СТІЙКІСТЬ
Втрата стійкості спостерігається у позацентрово - стиснених та стиснено-згинаних елементах. Причому порівняно з центрово-стисненими елементами втрата стійкості відбувається при нижчих рівнях напружень. Це пояснюється тим, що згинальні моменти зумовлюють викривлення стержня вже навіть при незначних початкових рівнях навантажень.
Як і в попередніх випадках, за рекомендаціями нормативних документів критичні напруження обчислюють, використовуючи значення розрахункового опору матеріалу:
Осг = Фе" Ry " Yc • (3.49)
N |
Звідси умова перевірки стійкості:
N - D
0 = ~A фр yYc'
Де фг — коефіцієнт, яким розрахунковий опір приводиться до значення критичних напружень.
Величину ф(, приймають згідно з табл. 2 додатка 8 залежно від зведеного відносного ексцентриситету і умовної гнучкості. Зведений відносний ексцентриситет
Те[ = Г] • тп, (3.51)
Де 1"! — коефіцієнт впливу форми перерізу, який визначають за СНиП П-23-81*; m — відносний ексцентриситет.
Обчислюючи тп, значення ексцентриситету
М
Прикладення нормальної сили е = — порівнюють
З радіусом ядра найбільш стисненої частини пере-
W,.
Різу р = —р Таким чином, для перерізу зі суцільні
(3.52) |
Ною стінкою
Е є • А
W=n= wT'
Де Wr — момент опору перерізу для найбільш стисненого волокна.
При наскрізних перерізах з решітками чи планками, розміщеними у площині дії згинального моменту, значення зведеного відносного ексцентриситету визначають подібно:
Є"Л"а (3.53)
Т =
І
Де а — відстань від головної осі перерізу, перпендикулярної площині згину, до осі найбільш стисненої вітки, але не менше відстані до осі стінки цієї ж вітки.
Значення умовної гнучкості X визначають, як це наведено у параграфі 3.7, для центрово-стиснених стержнів.
Треба зазначити, що при однакових гнучкос - тях коефіцієнт ф(, для стиснено-згинаних стержнів є меншим, ніж у випадку центрового стиску стержня (ф). Це очевидно, оскільки згинальний момент зумовлює деформацію осі стержня і, тим самим, погіршує його стійкість. Тому значення критичних напружень і критичної сили є нижчими. Можна також зазначити, що стиснено-згинані стержні дещо стійкіші, ніж позацентрово - стиснені (див. рис. 3.7, б), бо у першому випадку повнота епюри, а отже, і деформація стержня, нижчі. Але у нормативних документах ця невелика різниця не відображена і розрахунок для обох випадків однаковий.
(3.50) |
При конструюванні, знаючи несприятливий вплив згинального моменту на стійкість, необхідно переріз орієнтувати так, щоб площина його найбільшої жорсткості співпадала чи була паралельна площині дії згинального моменту. При цьому не виключена можливість втрати стійкості у напрямку меншої жорсткості, тобто перпендикулярно до площини дії моменту. У цьому напрямку критичні напруження визначають як для центрово-стиснених елементів, оскільки згинальний момент у цій площині відсутній. Тоді перевірка матиме вигляд:
< аС1 = с • ф„ • Ry ■ у,,
Де с — коефіцієнт, який враховує негативний вплив згину в площині, перпендикулярній до тієї, яку розглядають; фц — коефіцієнт поздовжнього згину в площині, перпендикулярній до площини дії моменту.
Обчислення коефіцієнта с детально регламентується нормативними документами (наприклад, п. 5.31 і табл. 10 СНиП П-23-81*). Величину ф|/ приймають як для центрово-стиснених елементів,
- 1 lel, y
Відповідно до гнучкості Ку = у площині, яка
2 її
Розглядається.
За наявності згинальних моментів у обох площинах стійкість стержня буде ще нижчою. Проектуючи такі стержні, керуються вказівками нормативних документів.