Процес укладання бетонної суміші
Безпосередньо перед укладанням бетонної суміші контролюють стан опалубки, опалубку і арматуру очищують, бетонні й горизонтальні поверхні робочих швів звільняють від цементної плівки, перевіряють захисні пристосування. Внутрішню поверхню опалубки зменшують спеціальними мастилами для зниження зчеплення з нею бетону.
Технологія укладання бетонної суміші залежить від виду, розмірів і положення конструкцій, кліматичних умов, властивостей суміші. Бетонну суміш укладають горизонтальними шарами, окремими смугами в один шар або одночасно на всю висоту конструкції чи блока бетонування.
Товщину горизонтальних шарів визначають способами для ущільнення. У разі використання вертикально розміщених вібраторів товщина шару має бути на 5-10 см меншою за довжину робочої частини вібратора, а для ручних глибинних вібраторів - не повинна перевищувати 1,25 довжини їхньої робочої частини. У разі ущільнення поверхневими вібраторами суміш укладають шарами до 250 мм завтовшки в конструкціях з одинарним і до 120 мм - з подвійним армуванням. Укладають бетонну суміш безперервно на весь об’єм конструкцій чи в межах окремих ділянок.
Ущільнення бетонної суміші забезпечує щільність і однорідність бетону. Як правило, бетонну суміш ущільнюють вібруванням протягом 30-100 сек. Під дією вібрації суміш розріджується, з неї виділяється повітря, при цьому опалубка щільно заповнюється. Для ущільнення бетонної суміші використовують вібратори трьох типів: внутрішні (глибинні), поверхневі і зовнішні (рис. 3.5).
Внутрішні вібратори застосовують при бетонуванні різноманітних конструкцій, ручні - для конструкцій невеликих розмірів, пакети вібраторів - для бетонування масивних конструкцій.
Поверхневі вібратори використовують у разі бетонування плит покриття, підлог, доріг.
Зовнішні вібратори закріплюють із зовнішньої поверхні опалубки і застосовують у разі бетонування густоармованих тонкостінних конструкцій.
Вакуумування бетонної суміші є одним з ефективних методів її оброблення, який дає змогу видалити з укладеної і вже ущільненої вібрацією суміші 10 - 20 % надлишкової (вільної) води. Це значно поліпшує фізико - механічні властивості бетону: відразу після вакуумування бетон досягає міцності 0,3 - 0,5 МПа, що достатньо для розпалублення вертикальної поверхні і деяких видів оброблення; прискорюється твердіння бетону; зменшуються деформації усадки; підвищується морозостійкість. Вакуумування виконують за допомогою вакуум-установки, яка створює розрідження повітря, та поверхневих чи внутрішніх способів вакуумування. Для вакуумування тонкостінних конструкцій завтовшки 250 мм як засіб вакуумування застосовують вакуум-щити опалубки, які встановлюють з одного боку конструкції, а для масивних конструкцій використовують внутрішнє вакуумування за допомогою вакуум-трубок. Для вакуумування плит перекриття та підлог застосовують вакуум-мати.
Рис. 3.5 - Засоби ущільнення бетонної суміші: а - шурник; б - глибинний (внутрішній) вібратор; в - зовнішній вібратор; г - пакет глибинних вібраторів; д - глибинний вібратор з двигуном, улаштованим у наконечник; е - те саме, з двигуном, винесеним до держака; є - те саме, з гнучким валом; ж - поверхневий вібратор; 1 - корпус вібратора; 2 - штанга; 3 - опалубка; 4 - підвіска; 5 - затискач; 6 - двигун; 7 - штанга з жорстким валом; 8 - гнучкий вал; 9 - металева плита |
Улаштування робочих швів (рис. 3.6). Поверхня між раніше укладеним затверділим і свіжоукладеним бетоном називається робочим швом і є найвідповідальнішою складовою процесу бетонування.
