основним конструктивним матеріалом для корпусних меблів. Плінтусні (долішні) коробки і рамки корпусних виробів замінили плитні матеріали - ДСП. Ці плити, товщиною 16 і 18 мм, приймаючи на себе масу завантаженого корпусу, можуть деформуватися (прогнутися). До таких плит важко технічно здійснити надійне кріплення, особливо високих ніжок. Це привело до того, що опори корпусних меблів почали виконувати у вигляді лавочок, які мають цар - ги, що запобігають прогину долішних стінок виробу. Це стало конструктивно вигідно і у цей період естетично виправдано.
На рис. 4.94. наведено основні види опорних лавочок. Найпростішою є конструкція лавочки з прямими ніжками, з’єднаними між собою чотирма царгами на прямий плоский шип з потемком на клею. Конструкція лавочки нерозбірна і має запас стійкості і жорсткості, ніжки в такого типу лавочках можуть закріплюватися вертикально або з нахилом з частково або повністю скошеними донизу - за стрілками А і Б. Переріз ніжок може бути квадратним, прямокутним або круглим. Лавочки проектують висотою від 120 до 300 мм (150,180, 200, 220,250), що
обумовлюється композиційним задумом виробу. Ніжки лавочок виготовляють із деревини твердолистяних порід, хоча не виключено використання і шпилькових порід, і тоді їх переріз збільшують. Рекомендації з вибору перерізу ніжок наведено в табл. 4,21.
По Б |
Рис. 4.94. Лавочка, царговий пояс якої зібраний на плоских рамкових шипах на клею: по А - можливі форми ніжок з фасаду, по Б - з боку |
J |
і/ |
Таблиця 4.21
|
Царги переважно виготовляють із деревини шпилькових порід з наступним личкуванням шпоном лицьової пласті «в ріст» або горизонтально відповідно до фасаду корпусу. Ширину царги приймають не менше 52 мм, а товщину не менше - 19 мм. Царги можуть виготовлятись із плитних матеріалів стандартних або потовщених ДВП. З метою збільшення жорсткості довгої лавочки ставлять посередині поперечну середню царгу, рис. 4.94- показано пунктиром. При довжині лавочки вище 800 і до 1300 мм ставиться одна середня царга, при довжині вище 1300 мм - дві.
На рис. 4.95 показано конструктивне нероз'ємне з'єднання ніжок лавочки з царгами (геометричні параметри - див. «Столярні з’єднання»).
Рис. 4,95. З'єднання ніжок з царгами: а - рамкове кінцеве з потемком на клею (РК - ЗП — 1); б - розбірне з’єднання царгового пояса з ніжками: 1 - шпилька з гайкою і шайбою, 2 - шуруп, 3 - кутник-скріплювач (ф. 221,09, (46)), 4 - гайка-баранчик
Міцність такого з’єднання пропорційна довжині шипа і площі щічок (площі склеювання), тому довжина шипа 1 повинна бути максимальною. Цього можна досягнути при мінімальній величині зовнішнього технологічного уступу р - 2+3 мм. Як бачимо з рисунка, царговий пояс можна зібрати за допомогою кутни - ка-скріплювача на шурупах. Ніжки з вкрученими в них шпильками приєднуються до царгового пояса гайками-баранчиками - 4.
На рис. 4.96 наведено конструктивне рішення інших лавочок, а саме: а - з твердолистяних порід, прохідними поздовжніми царгами ніжки, до яких закріплюються в чверть шкантами удвох взаемоперпендикулярних напрямках на клею, поперечні царги можуть бути зміщені - показано пунктиром; 6 - коробчастої конструкції (для виробів, що проглядаються з усіх сторін), коробка зі шпилькових порід, личкована шпоном, зібрана «на вус» на рейку, для кріплення ніжок до царг використано додаткові бруски, закріплені шурупами.
Рис. 4.96. Лавочки: а - з прохідними поздовжніми царгами, 6 - коробчаста
Інші конструктивні схеми лавочок із прохідними поздовжніми царгами показано на рис. 4.97. Так, ніжки можуть бути закріплені у півдерева царги з про - вушиною ніжки на клею і додатково з’єднання укріплене шурупами - виносний елемент І. Ніжки також можуть бути закріплені до царги на рамковий шип і додатково шурупами - виносний елемент II. Поперечні царги, як правило, кріпляться врівень із поздовжніми. Інколи царги опускають нижче царгового пояса (показано пунктиром) і їх закріплюють столярним з’єднанням з ніжками, варіант - в, III.
Півлаїзочки і окрема ніжка, показані на рис. 4.98, застосовуються з метою економії матеріалу у виробах, де немає небезпеки прогину долішнього щита - при - ліжковї тумбочки, туалетні столики тощо.
Рис. 4.97. Інші види лавочок з прохідними поздовжніми царгами (показана половина): а - ніжка відкрита. 6 - імітація підсадної ніжки, в - ніжки, додатково підсилені міжніжкою
Рис. 4.98. Півлавочки |
Лавочки мають бути закріплені або зафіксовані до нижньої пласті долішньої стінки корпусу, який на ній стоїть. Таке кріплення здійснюють на присадних шкантах і кутниках, на шкантах на клею або тільки на кутниках. Кріпильні елементи ставлять до поздовжніх і поперечних царг, мінімальна кількість - чотири, при довжині царг вище 800 мм ставлять шість кріпильних елементів, рис. 4.96. З технологічної точки зору і пакування розбірні лавочки більш доцільні. Розбірність лавочок здійснюють кутником-скріплювачем - рис. 4.95 або безклесвим з'єднанням у півдерева поздовжньої царги з поперечною на шип «ластівчин хвіст».
Лавочки як опори корпусного виробу можна характеризувати так. Вони відмінно виконують своє фунціональне призначення: стійко підтримують корпус і забезпечують його від можливих деформацій навіть при значних навантаженнях, а також задовольняють необхідним естетичним вимогам. Однак лавочки мають великий технологічний недолік: наявність великої кількості деталей, складність їх конструкції, а отже, багатоопераційність при механічному обробленні, незручність і трудомісткість опорядження лакофарбовими матеріалами. Ці недоліки тільки частково усувають при розбірній конструкції лавочок. Більш раціональними опорами, що значно усувають вищеперелічені недоліки, є підсад
ні ніжки. Варте уваги те, що підсадні ніжки надають виробу більшої легкості. Лавочки можуть виконуватися з металевих труб квадратного або прямокутного перерізу.