Технологічність виробів
2.8.1. Загальні визначення і критерії оцінки
На конструкцію покладається відповідальна роль у процесі створення нових моделей виробів, вона передбачає здійснення замислу дизайнера, раціональний технологічний процес виготовлення, оптимальне використання сировинних і енергетичних ресурсів. Отже, технологічність виробів - це складний взаємозв’язок між конструктивним рішенням І виробництвом.
Технологічність - складна комплексна характеристика виробу, що проявляється в затратах праці, засобів, матеріалів, часу і загально» ефективності організації процесу виготовлення виробу на всіх його стадіях. Якість виробу можна оцінювати різними показниками, але коли йдеться про технологічність, то залишається два фактори - конструкція і виробництво. Технологічність можна оцінювати якісно і кількісно. Якісна оцінка характеризує технологічність виробу узагальнено, на основі широких знань дизайну меблів і виробничого досвіду. Якісна оцінка визначається експертним опитуванням і рейтингом або пріоритетом новизни.
Кількісно технологічність можна оцінити числовими показниками, які висвітлюють ступінь задоволення відповідних вимог технологічності. Якісна оцінка технологічності доцільна тільки за тими показниками і властивостями виробів, які суттєво впливають на досягнення конкретних вимог з боку виробника. Оцінка технологічності меблевих виробів являє собою інженерну задачу, яка не дає однозначного висновку, якщо не вирішується питання менеджменту разом з функціями маркетингу й інновацій.
Щоб забезпечити високий рівень технологічності на виріб, що проектується, необхідні передумови мають бути запрограмовані під час складання завдання на проектування і аж до підготовки виробництва. У поновленні асортименту продукції або впровадженні нової необхідно з наявних нових видів вибирати найбільш технологічні вироби. При цьому визначаються комплексні показники технологічності кожного виробу шляхом зіставлення, що дає можливість вибору найтехнологічнішого виробу. Показники технологічності нових виробів дають змогу: визначати порівняльну оцінку варіантів на стадії проектування і конструювання меблевих виробів; визначити рівень технологічності; накопичити статистичні дані про однорідні вироби для наступного використання при визначенні базових показників і для побудови математичних моделей з метою прогнозування технічного розвитку конструкції виробів.
У складанні різних методик визначення показників технологічності виробів необхідно дотримуватися такої послідовності:
- встановити вхідні дані, які визначають вид виробу, його новизну і складність, відповідність конструктивним аналогам, а також визначити обсяг випуску для конкретного адресата, виробника;
- провести аналіз вихідних даних з метою визначення вимог до технологічності і статичних даних за аналогами, аналіз доцільності використання нових матеріалів, конструктивних рішень і технологічних процесів, аналіз можливостей виробника;
- опрацювати результати аналізу вихідних даних з метою визначення часу: затрат на проектно-конструкторську підготовку, технологічну підготовку, часу і затрат на виготовлення меблевого виробу;
- вибрати показники технологічності, тобто аналіз технологічності в місцях її прояву і виробити номенклатуру цих показників;
- визначити (розрахувати) числове значення показників, користуючись відповідним методом і структурою формул.
У ділянці прояву технологічності конструкції виробу розрізняють її такі види: виробничу й експлуатаційну. Виробнича технологічність конструкції виробу виявляється в скороченні витрат на засоби і часу на конструкторську і технологічну підготовку виробництва, процеси виготовлення і контроль якості. Експлуатаційна технологічність меблям ке властива, вона виявляється в машинобудуванні, де наявні значні витрати часу і засобів на технічне обслуговування та ремонт.
Одним з основних показників технологічності конструкції є коефіцієнт рівня технологічності з трудомісткості виготовлення. Цей показник оцінки технологічності має низку вимог, що їх необхідно враховувати при опрацюванні нових моделей меблів. Однак трудомісткість виготовлення меблів залежить не тільки від її конструкції, а й від прийнятого технологічного процесу, який може бути різним залежно від конкретних виробничих умов. Єдина система підготовки виробництва визначає трудомісткість як основний показник, що характеризує технологічну раціональність прийнятих конструктивних рішень. Показники рівня
конструкції визначають відносно базових показників без урахування технологічних умов виробництва. У зв'язку з цим виникає потреба в показниках рівня як при впровадженні нових конструкцій, так і нових технологічних процесів; ці показники можуть слугувати орієнтиром ефективності впровадження,
Проведемо оцінку рівня технологічності конструкції меблевого виробу з тру - довитрат на його виготовлення. Для комплексного визначення рівня різних показників введемо такі позначення: У - загальне позначення величини трудовит - рат; К - показник (базовий коефіцієнт), що дає змогу виявити вагомість кожного з них.