Перерви в укладанні бетонної суміші, що виникають через технологічні та організаційпі умови чи під впливом випадкових чинників, можуть призвести до порушень монолітності конструкцій внаслідок: недостатньої адгезії бетону до поверхні між попереднім і наступним укладеними шарами; порушення зв’язків між часточками бетону, що твердне, й арматурою попереднього шару під впливом динамічних зусиль під час укладання бетонної суміші наступного шару; різного напрямку деформацій усадки бетону в суміжних шарах, що спричиняє розтяжні зусилля, які послаблюють зону стику. Все це підвищує вимоги як до розміщення стиків у конструкції, так і до технології їх виконання.
Робочі шви вертикальних елементів (колон, пілонів) мають бути горизонтальними й перпендикулярними до граней елемента, як правило, на рівні верху фундаменту і низу прогонів балки чи капітелі. У балках, прогонах, плитах робочий шов розміщують вертикально, тому що його нахил послаблює конструкцію. Балки й плити звичайно бетонують одночасно; якщо балки високі, горизонтальний робочий шов улаштовують на 20 - 30 мм нижче від нижньої поверхні плити.
Рис. 3.6 - Розміщення робочих швів у процесі бетонування: а - колон і балок ребристого перекриття; б - колон з підкрановими балками; в - колон з безбалковим перекриттям; г - стояка і ригеля рами; д - ребристого перекриття в напрямку, паралельному балкам; е - те саме, в напрямку, паралельному прогонам; є - деталі влаштування робочого шва; 1 - прогін; 2 - балка; 3 - дошка; І - І... IV- IV - місця влаштування робочих швів |
Бетонування в місцях утворення робочого шва поновлюють після того, як бетон попередньо укладеного шару набуде потрібної міцності (як правило, 1,5 МПа; за нормальних умов твердіння і температури бетонної суміші 20 - 30°С на це потрібно 18 - 24 год). Перед початком бетонування з поверхні раніше укладеного бетону видаляють цементну плівку.
Місця з’єднання попередньо укладеного й свіжого бетону рекомендується влаштовувати в місцях дії менших сил перерізу.
Догляд за бетоном здійснюють у початковий період його твердіння. Він має забезпечувати: підтримання волого-температурних умов твердіння; запобігання виникненню значних температурно-усадкових деформацій і тріщин; оберігання бетону, що твердне, від ударів, струшувань, які можуть погіршити його якість. При цьому залежно від виду конструкцій, кліматичних умов, типу цементу вживають різні заходи для запобігання зневоднюванню бетону, а також передачі на нього зусиль і струшувань. Наприклад, улітку в помірній кліматичній зоні бетон на звичайному портландцементі зрошують водою упродовж семи діб, на глиноземистому - трьох діб, на шлакопортландцементі - півтори доби. За температури повітря вищої за 15° С у перші три доби бетон зрошують удень через кожні три години і один раз уночі, а в наступні дні - не менше ніж три рази на добу.
Великі горизонтальні поверхні замість зрошення можна покривати захисними плівками (водно-бітумною емульсією, етиноловим лаком, полімерними плівками). У випадку покриття поверхні бетону вологостійкими матеріалами (рогожею, матами, тирсою) перерви між зрошенням збільшують в 1,5 раза. Улітку бетон також захищають покриттями від дії сонячного проміння, а взимку - від морозу. Для запобігання дії навантажень на бетон рух по ньому людей або установлення риштувань чи опалубки дозволяють тільки після досягнення укладеним бетоном міцності не менше 1,5 МПа.
Контроль якості передбачає фіксацію міцності укладеного бетону. Його здійснюють двома методами - руйнівним і неруйнівним.
За руйнівного методу випробовують зразки кубиків бетону (звичайно розмірами 15х15х15 см), серії яких виготовляють під час бетонування конструкцій і зберігають в умовах, однакових з умовами витримування бетону конструкцій.
Неруйнівний метод застосовують для контролю міцності бетону безпосередньо в конструкції.