Конструктивні ознаки
Залежно від просторової форми конструктивних елементів (брусків, щитів, рамок і коробок) меблі поділяються на дві великі групи: брускові - з відкритою просторовою гратчастою структурою, у яких переважають лінійні елементи, і корпусні, що утворюють ємності (відкриті або такі, що відкриваються), у яких переважають площинні (щитові) елементи різних конструкцій.
Класифікація меблів за конструктивними ознаками показана на рис. 1.2. Першочерговою конструктивною характеристикою виробів є їх розбірність і нерозбірність. До нерозбірнмх відносяться такі меблі, при роз’єднанні окремих елементів яких неминуче їх руйнування. Розбірність меблевих виробів буває двох видів. Перший вил розбірності полягає в тому, що вироби на підпри - ємстві-виробнику в розібраному вигляді пакуються і пропонуються споживачеві, який у домашніх умовах складає їх, користуючись спеціальною інструкцією. Багаторазове складання і розбирання таких виробів не передбачається, це може призвести до зниження якості виробу. Другий вид таких виробів називають збірно-розбірними, коли конструктором передбачено багаторазове складання і розбирання виробу, і це не впливає на його якість. Розбірністю характеризуються вироби, в яких окремі елементи або виріб в цілому складаються за допомогою шарнірних з’єднань, наприклад, складний стілець або стільниця обіднього столу, яка складається й розкладається за допомогою спеціальних завісів. Така стільниця, приміром, може збільшувати робочу поверхню за рахунок розсукання окремих елементів на спеціальних напрямних. Трансформація меблів - це також характеристика їх розбірності, зміни положення окремих елементів при зміні функції.
Корпусні меблі можна розділити на три групи: рамкові, щитові, щито-рам - кові. До рамкових відносяться такі, в яких корпус зібраний виключно з щитів тахляної конструкції, що на теперішній час невигідно через вимоги сучасної інтенсивної технології та вимоги заощадження деревини.
До щитових належать такі корпуси, які збираються з плоских елементів, - стінок (щитів).
Щито-рамковими є такі, корпус виробу яких складається одночасно з використанням щитових і рамкових елементів. Найбільш вигідними є корпуси щитової конструкції, тому що максимально спрощується технологія її використання на базі автоматизованого обладнання. В останні роки є тенденція до використання на фасадах корпусів рамкових конструкцій, що навіює стиль ретро. Про цс докладніше далі.
Практика українського та зарубіжного конструювання корпусних меблів показує, що залежно від формування (компонування) пристінних шаф різного призначення (стінки) можна виділити п’ять основних компонувально-конструктивних груп (схем): секційно-комбіновані, стелажні, універсально-збірні, вбудовані і навісні на панелях.
Секційно-комбіновані меблі складаються з закінчених секцій, переважно, конкретно-цільового призначення, за допомогою яких можна побудувати, як з дитячих кубиків, пристінні шафи багатоцільового призначення. Залежно від конструктивного принципу збирання таких пристінних шаф секційно-комбіновані меблі можуть бути чотирьох груп, рис. 1.3.
Рис. 1.2. Класифікація меблів за конструктивними ознаками |
Секційні меблі першої групи (І) характеризуються тим, що кожна секція функціонально закінчена і конструктивно незалежна, на своїй власній опорі. Такі секції ставлять одну біля одної вздовж фронту стіни. Це вироби з суцільною боковою стінкою. Комбінувати такі секції між собою можна лише за рахунок перестановки їх на підлозі. Це добре нам відомі традиційні меблі минулих років. Комбінування (переміщення) таких меблів у кімнатах робили часто при зміні пори року (літо-зима) тощо.
Секційні меблі другої групи (II) характеризуються особливістю, яка полягає в тому, що € можливість нарощувати секції по висоті. При цьому секції ставляться одна на одну, тобто є секції-основи, що стають основою для секцій, які розміщуються на них. Як правило, верхні секції не використовують самостійно без нижніх секцій-опор. Перевага секційних меблів другої групи у порівнянні з такими меблями першої групи полягає в тому, що краще використовується об'см житла. При цьому заповнення площі підлоги не змінюється, а корисний об'см корпусних меблів зростає. Меблі цієї групи широко застосовуються в практиці проектування і виробництва меблів в Україні, починаючи з 60-х років минулого століття до сьогодні. Це пов'язано з переходом у ці роки на багатоповерхове індустріальне будівництво малогабаритного житла посімейного заселення.