Індекси до буквених позначень: ік - існуюча конструкція виробу; нк - нова конструкція виробу;
іт - технологічний процес у наявних виробничих умовах; пт - прогресивний технологічний процес, розрахований на базі технічних досягнень у галузі.
Різні види трудомісткості можна визначити, користуючись схемою на рис. 2.13а.
а б |
Рис. 2.13. Схеми визначення рівня технологічності |
Г... - трудомісткість існуючої конструкції в існуючих умовах виробництва.
За існуючу конструкцію приймаємо ту, яка випускається, часто застарілу, що підлягає зняттю з виробництва. Причиною припинення випуску таких меблів може бути невідповідність сучасним естетичним, утилітарним, гігієнічним та іншим вимогам, особливо коли виріб не користується попитом і не має збуту.
7V - трудомісткість нової конструкції в існуючих виробничих умовах.
Необхідність розрахунку трудомісткості нової конструкції виникає при впровадженні в інші виробничі умови, де є свій конкретний парк технологічного обладнання, що служить базою для опрацювання технологічного маршруту. Звичайно, кожному підприємству властива своя трудомісткість виготовлення меблів, що також залежить від технологічної дисципліни і організації виробництва. Якщо нову конструкцію виробу можна повністю пристосувати до випуску в існуючих виробничих умовах, то це свідчить про недостатній рівень новизни виробу {формальне удосконалення), тому що високий рівень новизни конструкції вимагає впровадження нових нетрадиційних матеріалів і, відповідно, нового обладнання для їх оброблення.
Г. - трудомісткість існуючої конструкції в прогресивних умовах виробництва.
Тут маемо випадок оновлення існуючого морально і фізично зношеного обладнання на нове, яке відповідає технічним і технологічним досягненням у галузі меблевого виробництва. Звичайно, за таких умов трудомісткість конструкції зменшується завдяки новому продуктивнішому обладнанню, новим матеріалам.
Т „„„ - розрахункова трудомісткість нової конструкції в прогресивних умовах виробництва.
Ця трудомісткість може відповідати оптимальним значенням базової трудомісткості для однорідних конструкцій - Тб. Таку трудомісткість визначають при розробленні типових конструкцій, при проектуванні нових цехів і дільниць або при удосконаленні всього циклу виробництва. Розрахункову трудомісткість конструкції визначають з урахуванням нових досягнень техніки і технології виробництва меблів. Вона має відповідати вимогам не тільки в вітчизняній, а й у зарубіжній практиці. В основу розробки таких дизайн-програм повинні бути закладені нові матеріали, конструкції і стосовно них може мати місце повна зміна зовнішнього виду при незмінній функції виробу. Наприклад, при переході від випуску столярних стільців на гнутоклеєні чи комбіновані.
Різні показники рівня трудовитрат визначаються як відношення значень вищевказаних трудомісткостей у різних варіантах, рис. 2.11,6:
= К. і К > 1 - коефіцієнт ефективності заміни конструкції і технології, що характеризує трудомісткість випуску існуючої конструкції на існуючій технології відносно трудомісткості нової конструкції, що випускається за новою (базовою) технологією. Коефіцієнт застосовується для оцінки якості нових комплексних науково-технічних і дизайнерських розробок. Зростання цього коефіцієнта свідчить про рівень застарілості конструкції та технології.
К2 - К w і К іинт її - коефіцієнт ефективності заміни існуючої технології на нову, що характеризує трудомісткість випуску існуючої конструкції на існуючій технології відносно трудомісткості цієї ж конструкції за новою прогресивною технологією. Зростання цього коефіцієнта свідчить про відсталість технологічного процесу, низьку продуктивність існуючого обладнання.
Кг = К ка / Кйі - коефіцієнт технологічності конструкції, що характеризує трудомісткість випуску існуючої конструкції за існуючою технологією відносно трудомісткості нової конструкції за цією ж технологією. Зростання цього коефіцієнта свідчить про вигідність впровадження нової конструкції в існуючі умови, трудовитрати зменшуються.
К^ = К! v нт! К m ит > 1 - коефіцієнт рівня технологічності конструкції, що характеризує трудомісткість виготовлення існуючої конструкції за новою технологією відносно трудомісткості випуску нової конструкції за цією ж технологією. Зростання цього коефіцієнта свідчить про невідповідність існуючої конструкції новій технології, часто більш прогресивній.
