Полиці
Полицями називають переставні горизонтальні або похилі стінки корпусу, що призначені для зберігання різних предметів. Необхідність переставляння полиць по висоті пов'язана з раціональним використанням ємності корпусу, залеж - но від висоти предметів, що зберігаються. Для цього використовують полицет - римачі. Полиці, як правило, виготовляються з плитних матеріалів або скла. Лицьова крайка полиць може бути оформлена по-різному, див. табл. 4.8:1 - личкування, 2-з обкладкою, або 4 - потовщення крайки. Залежно від способу вставлення полиці можуть бути стаціонарними (переставними) і висувними. При навантаженні полиць предметами різною масою, останні можуть прогинатися. Критерієм оцінки прогину полиць слугує стріла прогину -/, про величину якої йтиметься у розділі «Міцність і надійність служби меблів». Для конструкторів, з метою профілактики такого браку, даються відповідні рекомендації (для ламінованих або личкованих плитних матеріалів) - табл, 4.19.
Таблиця 4.19
Рекомендації з установки полиць
|
Слід пам’ятати, що для полиць має бути вибраний якісний матеріал із високим модулем пружності - Е. В окремих випадках можна ставити полиці з плит більшої товщини. Запобігати прогину довгих полиць можна конструктивними методами, що показано на рис. 4.89. Із фасадної сторони корпусу посередині можна ставити додатково брусок - 3 шириною 60+80 мм, на якому ставимо по- лицетримач - розріз В-В. Якщо це не влаштовує, то такий опорний брусок із полицстримачем можна закріпити до задньої стінки - Д-Д, зробивши в полиці відповідний виріз {коли задня стінка поставлена в паз, то такий брусок можна ставити з тильної сторони). Запобігають прогину полиць також бруски жорсткості, що показано на виносному елементі - 11-І. Зрештою можна використати спеціальну розсувну (від 196 до 370 мм) опору - 4.
II ~1 |
к ві д; |
Г-Г |
Б-Б |
fA |
В розрізі Рис. 4.89. Умовний корпус з полицями: 1 - полиця, 2 - полицетримач, 3 - брусок опорний, 4 - опора полична, 5 - пістон, 6 - стінка серединна, 7 - брусок задньої стінки |
Після обчислення висоти пройми полиць конструктор повинен визначити висоту їх переміщення +S, яку вибирають у межах 30+60 мм.
У додаткові отвори під полицетримачі необхідно ставити пістони (пістон - фр. piston - кругла трубчаста оправка отворів), що сприяє зміцненню опори по - лицетримача.
Необхідно також пам'ятати, що при високому корпусі від маси навантаження на полицях вертикальні стінки можуть прогнутися в напрямку стрілок, рис. 4.89. У зв’язку з цим треба ставити горизонтальну стінку - 6 на стяжках, що стабілізує форму корпусу.
Полиці з плитних матеріалів беруть переважно тієї ж товщини, що і стінки корпусу, це логічно. Однак при малих розмірах корпусу такі полиці сприймаються дуже товстими і важкими, отже, виникає потреба їх полегшити, тобто брати тоншими. Візуально цю проблему можна вирішити скошенням лицьової крайки полиці, рис. 4.89, виносний елемент - 11 - 2. Скляні полиці для дрібних предметів беруть товщиною 5+ 8 мм.
Рис. 4.90. Полицетримачі: а - з опорним тригранником, б - стержневий, в - лопатковий, г - з фіксатором, д - з притискачем |
На рис. 4.90 показано виносні елементи установки полиць полицетримачами різних конструкцій. Отже: а - полицетримач з металевим стержнем малого діа-
метра - 3,85 мм {ф. 295.0, [46]), який під навантаженням полиці може зім’яти плиту і вийти з отвору, через що необхідно його підсилити букшею, зовнішній діаметр її становить 8 мм; б - найпростіший стержневий полицетримач; в - по - лицетримач-лопатка зі стержнем потовщеного діаметра, розрахований на значне навантаження; г - полицетримач з горизонтальним фіксатором полиці з ребристим стержнем (з аналогічною метою може бути використана міні-стяжка - табл. 4.6 - VIII); <? - полицетримач з еластичним опорним корком, а також додатково використаний верхній притискач полиці, який ставиться після установки полиці і фіксує її нерухомість. Такий притискач можна використовувати і для названих полиць. Притискач полиці необхідний, коли на ній зберігають предмети, що легко б'ються (скляні). Це також зручно, коли переставляємо чи перевозимо меблі в зібраному вигляді. На рис. 4.91 показано простий полицетримач. який фіксує нерухомість полиць за рахунок їх власної маси. Такий полицетримач фіксує нерухомість полиць різних товщин (плити, скло), коли його повертати за стрілкою А на кут (і. Взагалі с цілий ряд полицетримачів, які фіксують нерухомість полиць іншими способами: защемленням, гвинтом або втисканням у проміжок.
Настінні полиці буде розглянуто в наступному розділі.
Рис. 4.91. Полицетримач поворотний: я - виносний елемент, 6 - полиця з плити, 8 - полиця скляна, г - полицетримач |