Секційні меблі третьої трупи (III) втілюють в собі ознаки першої і другої групи, але секції ставляться на спільну опору по ширині. Такі опори конструктивно виконуються у вигляді лавочок з шухлядами або лавочок самостійного чи змішаного використання. Лавочки мають бути кратними до ширини секцій. Такі меблі дають можливість урізноманітнити зміст корпусних меблів, краще пристосувати їх до індивідуальних потреб споживача, розширити утилітарні естетичні вимоги. Секційно-комбіновані меблі всіх трьох груп, незважаючи на їх інтенсивне поширення, мають великий недолік - перевитрата плитних матеріалів на їх виготовлення. Так, при блокуванні секцій за висотою і шириною не уникнути здвоєння стінок.
Секційно-комбіновані меблі четвертої групи (IV), які дають змогу уникнути здвоєння стінок за висотою. Проектанти використали простий конструктивний принцип, коли секції між собою розсувають, а проміжки заповнюють полицями. Це дає можливість значно зекономити витрати плитних матеріалів і урізноманітнити фасад меблів.
Стелажні меблі за своїм конструктивним рішенням секцій не відрізняються від секційно-комбінованих. Розпізнавальною конструктивною особливістю є те, що організація пристінних шаф виконується на самостійних вертикальних несучих елементах-опорах. Несучі опори мають монтажні елементи, в яких є низка отворів, що слугують для закріплення секцій на необхідній висоті, рис. 1-4.
Несучі стійки залежно від конструктивного рішення можуть бути трьох типів, а саме: / - несуча самостійна стійка-опора на брусках-лабах; її - несуча опо - ра-розпірка між стелею і підлогою, І опори, які стоять долішним кінцем на підлозі, а верхнім кінцем закріплені до стінки - 16. За необхідності стелажі можна поставити перпендикулярно до стіни і вони поділять приміщення на дві зони різного функціонального призначення, тоді вони можуть бути двобічного користування - її г. Стелажні меблі зручні для зберігання книг, бажані для обладнання дитячих кімнат, коли необхідно організувати робочі поверхні для письма на різних висотах, розмістити іграшки тощо.
Універсальні збірно-розбірні меблі (УЗРМ), рис. 1.5, складаються з уніфікованих елементів, за допомогою яких можна скласти пристінну шафу багатоцільового призначення з необмеженою висотою та шириною. У торгову мережу надходять уніфіковані елементи, і консультант разом із покупцем (споживачем) комплектують шафу залежно від потреб останнього. Розпізнавальною конструктивною ознакою таких меблів є те, що розміщені поряд ємності (за шириною і висотою) завжди мають відповідно одну спільну стінку, отже, здвоєність стінок відсутня. Меблі такого типу мають ряд безперечних переваг: споживач купує ті елементи (бруски, стінки, ніжки, шухляди тощо), які йому потрібні для формування шафи стосовно розмірних параметрів свого житла і вибирає функціональні ємності за своїми потребами - відхриті полиці, полиці чи ємності засклені, секції різного призначення з дверима, висувними шухлядами і т. п., тобто задовольняються індивідуальні смаки споживача, втрачається подібність фасадів. Універсальні складально-розбірні меблі найбільш матеріалоощадні, мають високу ступінь уніфікації, що створює сприятливі умови для впровадження взаємозамінності, автоматизації виробництва, забезпечення високої якості виробництва. Нині найбільш поширені три конструктивні групи УЗРМ: 7 - з прохідними несучими вертикальними стінками, II - з прохідними горизонтальними стінками і III - на монтажних кутових (квадратних) брусках.
! |
В Україні УЗРМ не поширились, а от країни Балтії цю продукцію освоїли вже давно.
