Проектно-конструкторські фактори технологічності
Вияв потреби і її точне визначення (ідентифікація) - основні операційні елементи процесу задоволення громадських й індивідуальних потреб. Проблема ідентифікації потреб є основою планування і проектування в масштабах галузі і народного господарства. Отже, першим операційним елементом є проектуван - ня — процес створення зовнішнього вигляду виробу з його ергономічними, естетичними й експлуатаційними властивостями. Результатом першого етапу роботи дизайнера є проект - зображення зовнішнього вигляду виробу графічно або в кольорі, що дає змогу зробити його візуальну оцінку. Вже на цьому першому етапі в проект мають бути закладені конструктивна і технологічна основи. Отже, конструювання - другий операційний елемент, що передбачає спосіб матеріалізації проекту. Таким чином, конструктор, на відміну від проектувальника, повинен розробити чітку однозначну основу для подальшої діяльності виготовлювачів.
Дизайнер і конструктор мають завжди пам’ятати, що кінцева оцінка їх роботи визначається рівнем оцінки споживача. За конструюванням іде виготовлення, операційною основою якого служить конструкція.
Реміснича продукція характеризується тим, що традиційний ремісник є одночасно дизайнером і виготовлювачем, при цьому процес проектування фіксується в обрисі виробу. 1, насамкінець, процес задоволення потреб завершується експлуатацією. Таким чином, маємо замкнуту систему етапів задоволення потреб [25] (рис. 2.14).
Процес проектування (стадія ескізного проекту) має два принципово різних підходи, що впливають на майбутній процес виготовлення; чи це одиничне (індивідуальне) замовлення, чи вироби, призначені для масового випуску індустріальним способом. При проектуванні перших може застосовуватися багато ручної праці, ціна таких меблів висока. Другі - меблі масового виробництва - за всіма параметрами повинні відповідати вимогам високої технологічності. Отже, дизайнер меблів має чітко усвідомлювати, розуміти і поєднувати питання проектування і конструювання, тільки тоді може бути досягнута поставлена мета — реалізувати проект у виробничі умови і гарантувати якісні експлуатаційні показники.
І Потреба І ►' II Проектування і ""►j III Конструювання^----------------------------------------
Vi Утилізація ----------------------- 1 V Експлуатація н*------ j IV Виготовлення -*•—
L _______________ і :_____________________________ L________________ І
Рис. 2.14. Замкнута система етанів задоволення потреб
На базі технічного завдання на проектування, технічної пропозиції і опрацювання ескізного проекту дизайнер повинен враховувати такі фактори, що впливають на технологічність меблевих виробів:
а) використання плитних матеріалів зменшеної товщини 12-14 мм. Навіть часткова заміна окремих елементів у виробі на тонші, замість традиційної товщини 16,18 мм, сприяє економії цих матеріалів на 5-^10 %. Економії плитних матеріалів можна досягнути, проектуючи пристінні шафи без здвоєння стінок секцій - універсально-збірні меблі;
б) брускові деталі доцільно використовувати тільки нормалізованих перерізів. Ширше використовувати переклеєні в перерізі і зрощені по довжині заготовки, що сприяє використанню кускових відходів виробництва, не знижуючи, а часто покращуючи їх міцність. Використання ефективних замінників недере - винних конструкційних матеріалів - металу, полімерних матеріалів тощо. Особливу увагу необхідно звернути на конструювання криволінійних елементів, пропонуючи раціональний спосіб їх виготовлення - гнуття цільної деревини після торцевого пресування, гнуття з одночасним гнуттям тонких шарів матеріалу або використання методу формування таких елементів під тиском зі стружково - клеєвої суміші;
в) форма і розміри окремих деталей і вузлів впливають на технологічність їх механічного оброблення, личкування і опорядження. Прямолінійність і площинність елементів сприяє виготовленню їх на високопродуктивного обладнанні. Криволінійність, випуклість, увігнутість (сферичність) поверхонь елементів виробів значно ускладнюють їх виготовлення, вимагають при цьому спеціальних інструментів і пристроїв або спеціального обладнання з програмним управлінням. З іншого боку, криволінійність елементів меблів для сидіння і відпочинку значно підвищує їх комфортність і естетичність. Саме у цьому випадку доцільно використовувати нетрадиційні матеріали - замінники цільної деревини, з яких порівняно легко формувати каркаси складних форм;
г) використання типових клеєвих і безклеєвих з’єднань, раціональне використання столярних з’єднань на клею значно спрощує технологічний процес, зменшується трудомісткість складання.