Робота й потужність постійного струму
2.3.1. Робота електричного струму. При проходженні електричного струму по провіднику відбувається робота з переміщення зарядів. З курсу фізики відомо, що робота, виконувана електричним струмом на ділянці кола, прямо пропорційна падінню напруги на цієї ділянці, силі струму й часу, протягом якого проходить цей струм:
A = U-І-ґ. (2.14)
Одиницею виміру роботи електричного струму є 1 джоуль або ват - секунда:
1 дж = В А с = Вт с.
З формули (2.14), використовуючи різні форми запису закону Ома можна одержати наступні співвідношення:
А = І2- R-1; (2.15)
А = — . (2.16)
R
Процес здійснення роботи електричним струмом супроводжується перетворенням електричної енергії на теплову (у нагрівальних приладах), у механічну (в електродвигунах) або світлову (в освітлювальних приладах).
2.3.2. Потужність електричного струму. Потужністю називається величина, що характеризує швидкість, з якою відбувається робота, або швидкість перетворення енергії. Електрична потужність (Р) - це робота, виконувана електричним струмом в одиницю часу.
Р = А. (2.17)
З виразу (2.17) можемо записати
Р = U І, (2.18)
тобто потужність, що розвивається на ділянці кола електричним струмом, прямо пропорційна напрузі й силі струму на цій ділянці.
Одиницею виміру потужності є ват: 1 Вт = 1В 1А.
Із співвідношення (2.18) можуть бути отримані наступні формули для розрахунку потужності:
U2
P = —
R. (2.20)
Потужність, що розвивається джерелом електричної енергії у всьому колі, називається повною потужністю. Повна потужність (Рп) визначається електрорушійною силою джерела й величиною струму навантаження (рис. 2.1):
Рп = Е• ІН. _ _ _ _ (2.21)
Оскільки ЕРС джерела дорівнює сумі падінь напруг на зовнішній і внутрішній ділянках кола (рис.2.1), можемо записати
Рп = (U + U0) Ін = U Ін + U0- Ін. (2.22)
Величина U-!H виражає потужність, що розвивається на зовнішній ділянці кола, тобто потужність, споживану навантаженням. Вона називається корисною потужністю (потужність навантаження):
Рн = U Ін. _ (2.23)
Величина U0 І виражає потужність, що витрачається усередині джерела і називається потужністю втрат:
РВТР = U0- Ін. (2.24)
У практичних розрахунках у схемі заміщення часто враховують й опір лінії R. n. У цьому випадку потужність втрат визначають як
Рвтр = U>- Ін + Цґ Ін = Ін2' (R0 + Rл). ^ (2.25)
Т аким чином, повна потужність дорівнює сумі корисної потужності й потужності втрат:
РП = Рн + РВТР. (2.26)
2.3.3. Коефіцієнт корисної дії. У зв'язку з тим, що не вся потужність джерела віддається приймачу електричної енергії, вводять поняття коефіцієнта корисної дії джерела п, що визначається як відношення корисної потужності до повного потужності:
РР ц = —Н, або у відсотках ц = —Н 100%. (2.27)
РП РП
Коефіцієнт корисної дії (ККД) може бути виражений і через інші величини, що характеризують електричне коло (рис.2.1):
ц = ^ = U, (2.28)
Рп E • ІН E у J
або ц= Рн = 2 ІН' RH------------------- = Rh, (2.29)
7 Ph + Р0 ІН • Rh + ІН • R Rh + R0
або ц = U = = 1 _ = 1 _ ІН^°- = 1 _ ^. (2.30)
EE E ІK3 • R Ікз v '
на рис.2.3 показаний графік залежності ККД джерела від струму навантаження. При холостому ході струм дорівнює нулю і ККД дорівнює 1. При короткому замиканні струм досягає максимального значення, але ККД при цьому дорівнює нулю, оскільки ніякої корисної роботи джерело не виконує, і вся енергія витрачається усередині джерела.
Рівність ККД при холостому ході одиниці означає, що при наближенні режиму роботи джерела до режиму холостого ходу його ККД прагне до одиниці. Це має місце тоді, коли опір навантаження багаторазово перевищує внутрі
шній опір джерела. Втрати енергії усередині джерела в цьому випадку значно менші за корисну потужність.
