Зварювальні апарати змінного струму
Зварювальні апарати змінного струму, що застосовують на підприємствах і на будівельно-монтажних майданчиках підрозділяють на чотири основні групи: з окремим дроселем; з вбудованим дроселем; з рухомим магнітним шунтом;
із збільшеним магнітним розсіюванням і рухомою обмоткою.
Ці групи відрізняються за конструкцією й електричною схемою. Зварювальні апарати складаються з понижувального трансформатора і спеціального пристрою. Трансформатор забезпечує живлення дуги змінним струмом напругою 60-70 В, а спеціальний пристрій служить для створення падаючої зовнішньої характеристики і регулювання величини зварювального струму.
Зварювальні апарати з окремим дроселем (рис. 16.5) складаються з понижувального трансформатора і дроселя. Трансформатор Т має осердя (магні - топровід) 2 із штампованих пластин, виготовлених з тонкої трансформаторної
сталі товщиною 0,5 мм. На осерді розташовані первинна 1 і вторинна 3 обмотки. Первинна обмотка з ізольованого проводу підключається до мережі змінного струму напругою 220 або 380 В. У вторинній обмотці, виготовленій з мідної шини, індукується струм напругою 60-70 В. Невелике магнітне розсіювання і малий омічний опір обмоток забезпечують незначне внутрішнє падіння напруги і високий ККД трансформатора.
Послідовно вторинній обмотці у зварювальне коло включено обмотку 4 дроселя Др (регулятора струму). Осердя (магнітопровід) дроселя набране з пластин тонкої трансформаторної сталі і складається з двох частин: нерухомої 5, на якій розташована обмотка дроселя, і рухомої 6, яка переміщується за допомогою гвинтового пристосування 7.
Дросель призначений для регулювання сили зварювального струму і створення падаючої зовнішньої характеристики трансформатора на дузі. При збудженні дуги (при короткому замиканні) великий струм, проходячи через обмотку дроселя, створює потужний магнітний потік, що наводить ЕРС дроселя, спрямовану проти напруги трансформатора. Вторинна напруга, що розвивається трансформатором, повністю поглинається падінням напруги в дроселі. Напруга у зварювальному колі досягає майже нульового значення.
Рис. 16.5 - Схема зварювального трансформатора з окремим дроселем: 1, 3 — відповідно первинна й вторинна обмотки; 2 - осердя; 4 - обмотка дроселя; 5, 6 - відповідно нерухома й рухома частини осердя; 7 - гвинтове пристосування; а - зазор |
При виникненні дуги сила зварювального струму зменшується. Слідом за цим зменшується ЕРС самоіндукції дроселя, спрямована проти напруги трансформатора, і у зварювальному колі встановлюється робоча напруга, необхідна для стійкого горіння дуги, менша за напругу холостого ходу. Змінюючи величину зазору а між нерухомим і рухомим магнітопроводом дроселя, змінюють індуктивний опір дроселя і тим самим силу струму у зварювальному колі. При збільшенні зазору магнітний опір магнітопроводу дроселя збільшується, магнітний потік слабшає, зменшується ЕРС самоіндукції котушки і її індуктивний опір. Це приводить до зростання зварювальної сили струму. При зменшенні зазору сила зварювального струму зменшується.
За цією схемою виготовлені й експлуатуються зварювальні трансформатори типу СТЕ-24У, СТЕ-34У [2.23]. Такі трансформатори широко застосовують на будівельно-монтажних майданчиках, на заводах і при зварюванні магістральних трубопроводів.
Зварювальні апарати з вбудованим дроселем (рис. 16.6). Магнітопровід трансформатора складається з основного осердя 1, на якому розташовані первинна 2 й вторинна 6 обмотки трансформатора, і додаткового осердя 4 з обмоткою дроселя 5 (регулятор струму). Додатковий магнітопровід розташований над основним і складається з нерухомої і рухомої частин, між якими за допомогою гвинтового механізму 3 встановлюється необхідний повітряний зазор а.
3 ~ 50 Hz
1 |
Рис. 16.6 - Схема зварювального трансформатора з вбудованим дроселем: 1 - осердя; 2, 6 - обмотки трансформатора відповідно первинна і вторинна;
3 - гвинтовий механізм; 4 - додаткове осердя; 5 - обмотка дроселя; а - зазор Регулювання сили зварювального струму здійснюється зміною повітряного зазору а: чим більший зазор а, тим більша сила зварювального струму.
За цією схемою випускаються зварювальні трансформатори типу СТН - 500, ТСД-500 та ін. [2.23].
Зварювальні апарати з рухомим магнітним шунтом (рис. 16.7) мають цільний замкнутий магнітопровід, у якому на одному стрижні розташовані первинна 4 і вторинна 3 обмотки, а на іншому — реактивна обмотка 1. Між ними знаходиться пересувний магнітний шунт - стрижень 2. Шунт замикає магнітні потоки первинної і реактивної обмоток, утворюючи магнітні потоки розсіювання, які мають значний індуктивний опір. В такий спосіб забезпечується падаюча зовнішня характеристика трансформатора.
Регулювання сили зварювального струму здійснюється переміщенням магнітного шунта уздовж напрямку магнітного потоку. При висуванні шунта розсіювання магнітних потоків первинної і реактивної обмоток зменшується, внаслідок чого зменшується індуктивний опір трансформатора. При цьому значен-
ня сили зварювального струму зростає. На такому принципі працюють зварювальні апарати типу СТАН-0, ОСТА-350 та ін. [2.23].
3 4 |
1 |
3 |
2 |
Рис. 16.7 - Схема зварювального апарата з рухомим магнітним шунтом:
1 - реактивна обмотка; 2 - магнітний шунт; 3, 4 - обмотки відповідно вторинна й первинна
Зварювальні апарати із збільшеним магнітним розсіюванням і рухомою обмоткою без дроселя. Трансформатор має магнітопровід у вигляді стрижнів, на яких розташовані по дві котушки: одна з первинною обмоткою, а друга із вторинною обмоткою. Котушки обмоток з'єднані паралельно. Первинна котушка закріплена нерухомо. Котушка вторинної обмотки переміщається гвинтовим механізмом вручну. Регулювання зварювальної сили зварювального струму здійснюється шляхом зміни відстані між котушками первинної й вторинної обмоток трансформатора. Чим менша відстань між котушками обмоток, тим більша сила зварювального струму. За цим принципом випускаються трансформатори типу ТС і ТСК з алюмінієвими обмотками.
Трифазні зварювальні трансформатори застосовують при зварюванні трифазною дугою спареними електродами. Застосування трифазних зварювальних апаратів має велике економічне значення, тому що вони забезпечують високу продуктивність, економію електроенергії (ККД досягає 0,9) і рівномірне завантаження фаз мережі при високому коефіцієнті потужності (соэф < 0,8). Однак зварювання трифазним струмом набуло обмеженого застосування через складність зварювального обладнання.