КОЕФІЦІЄНТИ УМОВ РОБОТИ ТА НАДІЙНОСТІ КОНСТРУКЦІЙ
Розрахунок не завжди враховує всі обставини роботи конструкцій. Наприклад, у стиснених елементах значної гнучкості навіть невеликі вигини від дії випадкового навантаження, власної маси, наявності початкової кривизни можуть призвести до втрати загальної стійкості. Це стосується і елементів, які зминаються. Конструкції, завантажені переважно постійним навантаженням з малим коефіцієнтом надійності щодо навантаження, можуть зруйнуватися від будь-якого незначного випадкового довантаження. Центрово-стиснені стержні, виконані з кутників, прикріплених однією поличкою, мають значні початкові ексцентриситети прикладення навантаження, що не враховується в обчисленнях. У цих та інших випадках вводиться коефіцієнт умов роботи конструкцій ус як множник до розрахункового опору. Значення цього коефіцієнта також регламентується нормативними документами (див. додаток 3).
Для споруд, які мають різну капітальність, вимоги надійності до конструкцій різні. Наприклад, балка перекриття над приміщенням з великим скупченням людей повинна бути надійнішою, ніж така сама балка у тимчасовій споруді. Вимоги до надійності враховуються коефіцієнтом надійності у„, на який ділять розрахунковий опір матеріалу. Величину уп приймають згідно з „Правилами врахування ступеня відповідальності будівель і споруд при проектуванні конструкцій".
Для елементів, які розраховують за міцністю з використанням розрахункових опорів Ru, вводять коефіцієнт надійності уц = 1,3. Цим враховується зниження надійності таких елементів через високий рівень розрахункового опору, близького до межі міцності.