Потоковість будівельних процесів
Суть будівельного потоку можна проілюструвати моделями виготовлення т одиниць його продукції (рис. 1.1), які прийнято називати захватками. Захватки - це частини громадських чи промислових будівель або інженерних споруд, що часто повторюються. Виготовлення т одиниць будівельної продукції можна організувати послідовним, паралельним чи потоковим методом.
Послідовний метод (рис. 1.1, а) передбачає виконання робіт на кожній наступній захватці після їхнього завершення на попередній; паралельний (рис.
1.1, б) - одночасну роботу на всіх захватках; потоковий (рис. 1.1, в) - раціональне поєднання послідовного і паралельного методів виконання робіт.
При послідовному методі тривалість виготовлення m одиниць продукції
T = mt ц, (1.3)
де t ц - тривалість виробничого циклу.
При цьому споживання ресурсів у середньому залишається постійним.
При паралельному методі тривалість виконання робіт відповідає тривалості виробничого циклу t ц:
T = t
але середня інтенсивність освоєння ресурсів збільшується у т разів.
Рис.1.1 - Методи організації будівельних процесів і етапи розвитку будівельних потоків: а - послідовний метод; б - паралельний; в - потоковий; г - циклограма будівельного потоку з горизонтальною схемою руху; д - те саме з горизонтально-висхідною схемою руху; е - схема сталого розвиненого потоку; є - те саме несталого, але доведеного до повної виробничої потужності; ж - те саме несталого і не доведеного до повної виробничої потужності |
Виробництво т одиниць будівельної продукції потоковим методом потребує менше часу, ніж послідовним (T<mtц) а середня інтенсивність
освоєння ресурсів нижча, ніж при паралельному методі.
При виконанні робіт потоковим методом необхідно: розчленувати складний виробничий процес на прості процеси або операції; визначити склад виконавців для кожного з них; призначити однаковий час виконання їх на захватці; сумістити їхнє ритмічне здійснення за часом і в просторі.