Матеріали і спосіб виробництва
Основним матеріалом для виготовлення меблів споконвіку була деревина. На сучасному рівні розвитку техніки і технології їх виробництва застосовуються багато нових матеріалів, які замінюють цінну сировину - деревину. Обробленню кожного матеріалу притаманна своя технологія, класифікація меблів за застосовуваними матеріалами для їх виробництва диктує спосіб їх виробництва. Меблеві вироби та їх складові частини (деталі і складальні одиниці) можна розглядати як дві самостійні групи - меблі з деревних і недеревних матеріалів, рис. 1.9. У проміжну групу виділимо плетені меблі, які виконуються з деревних і недеревних матеріалів - полівінілхлоридні шнури, плетені на металевому каркасі. Таким чином, критерієм оцінки класифікації меблів за цими ознаками є структура застосованого матеріалу і спосіб його перероблення. Меблі з деревини та різних її модифікацій характеризуються такими видами:
Столярні - складаються з деталей із масивної деревини, які збираються (з'єднуються) між собою за допомогою типових столярних зв’язок на клею або за допомогою кріпильної фурнітури (стяжок).
Такі меблі виготовляються за типовими технологічними процесами з механічного оброблення деревини, склеювання іличкування.
Гнуті - складаються з криволінійних елементів, які отримують методом гнуття деревини в шаблонах із попереднім гідротермічним обробленням (пропарюванням) і сушінням до повної стабілізації (фіксації) зігнутої форми. Процес виготовлення гнутих (гнутарних) деталей має свої особливості, які полягають у тому, що оброблення деталей з наданням кінцевої форми і розмірів за перерізом виконуються до гнуття, тобто до сушіння деревини (у сирому вигляді). Після зняття деталей з шаблонів подальше їх оброблення виконується за тиловими технологічними процесами з механічного оброблення деревини. В Україні, починаючи з 70-х pp. XX ст., виробництво гнутих меблів скорочено до мінімуму - малі запаси деревини (бук), низький корисний вихід деревини і великі енерговитрати при виготовленні.
Гнутоклеєні - складаються з криволінійних елементів, які отримують методом одночасного гнуття і склеювання тонких листів деревини (шпону) під тис-
Рис. 1.9. Класифікація меблів за застосовуваними матеріалами і способом виробництва |
ком у прес-формах. Після затвердіння клею деталі з прес-форм вивантажують і вони зберігають свою криволінійну форму. Такий спосіб виготовлення меблів дає можливість використовувати деталі складних форм без використання столярних з’єднань, що значно спрощує технологічний процес виготовлення.
Токарні - збираються з деталей з масивної деревини змінного круглого перерізу, які виготовляються методом циліндричного точіння. У чистому вигляді, як правило, токарні меблі не зустрічаються, і плитні елементи (щити), що входять у такі меблі, виготовляються за типовими технологічними процесами.
Формовано-пресовані - складаються з деталей або виробів з опорядженою поверхнею, що їх виготовляють із стружково-клейової суміші, що пресується при високій температурі і тиску в замкнутих прес-формах. Опорядження отримують за рахунок покриття поверхні стружково-клеєного пакета до пресування текстурним папером, просоченим спеціальними синтетичними смолами. Технологія виробництва формованих виробів нагадує собою виробництво ламінованих деревностружкових плит. Технологічні основи виробництва формованих виробів (сидіння табуретів, ніжки, передня панель телевізора і т. п.) досліджувались в Українському науково-дослідному інституті механічного оброблення деревини (Київ) і Національному лісотехнічному університеті України (1970-ті роки, кафедра ТВД) (далі в тексті відповідно - УкрДІМОД і НЛТУ України).
Меблі з недеревних матеріалів складаються з прогумованих тканинних матеріалів (надувні абро наповнені водою), з металів і пластмас. Як видно з рис. 1.9, спосіб виробництва може бути різним - штампування, формування, складання і т. п., що зумовлено конструкцією виробу і технологією перероблення матеріалу. Так, лиття під тиском - один з основних і найбільш прогресивних методів перероблення термопластів (полістирол, поліпропілен, полівінілхлорид, поліамід, поліформальдегід та ін.).
Термопластичні АБС-пластики мають високу жаростійкість і застосовуються для виготовлення несучих елементів металевих меблів (стільці, табурети). Вакуумне формування використовується при виготовленні коробок шухляд з листового ударостійкого полістиролу. Метод екструзії - процес безперервного втискування матеріалу через головку (фільери), внаслідок чого отримуємо профільний виріб безкінечної або обмеженої довжини.
Металеві - складаються з металевих елементів методом зварювання або на заклепках, болтах і т. п. з готових напівфабрикатів. Напівфабрикати - труби постійного або змінного перерізу, кутники, профілі та інші з сталі або легких сплавів.
Тканинні - виготовляються з повітронепропускних тканинних матеріалів методом склеювання і являють собою камери, які після наповнення стиснутим повітрям, набирають форму виробів, наприклад для сидіння чи лежання.