Прилади електромагнітної системи
Прилади електромагнітної системи широко застосовують у колах постійного і змінного струму. Перевагами цих приладів є простота конструкції, надійність і стійкість до перевантажень.
Принцип дії ЕВП електромагнітної системи заснований на взаємодії двох феромагнітних осердь, що намагнічуються під дією магнітного поля котушки, по якій протікає вимірюваний струм.
Вимірюваний механізм електромагнітної системи з круглою котушкою показаний на рис. 7.4. Усередині котушки 2 з екраном 1 встановлені два феромагнітних секторних осердя: рухоме 3, укріплене на осі, і нерухоме 4.
При протіканні по котушці 2 вимірюваного струму осердя 3, 4 намагнічуються однойменно й тому відштовхуються один від одного. Внаслідок цього створюється обертовий момент і вказівна стрілка приладу відхиляється на певний кут. Протидіючий момент створюється пружиною 5.
Рис.7.4 - Вимірювальний механізм електромагнітної системи |
Магнітоіндуктивний заспокоювач приладу має рухомий алюмінієвий сектор 6 і постійні магніти 7.
Одночасно з вимірювальною стрілкою приладу при переміщенні сектора 6 у ньому індуктуються вихрові струми. В результаті взаємодії цих струмів з магнітним полем постійних магнітів 7 створюється сила, що гальмує рух сектора 6.
Обертовий момент вимірювального механізму приладу в колі змінного струму пропорційний квадрату діючого значення струму МВР « С • 12. Внаслідок цього шкала приладу квадратична, що є його недоліком. Підбором форми феромагнітних осердь вдається одержати шкалу, що нерівномірна тільки в початковій частині.
Електромагнітні прилади застосовують для вимірювання у колах постійного й змінного струмів як амперметри й вольтметри.
Амперметри виготовляють одно - і багатомежними шляхом секціонування котушки. Вольтметри звичайно виконують на декілька меж вимірювання з використанням ряду додаткових резисторів.
Електромагнітні прилади є одними з найпоширеніших щитових приладів для вимірювань у колах змінного струму: вони прості за конструкцією й надійні, добре переносять перевантаження. До недоліків цих приладів необхідно віднести невисоку точність, велике власне споживання енергії (амперметри - до 5 Вт, вольтметри 1,5 - 12 Вт), обмежений частотний діапазон, вплив на показання зовнішніх магнітних полів.
Щитові амперметри випускають на струми до 300 А прямого включення (з убудованими трансформаторами струму) і до 15 кА із зовнішніми трансформаторами струму. Щитові вольтметри тих же класів випускають на напруги до 600 В прямого включення і до 450 кВ з трансформаторами напруги.