Плити деревноволокнисті — MDF
Плити MDF (Medium Density Fiberboard) - деревноволокнисті плити середньої щільності, вперше виготовлені в США в 1965 p. MDF є одним з найперспек - тивніших конструкційних ізотропних матеріалів для меблевої промисловості, який має високі фізико-механічні показники.
Так, плита товщиною 18 мм має: щільність 700*750 кг/м*, граничну міцність при статичному згині 40 МПа, граничну міцність при розтягуванні перпендикулярно пласті 0,8 МПа і модуль пружності 3500 МПа.
MDF виготовляють сухим способом в такій послідовності операцій: подрібнення деревини на тріску, розщеплення тріски на волокна, сушіння, додавання термореактивного наповнювача (на фенольній або карбамідній основі), сушіння, формування однорідного пухкого килима і його просування, кінцеве пресування на каландровому пресі при високій температурі, яка сприяє активізації наповнювача, і останній зв’язує волокна. Далі йде поступове охолодження, калібрування та шліфування плити. Каландр (фр. calandre) - машина (прес) для надання матеріалові густини і гладкості поверхні; складається з горизонтально розміщених приводних металевих валів (до 20), між якими пропускають матеріал, що підлягає пресуванню (поширено в текстильній, паперовій, гумовій, пластмасовій і плівковій промисловості).
Плити випускають довжиною 2400, 2800, 3050 мм, шириною 1220, 1600,1830, 2070 мм та товщиною 2,2; 3,2; 4, 6, 8, 10, 12, 15. 16, 18, 19, 22, 25, 28, ЗО і 38 мм. Плити легко піддаються розпилюванню, фрезеруванню, точінню, шліфуванню, личкуванню різноманітними матеріалами, ламінуванню та опорядженню різними лакофарбовими матеріалами. Завдяки таким властивостям плита MDF має необмежене використання не тільки в меблевій промисловості, а й широко застосовується для обладнання інтер'єрів різного призначення. Застосування де - ревноволокнистих плит залежно від їх щільності та інших факторів наведено в табл. 5.9.
Таблиця 5.9 Застосування деревноволокнистих плит
|
Найбільш поширене використання плит MDF:
- звичайне личкування шпоном струганим з наступним фрезеруванням фасадної пласті, імітуючи тахлі (рис, 4.26);
- рельєфне фрезерування пласті і крайок з наступним личкуванням термопластичними плівками в спеціальних пресах (див. 2.5. - Профілі архітектурні);
- рамкові конструкції (рис. 4.27, замінивши тахлю з масивної деревини на тахлю з MDF, рис. 4.28);
- будь-яке рельєфне фрезерування з наступним опорядженням покривними (непрозорими) лакофарбовими матеріалами.
OSB-плити (США) - «структурно-орієнтована дошка» як замінник фанери в меблевій промисловості застосування не знаходить.
Ultraspen (США) - матеріал міцніший за ДСП, особливо на тривалий статичний згин при великих проймах, може мати спеціальне застосування.
Монодерев - матеріал, розроблений в УкрНДІМОД, конструкційного призначення як замінник масивної деревини, вартий уваги, але у виробництво не впроваджений.
Верцаліт (Німеччина) - формовано-пресоеані гарячим способом з стружко- во-клеєвої суміші опоряджені готові вироби різного призначення; підвіконники, панелі будівельні, профільовані погонні вироби для личкування стін, футляри радіоапаратури, контейнери, пивні бочки, шухляди корпусних виробів тощо.