ВПЛИВ ПОЧАТКОВИХ НАПРУЖЕНЬ
Після виготовлення конструкції в її перерізах ще до завантаження переважно діють початкові напруження, що є наслідком попередніх деформацій. Вони називаються початковими, або власними, внутрішніми, залишковими тощо. Ці напруження завжди внутрішньо зрівноважені, а тому їхні епюри двозначні. Причини виникнення початкових напружень найрізноманітніші, але найчастіше вони температурного походження — нерівномірне вистигання після прокатування
(рис. 2.11, а), нерівномірне нагрівання та охолодження при зварюванні (рис. 2.11, б) тощо.
Під час завантаження на поле початкових напружень накладаються напруження від силових впливів. Тому сумарні епюри напружень можуть суттєво відрізнятися від отриманих внаслідок розрахунку. При несприятливому розподілі напружень спостерігається більш ранній перехід у стадію пластичності, а при наявності плоского чи об'ємного напруженого стану — схильність до крихкого руйнування.
Зменшити початкові напруження можна, створивши умови для рівномірної зміни температури у всьому перерізі елемента або повторним нагріванням до температури, що перевищує межу фазових перетворень, і рівномірним охолодженням. Обмежити або зняти початкові напруження можна також шляхом пластичного деформування елемента. Але при цьому матеріал стає крихкішим, оскільки частина пластичних деформацій реалізується у процесі деформування.