З’ЄДНАННЯ ФЛАНГОВИМИ ШВАМИ
З'єднання на флангових швах (рис. 4.11, а) характеризуються нерівномірним розподілом напружень як по ширині з'єднання, так і по його довжині. Оскільки шви, через які передаються зусилля, розміщені на краях з'єднуваних елементів, то в цих місцях спостерігається концентрація напружень (рис. 4.11, б). Окрім цього, основна частина зусилля передається поблизу кінців шва (рис. 4.11, в). При довгих флангових швах їхня середня частина практично не бере участі у передачі зусиль. Тому у розрахунку враховують довжину шва, яка не перевищує деякого розрахункового значення lw. Шви руйнуються від кінців, де діють найбільші напруження, до середини. Визначено два види руйнування:
1-1
2-2 |
Рис. 4.11. З'єднання на флангових швах: а — план з'єднання; б — епюра нормальних напружень у перерізі 1—1 елемента 1; в — епюра дотичних напружень у шві, переріз 2—2.
За наплавленим металом шва приблизно по бісектрисі кута (переріз 1—1, рис. 4.12)
За межею сплавлення (переріз 2—2, рис. 4.12). Навантаження будь-якого характеру завжди спричинюють зріз металу на одній з цих площин. Площа зрізу становить: для площини 1
Рис. 4.12. Розрахункова схема кутового шва: 1, 2 — розрахункові перерізи за наплавленим металом |
Та межею сплавлення.
Зумовлено видом зварювання та положенням елементів при зварюванні. Наприклад, автоматичне і напівавтоматичне зварювання виконують більшою силою струму, ніж ручне, тому глибина плавлення металу більша і значення коефіцієнтів відповідно вищі. Діапазон зміни коефіцієнтів: Р,- = = 0,7...1,10, Рг = 1,00—1,15. Конкретні числові значення приймають згідно зі СНиП Н-23-81*.
Значення розрахункової довжини кутового шва обчислюють аналогічно стиковому з урахуванням непроплавлення і кратеру.
= Z - 2kf, (4.11)
Де І — геометрична довжина шва.
Щоб пом'якшити концентрації напружень на кінцях шва, а також винести зони непроплавлення та кратера за межі довжини шва, рекомендується заводити кутові шви за торці з'єднуваних елементів на 15...20 мм (рис. 4.10, б).
Флангові шви розраховують за середніми значеннями дотичних напружень зрізу у зазначених площинах 1 та 2. Таким чином, перевірки міцності з'єднання під дією осьової сили (рис. 4.11) матимуть вигляд:
N |
-W n-$f-kf-lw за межею сплавлення: |
N |
N |
^ИІУ |
П ■ Рг • kf ■ І |
За наплавленим металом:
N
^ Rwf" Y«./' Yc; (4.12)
5R„«-Y,.,z-YO, (4.13)
Де п — кількість швів; Rwj-, Ru;z — розрахункові опори металу шва відповідно за наплавленим металом та межею сплавлення; у Wf, у юг — коефіцієнти умов роботи шва.
Де К-юип — нормативний опір наплавленого металу шва, який залежить від типу електродів чи марки зварювального дроту; ywll — коефіцієнт надійності за матеріалом для наплавленого металу шва.
Перевіряючи міцність флангових швів, необхідно пам'ятати, що їх розрахункова довжина не повинна перевищувати значень:
Ію<Іштлх = 8Щк(. (4.16)
Матеріали для зварювання вибирають відповідно до марки сталі елементів, які з'єднуються, та наявного технологічного обладнання з урахуванням групи конструкції й кліматичного району будівництва. При цьому мають виконуватися умови:
Для сталі з межею текучості до 285 Мпа — при ручному зварюванні
7D J1
Рис. 4.13. З'єднання на лобових швах: конструкція з'єднання; б — ешора дотичних напружень у перерізі шва; її, г — пологий 'га увігнутий шви. |
Irf — toz >
Р;
> 1,1R„,,, але водночас Rlof < Rwz - f-;
Для сталі з межею текучості понад 285 МПа R„, < Ru, f < R,„,