СТВОРЕННЯ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ. ШТУКАТУРНИХ СТАНЦІЙ І АГРЕГАТІВ. НОВОГО ПОКОЛІННЯ
МЕТОДИКА РОЗРАХУНКУ ОСНОВНИХ ПАРАМЕТРІВ ШТУКАТУРНИХ АГРЕГАТІВ І СТАНЦІЙ
4.1 Розрахунок основних параметрів мобільних розчино - змішувальних установок
У процесі розроблення мобільного розчинозмішувального обладнання запропоновано наступну методику розрахунку основних конструктивно-технологічних параметрів. Вона розроблена на основі досвіду створення та дослідження натурних зразків обладнання даного типу.
Основні параметри розчинозмішувальної установки взаємопов’язані між собою. До них відносять: продуктивність, частоту обертання робочого органа, кут нахилу гвинтової лінії шнекового змішувача, коефіцієнт наповнення бункера, потужність змішування та геометричні розміри бункера змішувача.
Значення вищенаведених параметрів дозволяють визначити працездатність та експлуатаційну ефективність розчинозмішувача за показниками продуктивності, якості приготованого будівельного розчину, металоєм - ності конструкції, енергоємності процесу змішування, довговічності та зносостійкості основних деталей, а також раціональності й технологічності конструкції шнекового змішувача.
Усі ці перелічені показники можуть бути основою для розроблення ряду вимог до розчинозмішувальних установок. Усі параметри розчино - змішувальної установки повинні бути такими, щоб при певному значенні продуктивності забезпечити умови для безпосереднього приготування на будівельному майданчику високоякісного будівельного розчину.
Продуктивність та час, необхідний для приготування будівельного розчину, є вихідними показниками для визначення всіх інших параметрів розчинозмішувальної установки. Основним параметром, який визначається, є геометричний робочий об’єм бункера. Для мобільної малогабаритної розчинозмішувальної установки він не повинен перевищувати допустимих меж із метою забезпечення раціонального використання часу завантаження вхідних компонентів у бункер, подачі розчину до місця нанесення та сприйняття навантаження осями й пневматичними камерами коліс.
-5
Робочий об’єм бункера розчинозмішувальної установки Q, м, залежно від продуктивності та часу, необхідного для приготування будівельного розчину, визначається за формулою
-5
де П - задана продуктивність розчинозмішувальної установки, м /год; kK - коефіцієнт, що враховує об’єм, зайнятий конструкціями вала із кронштейнами, шнеком та цівковим колесом (кк = ); пз - кількість замі
сів за 1 годину, год-1;
3600
Пз =------- ;
^ I ^ I
tx - час на ручне завантаження бункера, с; t2 - час змішування розчину, с; t3 - час на розвантаження бункера, с; кН - коефіцієнт наповнення бункера; к5 - коефіцієнт використання робочого часу.
Також об’єм бункера розчинозмішувальної установки можна визначити за формулою
Q = S • L, (4.3)
де S - площа поперечного перерізу бункера змішувача, м2; L - довжина бункера, м.
Відповідно до схеми, зображеної на рисунку 4.1, маємо
де R - радіус дна бункера, м; а - кут нахилу стінок бункера до горизонталі, рад.
Із метою забезпечення стікання розчину зі стінок бункера та зручності обслуговування установки кут а повинен перевищувати 45° = = 0,785 рад.
Ураховуючи залежності (4.1), (4.2), визначаємо вираз, який пов’язує радіус дна бункера R із його довжиною,
(4.5)
Методика визначення розмірів бункера розчинозмішувальної установки зі шнековим робочим органом зводиться до наступного:
а) виходячи з необхідності забезпечення можливості транспортування установки, приймається довжина бункера L;
б) за формулою (4.5) із забезпеченням необхідної продуктивності визначається радіус дна бункера;
в) за наведеними на рисунку 4.1 співвідношеннями встановлюється ширина та висота бункера розчинозмішувальної установки.
З точки зору подальшої інтенсифікації процесу приготування будівельного розчину необхідно надавати перевагу шнековому робочому органу меншого діаметра та більшої довжини.
Між зовнішньою торцевою гранню шнека та днищем бункера розчинозмішувальної установки повинен бути забезпечений певний зазор. Його мінімальне значення має бути таким, щоб під час пружних деформацій, відхилень точності виготовлення та складання усунути явище дотику шнека до стінок бункера під час його обертання. З урахуванням практичних рекомендацій та результатів експериментальних досліджень найбільш доцільною є величина зазору 3...5 мм. Його збільшення призведе до осідання компонентів розчинної суміші на стінках бункера та підвищення інтенсивності механічного зношування.
Отже, величина зовнішнього радіуса шнека R, м, становитиме
R = R -(0,003...0,005), (4.6)
де R - радіус дна бункера, м.
Внутрішній радіус шнека R, м, ураховуючи забезпечення інтенсивності змішування, а також можливість ефективного переміщення будівельного розчину до затвору чи камери-живильника, вибирати з виразу
Rі =( 0,7...0,75) Rj. (4.7)
Кут нахилу гвинтової лінії шнека 5, °, повинен знаходитись у межах 20.. .30° і визначатись такою залежністю:
де h - крок гвинтової поверхні стрічки шнека, м; R - зовнішній радіус стрічки шнека, м.
Кількість кронштейнів, на яких кріпиться шнек, має забезпечувати достатню міцність та жорсткість робочого органа.
Частота обертання шнека п, об/хв, визначається залежністю
де пдв - частота обертання вала електродвигуна привода змішувача за паспортом, об/хв.; изаг - загальне передаточне число привода
Потужність змішування Р, Вт, у процесі роботи розчинозмішуваль- ної установки визначатиметься за формулою (3.50) з урахуванням коефіцієнту заповнення бункера. Також необхідно враховувати, що під час вмикання обертання шнека за умови завантаженого бункера потужність має пікове зростання до 20% порівняно зі сталим режимом.
Отже, потужність електричного двигуна привода змішувача Рдв, кВт, установки визначається залежністю
де Р - потужність змішування, Вт; л - коефіцієнт корисної дії привода (л = 0,7...0,8).
Отже, розроблена й апробована в процесі досліджень методика визначення основних параметрів бункера зі шнековим змішувачем у складі мобільної розчинозмішувальної установки передбачає такий порядок розрахунку:
1) відповідно до значення продуктивності розчинозмішувальної установки встановлюється необхідна кількість замісів протягом однієї години;
2) визначається максимальний об’єм порції будівельного розчину, що буде приготований за одне замішування (формула (4.1));
3) визначається радіус дна бункера (формула (4.5));
4) обчислюються та обираються основні геометричні розміри бункера, а саме: його довжина, ширина і висота;
5) підраховуються основні параметри шнека - зовнішній та внутрішній радіуси, а також кут нахилу гвинтової лінії (формули (4.6) - (4.8));
6) призначається оптимальне значення частоти обертання шнека;
7) обчислюється потужність змішування (формула (3.50));
8) обчислюється обертовий момент на валу шнека та потужність приводного двигуна змішувача (формула (4.10));
9) за каталогами вибирається електричний двигун та черв’ячний редуктор;