ТРАНСФОРМАТОРИ
Ключові поняття: трансформатор, первинна і вторинна обмотки, магнітопро - від, режим холостого ходу, режим короткого замикання, підвищувальний і понижувальний трансформатор, коефіцієнт трансформації, зовнішня характеристика, автотрансформатор, вимірювальний трансформатор.
1.1. Загальні відомості про трансформатори
Трансформатор - це електротехнічний пристрій, призначений для перетворення змінного струму однієї напруги на змінний струм іншої напруги тієї ж частоти.
Трансформатор складається із сталевого осердя і обмоток. Осердя зібране з тонких листів електротехнічної сталі, ізольованих один від одного з метою зниження втрат потужності на гістерезис і вихрові струми.
Перетворення напруги в трансформаторах здійснюється змінним магнітним потоком індуктивно зв'язаних між собою обмоток. Обмотка, що підключається до джерела електричної енергії, називається первинною, а обмотка, до якої підключене навантаження, - вторинною. Параметри трансформатора, що належать до первинної обмотки (число витків, напруга, струм і т. д.), називаються первинними і в їхніх літерних позначеннях використовується індекс 1. Відповідно параметри вторинної обмотки називаються вторинними й записуються з індексом 2.
Якщо через трансформатор необхідно здійснити живлення двох і більше навантажень з різною напругою живлення, то виконують кілька вторинних обмоток.
За призначенням трансформатори діляться на силові і спеціального призначення (зварювальні, вимірювальні, погоджувальні та ін.).
Силові трансформатори бувають однофазні (для кіл однофазного струму) і трифазні (для трифазних кіл), такі що підвищують і такі, що знижують напругу. На рис. 9.1 показані умовні графічні позначення однофазного (а, б, в) і трифазного (г, д, е) трансформаторів.
За способом охолодження трансформатори діляться на сухі й масляні. У масляних трансформаторів обмотки занурені у сталевий бак, заповнений маслом.
На щитку трансформатора вказують його номінальні параметри: первинну й вторинну напругу; номінальну повну потужність; струм при номінальній повній потужності; частоту; число фаз; схему з'єднання обмоток; режим роботи (тривалий або короткочасний); спосіб охолодження.
Рис.9.1 - Умовні графічні позначення трансформаторів |