2.3.4. Теплова дія струму. Якщо при проходженні електричного струму по провіднику не відбувається додаткових перетворень електричної енергії на хімічну, механічну або світлову, то вся енергія, що йде на переміщення електричних зарядів, перетворюється на теплову. Тоді виділяється кількість тепла Q, яка еквівалентна роботі електричного стру - Рис.2.3 - Залежність п = . f(IH) му:
Q = A =UIt або Q = I2R t. (2.31)
Кількість тепла тут виражається в джоулях.
У технічних розрахунках часто вимірюють теплову енергію в калоріях (1 калорія - це кількість тепла, необхідна для нагрівання 1 грама води на 1 градус Цельсія). Один джоуль становить o,24 калорії, тому величину o,24 кало
рій/джоуль називають термічним еквівалентом роботи.
Кількість тепла, що виділяється у провіднику при проходженні по ньому електричного струму, яка виражена в калоріях, розраховують за формулою:
Q =o,24-I2-R-t. (2.32)
Співвідношення (2.37) виражає закон Джоуля-Ленца - кількість тепла, яка виділена електричним струмом у провіднику, прямо пропорційна квадрату сили струму, величині опору провідника і часу, протягом якого проходить струм.
2.3. Умови віддачі джерелом максимальної потужності
При опорі резистора зовнішнього кола (рис. 2.1) RH, напруга й струм в ньому зв'язані рівнянням U = IHRH, що виражає закон Ома для пасивної ділянки кола. З огляду на це можна записати:
Е = Uo + U = ін Ro + ін Rh. (2.33)
Це рівняння виражає електричний стан найпростішого замкнутого кола. З
(2.33) можемо одержати:
ін = Е/( Ro + Rh) . (2.34)
При цьому потужність джерела живлення
(2.35)
Pдж = ІН 2-(Ro + Rh)= E2/(Ro, + Rh),
і потужність, виділена на навантаженні,
Ph = Rh-Ih 2 = RhE2/(Ro + Rh)2 . (2.36)
Потужність навантаження PH при холостому ході (RH = да) і при короткому замиканні (RH = o) дорівнює нулю. Вона має максимальне значення, коли відношення RH/(Ro + RH)2 максимальне. Взявши першу похідну від (2.36) за RH і дорівнявши її до нуля, дістанемо
d |
R |
h |
= o |
dRH (Ro + Rh )2 |
(Ro + RH)2 -2Ro(Ro + Rh) (Ro + Rh )2 |
або звідки |
(Ro + Rh)2 - 2Ro - (Ro + Rh) = o
Rh = Ro. (2.37)
Отже потужність зовнішнього кола максимальна, коли опір зовнішнього кола RH дорівнює внутрішньому опору Ro джерела. Такий режим роботи джерела називають погодженим. У погодженому режимі потужність втрат усередині джерела дорівнює половині потужності джерела:
ЛРдж = Ro - І2 = R-H-I2 = Е-І/2 . (2.38)
Розглянемо, як змінюється ККД джерела залежно від величини опору RH. ККД джерела дорівнює відношенню потужності зовнішнього кола РН до повної потужності РП джерела:
1 |
R |
Н |
Н |
ц |
(2.39) |
1 + Ro |
Рп (Ro + Rh ) • 12 (Ro + Rh ) |
Rh • 12 |
R
H
З формули (2.39) видно, що при холостому ході, коли RH = да, ККД цхх = 1; при короткому замиканні, коли RH = o, ККД цкз = o; у погодженому режимі (Rh = Ro) ККД Цпог = o,5.
Рис.2.4 - Графік залежності РП, РН і п від співвідношення RH/Ro |
На рис. 2.4 показані графіки залежностей РП, РН і ц від відносної величини опору зовнішнього кола RH/Ro.
Зазначимо, що в практичних умовах номінальний режим потужних джерел рідко співпадає з погодженим режимом, оскільки ККД дорівнює o,5, а струм навантаження джерела значно більший за номінальний струм. Остання обставина може призвести до надмірного виділення тепла усередині джерела.
З погодженим режимом доводиться мати справу тоді, коли низький ККД не має вирішального значення через малу
потужність кола. Коли питання економіки є вирішальними, внутрішній опір Ro джерела повинний бути малим в
порівнянні з опором RH зовнішнього кола. У цьому випадку номінальний режим
джерела ближче до режиму холостого ходу й ККД джерела близький до
одиниці.