Вбудовані меблі являють собою стаціонарно встановлені меблеві вироби у відповідному місці приміщення і органічно поєднані з загальною структурою його об'єму. Вбудовані меблі ставлять у приміщеннях найрізноманітнішого призначення в процесі будівництва чи після його закінчення. Такі меблі і обладнання в житті людини використовували здавна. Мабуть, заглиблення в стіні печери, зроблене стародавньою людиною, куди вона ставила свої речі, можна вважати прообразом вбудованої шафи. Однак призначення, форма і конструкція таких меблів змінювались із зміною устрою життя людей і розвивались у тісному зв’язку з технікою будівництва. Починаючи з 60-х років XX століття індустріалізація будівництва, уніфікація будівельних елементів і стандартизація планувальних характеристик житла сприяли розвитку застосування вбудованого облад - нання. Проте і в старі часи повсюдно під підвіконням на кухні обладнували в стіні шафу, що була своєрідним холодильником для зберігання їжі і харчових продуктів.
Основною вимогою до вбудованих шаф є те, що вони повинні добре вентилюватися, це сприяс нормальному зберіганню речей. Вбудовані меблі розміщують між стінами або в ніші стіни, рис. 1.6. При цьому можуть бути варіанти, коли корпуси меблів заглиблені в стіну повністю або частково.
До вбудованих меблів також відносять шафи-перегородки, які характеризуються тим, що вони повністю витісняють будівельну стіну-перегородку, яка замінюється шафою-перегородкою. Звичайно, такі шафи-перегородки - в більшості двостороннього використання. За вбудованими меблями майбутнє як з економічної, так і з утилітарної точки зору: зменшуються витрати будівельних і плитних конструкційних матеріалів, значно збільшується об’єм корпусних виробів, краще використовується об’єм приміщення, особливо, коли шафи-перего - родки пересувні, що дає змогу змінювати площу суміжних кімнат.
Рис. J.6. Вбудовані меблі: а - шафа-купе між стінами, б - секція, вбудояана в нішу стіни |
А-А
Питання впровадження вбудованих шаф для одягу в масове індустріальне житлове будівництво в Україні намітилося ще в 60-70 роки XX ст. Однак Держ - буд України спромігся обладнати в будинках місця для вбудованих меблів, залишаючи це для майбутніх жильців, останні ж з успіхом обладнували їх полицями для збереження продуктових запасів на зиму. У цей період проектантам не рекомендувалося в наборах, які виставлялися на художню раду, включати шафи для одягу з розрахунку, що нове житло матиме такі стаціонарні вбудовані шафи. Однак будівельні організації не проявили ініціативи в кооперуванні з меблевими фабриками з метою обладнання таких вбудованих шаф, добра справа заглохла і надовго.
До вбудованих меблів також можна віднести корпусні вироби, які монтуються замість стаціонарної будівельної стіни (цегла, гіпсокартон), їх іменують шафами-переї ородками. Такі шафи-перегородки мають низку переваг, а саме: вони виконуються до самої стелі, що збільшує ємність корпусних виробів без втрати площі приміщень; вони, як правило, двобічного користування, переміщення шаф-перегородок дає змогу змінювати площу суміжних кімнат, рис, 1.7.
Рис, І.7. Вбудовані меблі - шафа-перегородка |
Меблі навісні на панелях характеризуються новизною в організації житла. Конструктивною особливістю таких меблів є те, що відповідні стіни приміщення повністю личкуються панелями, на які навішуються секції, полиці та інші вироби, створюючи настінну шафу багатоцільового призначення, рис. 1.8.
Для досягнення естетичного ефекту необхідна консультація з дизайнером. Такі меблі мають відкритий фасад, який збагачується декоративними предметами і предметами побуту, сприймаються легкими, тому що підлога приміщення до самого плінтуса звільнена від традиційних опор корпусних меблів. Маючи індивідуальний характер фасаду, такі меблі рекомендуються для молодіжних приміщень, коли вільна площа і естетичний ефект є пріоритетом інтер’єру. Такого типу меблі ми часто бачимо за плечима бармена в установах відпочинку молоді.
Рис. 1.8. Компонувально-конструктивні ознаки меблів навісних на панелях