К = К ы / К > 1 - коефіцієнт ефективності заміни існуючої конструкції на нову без зміни існуючої технології, що характеризує трудомісткість виготовлення нової конструкції в існуючих умовах відносно цієї ж конструкції при виготовленні за новою технологією. Зростання цього коефіцієнта свідчить про невідповідність нової конструкції існуючій технології.
Вищенаведені коефіцієнти можна визначити за допомогою технологічних карт або маршрутів, узятих з виробництва, технологічної документації проектних інститутів і науково-дослідних організацій.
Часто показники рівня оцінюються суб'єктивно, без урахування нормативних базових показників. Оцінки типу «вище», «нижче» або «на рівні» можуть бути конкретизовані розрахунком наведених коефіцієнтів рівня за трудомісткістю (продуктивністю). Наведені вище показники розкривають взасмозв’язок конструкції і технології, віднаходять резерви меблевої промисловості, що зале - жить від кмітливості дизайнера без відриву від можливостей технологічних процесів, особливо масового виробництва.
Галузева методика оцінки технологічності, окрім показників за трудомісткістю, передбачає ряд інших показників, що мають місце в меблевому виробництві, а саме:
- питома матеріаломісткість, коефцієнт уніфікації, коефіцієнт стандартизації, коефіцієнт ефективності взаєлюзамінності, коефіцієнт використання типових технологічних процесів та інші. У цьому ряді показників одні можуть бути основними, інші - додатковими, що залежить від виду виробу і вимог, що ставляться до нього.
За змістом показники ділять на окремі і комплексні. Окремі показники характеризують технологічність тільки за однією властивістю, що розглядалось вище, і комплексні - за декількома. За способом вираження показники можуть бути абсолютними та відносними. Абсолютні показники характеризують фізичні властивості виробу з відповідною розмірною величиною, наприклад:
Кс = CIS, грн/м2, (2.20)
де: А' - коефіцієнт технологічної собівартості личкування елементів виробу, грн/м2; С - собівартість личкування щитових елементів виробу, що включає вартість підготовки матеріалів; енергетичні, трудові й інші витрати; 5 - площа щитових елементів виробу, що підлягають личкуванню, м2.
Відносні показники виражаються безрозмірною величиною, наприклад:
К = V / Vj (2.21)
И. М М к ^ '
де: Кам - коефіцієнт використання матеріалів на один м3 корисного об’єму корпусного виробу; Vu - розхід матеріалів на корпусний виріб, м3, V - корисний об'єм виробу, м:(.
Технологічну собівартість прийнято ділити на дві складові частини витрат: прямі й непрямі. До прямих відносять вартість основних і допоміжних матеріалів, купованих комплектуючих виробів, затрати на підготовку виробництва і засвоєння випуску, вартість енергоносіїв та інші послуги. Непрямі - включають витрати на утримання й експлуатацію обладнання, з а г аль новиро б н и ч і витрати, вартість втрат від браку тощо. Величина витрат у кожній групі показників визначається нормативом і кошторисом витрат виробництва прогресивних (базових) виробів.
У загальному вигляді технологічність виробу визначають виразами, структура яких забезпечує значення в установлених межах. Отже, для одиничних показників вирази мають вид:
К = Н /1> 1, або К= І - Н /1> 1 при И < 1.
К = 1 і Н> 1 при І > Н.
Комплексний показник К = К, х К. х К.
к 1 2 J
£к,
~ —------ або л; - ^ „ ’ (2.22)
п
де; К - коефіцієнт, показник технологічності, конструктивності тощо; Я - новий показник прогресивного технологічного процесу, конструкції тощо; ] - показник існуючого становища (базовий); К - комплексний показник за декількома властивостями;« - число показників, що прийняті для оцінки комплексного показника; K. h - вагомість (значимість) одного показника, що залежить від поставлених вимог технологічності.
Можливі й інші показники у відпрацюванні виробів на технологічність, що виявляються в процесі підготовки виробництва. Практика свідчить, що більше 60*80 % рівня технологічності виробу досягається при опрацюванні проектно - конструкторської документації і ще частково можна підняти цей рівень у процесі впровадження продукції у виробництво. Як вже згадувалося, технологічність з погляду виробника - поняття не однозначне. Часто новий виріб може бути складнішим за конструкцією і маги низький рівень технологічності, однак утилітарні й ергономічні показники його високі і виріб непропорційно зростає в ціні, користується попитом, це для виробника вигідно. Роль показника технологічності особливо вагома в серійному і масовому виробництві.