Нові матеріали і півфабрикати
5.4.1. Паперовий шаруватий пластик
Декоративний шаруватий пластик (ДШП) - декоративний личкувальний матеріал. Інші назви: ламінат - «Formica» (США); найбільш поширена назва «laminate» - «шаруватий матеріал (пластик)». Виготовляється на основі паперу і термореактивних бакеліто-меламінових смол. Залежно від технології виготовлення ДШП поділяють на: CHL (Continuos Pressure Laminates) - безперервного способу виробництва, і HPL (High Pressure Laminates) - пластики високого тиску. Останні більш поширені - пресуються у гарячому гідравлічному пресі між сталевими прокладками при 130-^140 °С і питомому тиску 8-^10 МПа2 протягом 5+10 хв з наступним охолодженням під тиском. ДШП випускають товщиною 0,4; 0,6; 0,8; 1,0 до 4 мм, Лицьовий шар текстурного паперу надає пластику декоративні властивості: однотонність, багатоколірність, фактуру різних матеріалів і навіть фотографії. Пластики CHL завжди мають гладку лицьову поверхню. Стан лицьової поверхні пластиків HPL залежить від фактури поверхні прокладок - глянцева, матова, рифлена, під камінь і ін., відкрито-пориста поверхня деревини тощо.
Пластики високого тиску надзвичайно довговічні, зносостійкі, із них виготовляють фасадні поверхні, кухонні стільниці закладів громадського харчування, декоративні панелі інтер'єрів транспортних засобів тощо. ДШП має високу вартість, тому витісняється деталями з технологією постформінг. Так, личкуван - ня ДШП обходиться у 2-гЗ рази дорожче порівняно з ламінованими ДСП. ДШП до будь-якої поверхні можна приклеювати і холодним способом, але при цьому тильна його сторона має бути добре пришліфована крупнозернистою шліфувальною шкуркою (цанублять). ДШП широко використовується для виготовлення меблевих щитів, призначених, у свою чергу, для виготовлення меблів у кораблебудуванні - легкість, міцність, вологостійкість, рис, 5.4, виготовлювач — колишній Ужгородський механічний завод.
Аналогічними за конструкцією є плити з пінополістирольним заповненням - лайтбрус (англ. light - легкий) - легкий брус, композитний фанерно-пінополі - стирольний личкований брус, простіше - це якісна фанера, склеєна з пінопластом і личкована деревиною. Зовні дуже нагадує деревину, адже був задуманий як імітація деревної балки - бруса, Лайтбрус - це міцний фанерний короб прямокутного перетину, всередині якого міститься пінополістирол, який, власне, і забезпечує брусові міцність, звуконепроникність, вологостійкість, а також можливість щільно утримувати шурупи або цвяхи.
Рис. 5.4. Щити меблеві зі спецзаповненням: 1 - жорсткий поропласт, 2 - ДШП,
З - полівінілхлоридна обкладка з бортиком, 4 - полівінілхлоридна обкладка,
S - букша, 6 - крайка з ДШП.
Усередині лайтбруса є спеціальний технологічний паз для прокладання проводів. Крім того, всередині цього лаза є місце для спеціального кріплення з різьбою, за допомогою якого лайтбрус подовжують до потрібних розмірів. Стандартна довжина конструкційного бруса - 2,4- або 3 м. Значно легший від бруса з натуральної деревини (у б разів), що дає можливість легко збирати стельові або інші подібні конструкції. Не розтріскується і не деформується при підвищенні вологості, не вимагає особливих зусиль і застосувань при складанні виробів і конструкцій, можливим є одержання криволінійного лайтбруса або зі змінним перетином. Витримує значні навантаження не деформуючись, 3 лайтбруса можна складати будь-які стельові конструкції, перегородки, виставкові стенди, вітринні стелажі, стійки для радіоапаратури, як окремі меблеві деталі, так і повноцінні меблеві конструкції. З цього матеріалу створюють різні балки, обрамлення, двері, панелі, ніжки столів, розсувні бібліотеки тощо. Лайтбрус - сучасний матеріал, який відповідає модним тенденціям, незамінний у створенні мінімалістичних інтер’єрів, має фінішну обробку, тобто цілком готовий для створення інтер’єрів і продажу. У виробництві лайтбрусів використовують лише хімічно й екологічно нейтральні матеріали. Він цілком нешкідливий під час експлуатації всередині приміщень, має природний деревний запах, економить деревні ресурси. Для зручності проектування і розрахунків є спеціальне програмне забезпечення LIGHT CAD для просторового моделювання.