Дозатор камерного типу
В технічній літературі зустрічаються різні його назви: барабанний, роторний тощо. На наш погляд, камерний відповідає конструкції мірної
Рис. 3.7. Схема дозатора камерного типу: 1 — циліндр (в даному випадку складається із двох половинок); 2 — корпус; 3 — отвори в циліндрі; 4 — денця; 5 — черв ’як; 6 — колесо черв ’ячної передачі; 7 — бункер; 8 — продуктовий канал
ємності. Основна принципова відмінність цього дозатора в порівнянні із стаканчиковим та шиберним в тому, що камера (мірна ємність) здійснює обертальний рух навколо горизонтальної осі (рис. 3.7). Камерний дозатор — це циліндр 1 з одним або більше (по числу каналів пакування) числом наскрізних або співвісних отворів, розташованих перпендикулярно його осі. Всередині отворів розташовані денця 4 (по два на кожний наскрізний отвір або по одному на кожне співвісне). Денця можуть переміщатися по довжині отворів за допомогою привода 5 і 6 (гвинтового, черв’ячного, їх комбінації, або ін.), зсовуючись чи розсовуючись. Кожне денце і поверхня циліндрів утворюють мірну ємність.
Змінення об’єму ємності з метою регулювання величини дози здійснюється переміщенням денець вздовж отворів. Циліндр обертається в корпусі 2 навколо горизонтально розташованої осі. Коли мірна ємність знаходиться зверху, в неї із бункера 7 переміщається продукція. При обертанні мірної ємності на 180° з неї в продуктовий канал 8 (і далі в споживчу тару) переміщається доза продукції. Відповідно друга місткість співвісного отвору в цей час знаходиться в позиції завантаження.
Для дозування важкоплинної продукції камерний дозатор має дещо іншу конструкцію. В такому дозаторі пара денець не жорстко закріплена в отворах, а може переміщатися вздовж їх осей (під дією сили ваги або спеціального пристрою), примусово виштовхуючи продукцію із мірної ємності.
Камерні дозатори застосовуються здебільшого в пакувальних машинах для фасування продукції малими дозами в пласкі чотиришовні пакети, одержані накладанням двох стрічок одна на іншу. Ці дозатори особливо ефективні у застосуванні при багатоканальному його виконанні. Продуктивність таких машин може бути в межах 150-180 доз/хв.
До недоліків дозаторів камерного типу можна віднести неможливість в ряді конструкцій виконувати регулювання величини дози в робочому режимі і важко очищати мірну ємність від прилиплих частинок продукції.