Технологічні операції установки конструкцій. у проектне положення
За технологічними ознаками монтажні операції поділяються на три групи:
1. Таклажні, зв’язані з підготовкою конструкцій до підйому.
2. Власне монтажні, що включають підйом, наведення, орієнтування, установку, вивірку.
3. Супутні, що передбачають антикорозійний захист, герметизацію, бетонування стиків.
Такелажне оснащення і захоплення конструкцій. Оснащення - операція з обладнання монтованих конструкцій пристроями й обладнанням, необхідними для створення зручних, надійних умов при провадженні робіт. Сукупність елементів оснащення, призначених для підтримки, підйому й опускання конструкцій, а також для наведення й орієнтування, називають такелажем. Вантажозахоплювальні пристрої мають забезпечувати просте, зручне і безпечне кріплення монтажного елемента з гаком крана. Найпоширенішими пристроями є стропи (рис.5.2). Їх виготовляють із сталевих гнучких канатів. Залежно від типу вантажів вони поділяються на універсальні, полегшені, одно - й багато гілкові (дво -, чотири -, шестигілкові).
Траверси - балки чи трикутні ферми з підвішеними до них стропами. Застосовують траверси під час монтажу елементів, що мають великі розміри (рис. 5.2).
Рис. 5.2 - Стропи і траверси. а, б - універсальні й полегшені стропи; в, г, д - приклади стропування; е, є - дво і чотиригілкові стропи; ж, з - траверси для піднімання конструкцій відповідно двома й одним кранами; и - схема кантуванця панелі перекриття за допомогою універсального зрівноважувального стропа; 1 - заплетка; 2 - стискачі; 3 - строп; 4-прокладки; 5 - напівавтоматичпиіі захоплювач; 6 - скоби; 7 - карабіни; 8 - захоплювач; 9 - блок; 10 - балка |
Підйом і подача конструкцій до місця установки. Підйом полягає в переміщенні конструкцій у просторі. Піднімати конструкцію рекомендується в тому положенні, в якому вона буде знаходитися в будинку чи споруді, плавно,
без ривків, розкачування, Для утримання конструкцій від розгойдування і обертання до них прив’язують відтяжки.
Установка конструкцій. Установка - операція, що забезпечує точну відповідність положення монтованих конструкцій проектному. Вивірка може бути візуальною чи інструментальною. У деяких випадках вивірку можна не робити в основному при монтажі металевих конструкцій з підвищеним класом точності геометричних розмірів у монтажних стиках.
Тимчасове закріплення конструкцій. Тимчасове закріплення конструкцій - операція, що забезпечує їхню стійкість у проектному положенні на період вивірки і постійного закріплення. Засоби тимчасового кріплення
підрозділяються на індивідуальні й групові. Індивідуальні засоби кріплення - клини, розчалки, підкоси, фіксатори. Групові засоби передбачають закріплення декількох монтажних елементів і конструкцій. До цих засобів належать групові кондуктори і спеціальні пристрої (рис. 5.3).
Постійне закріплення конструкцій. Постійне закріплення конструкцій забезпечує стійкість конструкцій у проектному положенні на період виконання робіт і експлуатації. Постійне закріплення конструкцій можна виконувати електрозварюванням, постановкою болтів, замонолічуванням стиків.